שתף קטע נבחר

לנדאו רוצה להדיח את יו"ר הרשות לחשמל

שר התשתיות הודיע לאמנון שפירה: "איבדתי בך אמון, אתה גורם למשק נזק" וינסה לפעול להדחתו. הסיבה: ויכוח על מחירי החשמל - ששפירה רוצה להוריד, בשעה שלנדאו רוצה להעלות, ובעיקר - העובדה ששפירה הצהיר כי הממשלה אינה עומדת בהתחייבותה לבצע רפורמה בחברת החשמל

שר התשתיות, עוזי לנדאו, מבקש להדיח את יו"ר הרשות לחשמל, האחראי על קביעת תעריפי החשמל במדינה ועל הרגולציה במשק החשמל. כך הודיע אתמול (א') לנדאו. השר זימן אליו אתמול את שפירה ואמר לו: "איבדתי בכך כל אמון. חצית את הגבול בין תפקיד הרגולטור לבין קובע מדיניות. תפקודך גורם נזק ממשי למשק החשמל. הולכת אותי שולל. אפעל בכל הכלים האפשריים כדי להביא לסיום כהונתך".

 

יצויין כי אין מדובר בהחלטה רשמית על פיטורים, כיוון שההחלטה על פיטורים אינה נתונה בידי השר אלא כרוכה בהחלטת ממשלה ובאישור של מליאת הרשות לחשמל עצמה - או, לכל הפחות, בהליך מיוחד שכרוך באישור שרי התשתיות והאוצר. ואכן, גורם המעורה בנושא אמר כי גם שטייניץ תומך בשאיפתו של לנדאו להדיח את שפירה. כך או כך, ההערכה היא כי שפירה לא יוכל להמשיך בתפקידו זמן רב על אפו וחמתו של השר לנדאו.

 

גורם שהיה נוכח בפגישה סיפר, כי לנדאו הביע באוזני שפירה זעם על כוונת הרשות להוריד את תעריפי החשמל - בניגוד לדעת השר, המבקש דווקא להעלות אותם. בנוסף, הביע השר זעם על ראיונות ששפירה העניק לתקשורת - ובהן מתח ביקורת על הממשלה שאינה מבצעת את הרפורמה בחברת החשמל.

 

מהרשות לחשמל נמסר בתגובה: "צר לנו שהשר יוצא לתקשורת טרם שיחתו עם שפירה. שפירה ימשיך לעשות עבודתו נאמנה בהתאם לסמכויותיו, תוך אחריות ציבורית ובהתאם לחוק. לא ייתכן שהחלטות מקצועיות לטובת הציבור וצרכני החשמל הפכו לעילה למתקפות על הרשות ודרישת פיטורי היו"ר.

 

שורש המתיחות: שפירה התעמת עם חברת החשמל

מדובר בפעם השנייה ברציפות ששר תשתיות מדיח את יו"ר הרשות לחשמל: גם שר התשתיות הקודם, בנימין בן אליעזר, הדיח את קודמו של שפירה, דוד אסוס, לפני כשלוש שנים. נראה כי הסיבה לכך היא המתח התמידי בין הרשות לחשמל, האחראית על הפיקוח על חברת החשמל, ובין החברה עצמה, ומשרד התשתיות הנוטה לגבות אותה.

 

אסוס פוטר בשל לחץ ישיר של ועד עובדי חברת החשמל, שאסוס נמצא אתו בעימות חזיתי, ובין השר הקודם, ששמר על יחסים טובים עם הוועד. גם שפירה התעמת שוב ושוב עם חברת החשמל, ובמשק האנרגיה מעריכים כי זהו שורש המתיחות בינו לבין לנדאו.

 

עם זאת, העילה הישירה לפיטורים היא פשוטה הרבה יותר: שפירה התראיין בימים האחרונים בתקשורת, והצהיר בריש גלי כי ממשלתו של בנימין נתניהו נכשלה במשימה שלקחה על עצמה - לבצע רפורמה מבנית בחברת החשמל, או לפחות התייעלות.

 

"יו"ר רשות לחשמל זה תפקיד שנועד להתעמת עם כולם", אומר גורם בכיר במשק האנרגיה, "בממשלה לא אהבו את הקנס ששפירה הטיל על חברת החשמל. הם לא אהבו את ההתעקשות שלו שלא להעלות את התעריפים ואת ה'ניג'וס' שלו לחברת החשמל לבצע את תוכנית ההתייעלות שלה ולפחות את תוכנית החירום. אבל הטעות הגדולה של שפירה היתה שהוא החליט לכבס את הכביסה המלוכלכת בחוץ. ללכת לתקשורת ולהתלונן בגלוי על המחדלים, זה, מבחינת הממשלה, חציית כל הקווים האדומים".

 

במשרד התשתיות מציגים את הדברים אחרת. גורמים שונים במשרד מודים שהיחסים בין השניים היו מתוחים, אבל טוענים כי הסיבה לכך היא שורה של עיכובים בביצוע מטלות שהוטלו על הרשות, כמו קביעת תעריפים לתוכנית החיסכון בחשמל שיזמה הממשלה, והחלטות רגולטוריות שונות שקשורות בתכנון תוכנית החירום של חברת החשמל. אבל גם בממשלה מודים: מה ששבר את הכלים מבחינתם היה העובדה ששפירה השמיע את הביקורת שלו בפומבי.


פורסם לראשונה 24/01/2010 18:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השמיע ביקורת פומבית. שפירה
נטייה לגבות את חברת החשמל. לנדאו
צילום: טל שחר
תומך בשר התשתיות. שטייניץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים