שתף קטע נבחר

אוסמה בן לאדן טוב לעסקים (המשפחתיים)

כמעט 8 וחצי לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר, נמצאת החברה המשפחתית "קבוצת בן לאדן" בתנופה עסקית אדירה עם ידיעות תכופות על פרויקטים חדשים בהם היא זוכה או מעורבת. גם אם בחברה לא יודו בכך פומבית, נראה כי הקבוצה יוצאת נשכרת מהאזכור התכוף של שם משפחתה

המסר "מאוסמה לאובמה" אותו העביר מנהיג אלקאעידה השבוע באמצעות האינטרנט, הגביר מחדש את העיסוק התקשורתי סביב אוסמה בן לאדן. נראה כי לפחות במשפחתו המורחבת של מנהיג הטרור לא הצטערו על חידוש העניין ואזכור שמו בכל כלי תקשורת אפשרי ברחבי העולם. 

 

 

כמעט 8 וחצי לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר, נמצאת החברה המשפחתית "קבוצת בן לאדן" בתנופה עסקית אדירה עם ידיעות תכופות על פרויקטים חדשים בהם היא זוכה או מעורבת בערב הסעודית ומחוצה לה (כולל מצרים, סנגל ועוד). 

 

העסק המשפחתי של הקבוצה מנוהל כיום על ידי אחיו של המבוקש מספר 1 בעולם (למייסד החברה מוחמד היו 54 בנים מ-13 נשים שונות). הקבוצה הכחישה כל קשר עם הבן הסורר אחרי הפיגועים בניו יורק וגינתה אותו על כך, בהתאם לקו אותו הכתיבו פטרונייה בארמון המלוכה הסעודי.

 

אבל גם אם בחברה לא יודו בכך פומבית, נראה כי הקבוצה יוצאת נשכרת מהאזכור התכוף של שם משפחתה, בוודאי בעולם הערבי. מאמר ברוח זו, פורסם באחרונה בעיתון "האמירויות היום" תחת הכותרת "משפחת בן לאדן זכתה בפרסומה העולמי בזכות המבוקש מספר 1". מגמה זו עומדת בניגוד גמור ללחץ שאפיין את ראשי החברה לאחר הפיגועים והחששות כי האינטרסים שלה ייפגעו קשות כתוצאה מההקשר לטרוריסט המפורסם בעולם. 

 

כמאמר הקלישאה, עם המספרים לא ניתן להתווכח. משפחת בן לאדן מדורגת במקום ה-9 ברשימת המשפחות העשירות בעולם הערבי אותה פרסם באחרונה המגזין העסקי המוערך "עראביאן ביזנס". לפי הפרסום, הונה של החברה המשפחתית העוסקת בעיקר בפרויקטי בנייה ותשתיות נאמד בכ-8.5 מיליארד דולר. לחברה, בין השאר, אחזקות בחברות שמניותיהן נסחרות בבורסה הסעודית המקומית, כולל החברה האחראית לפיתוח ולתחזוקת האזורים הקדושים ביותר לאיסלאם במכה.

 

כשאר החברות, גם משפחת בן לאדן נפגעה כתוצאה מהמשבר הפיננסי העולמי, אך יחד עם זאת הצליחה להרחיב פעילותה במהלך 2009 מעבר למדינות ערב וחיזקה את מעמדה בשוק הסיני החשוב. החיבור הזה עם הסינים מבטיח לבן לאדן חוזים עתידיים רבים בשל עלות העבודה הזולה אותה יכולים להציע הסינים.

 

אינדיקציה לחוסנה הכלכלי של המשפחה ניתנה במהלך 2009, עת טארק בן לאדן, אחיו למחצה של אוסמה, הודיע כי הוא יממן מחצית מהעלויות לבניית פרויקט ששוויו 20 מיליארד דולר ונועד לחבר באמצעות גשר את ג'יבוטי ותימן. העבודות על הפרויקט הגרנדיוזי צפויות להתחיל בסוף השנה הנוכחית ולהימשך כ-15 שנים. הפרויקט אף יכלול הקמת שתי ערים חדשות בשני צידי הגשר. 

 

בקיצור, מי אמר שאוסמה בן לאדן רע לעסקים?

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת)

פורסם לראשונה 26/01/2010 21:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוסמה בן לאדן. גונה על ידי המשפחה
צילום:AFP
מומלצים