שתף קטע נבחר

ביום הזיכרון לשואה: קברי יהודים חוללו בצרפת

ח"כ שלמה מולה, המבקר בשטרסבורג במסגרת אירועי יום הזיכרון הבינלאומי לשואה, ראה עשרות מצבות מנותצות בבית העלמין היהודי. "זה מחזה מזעזע", אמר ל-ynet

תקרית אנטישמית קשה - דווקא ביום הזיכרון הבינלאומי לשואה : חברי הכנסת שלמה מולה (קדימה) ואמנון כהן (ש"ס) שהשתתפו בטקס לזכר קורבנות הנאצים בשטרסבורג שבצרפת, במסגרת משלחת פרלמנטרית למועצה האירופית, קיבלו בתום האירוע דיווח על כך ש-31 מצבות בבית העלמין היהודי בעיר חולל על-ידי ניאו-נאצים ונסגר על-ידי המשטרה.

 

 

על המצבות בבית העלמין היהודי, שהוקם בשנת 1810, נכתב בין היתר: "יהודים החוצה" ורוססו צלבי קרס. "זה מחזה מזעזע, כנראה תוצאה של האנטישמיות המתגברת באירופה", אמר חבר הכנסת מולה ל-ynet, אחרי שביקר בבית העלמין. הוא סיפר כי הבחין במקום בעשרות מצבות מנותצות. "קשה לראות את זה. זה כואב, המשטרה פתחה שם בחקירה".


בית הקברות בשטרסבורג. "פשע מתועב" (צילום: ח"כ שלמה מולה)

 

"גילינו עשרות קברים מנותצים, צלבי-קרס בכל מקום, פשוט הרס מוחלט", אמר מולה אחרי הביקור בבית הכנסת. "זהו פשע מתועב. דווקא היום, ביום הזיכרון הבינלאומי, לאחר שעשרות חברי פרלמנט מכל רחבי אירופה נכחו בטקס הזיכרון, דווקא היום זוהי תזכורת חיה כי האנטישמיות לא מתה וכי על מדינות העולם כולו לחוקק חוקים נגד גילויים אנטישמיים ולאכוף אותם בחומרה רבה".

 

קונסולית ישראל במרסיי, סימונה פרנקל, שהגיעה לבית העלמין סיפרה: "צריך להיות מישהו בעל מוטיבציה רעה במיוחד. הטמפרטורה בשטרסבורג היתה הלילה מינוס עשר מעלות. גם העיתוי, ככל שניתן להתרשם, לא ממש מקרי, בלילה שלפני יום ציון השואה העולמי. אי אפשר לתאר את הזעזוע שעובר בך בכל יום שאתה נתקל בצלבי קרס, ובוודאי ביום נורא כזה - שכל העולם נושא את עיניו לשואת היהודים באירופה. יש תופעות של אנטישמיות בצרפת, אבל זאת פעם ראשונה עבורי שאני נתקלת במו עיני, וזה מראה קשה ביותר".

 

קונסול הכבוד של ישראל בשטרסבורג, ז'ילברט רוס, סיפר שבעיר מתגוררים 17 אלף יהודים: "לצערי הרב מקרים כאלה מתרחשים כאן אחת לזמן. בכל פעם מחדש יש איזה אידיוט, ניאו נאצי או חבר של קבוצה ימנית קיצונית, שעושה פעולה אנטישמית שכזאת. אנחנו לא חוששים, אבל התופעה מתגברת. אנחנו בעיקר מזועזעים מכך ש-65 שנה אחרי המלחמה, עדיין יש את התופעות האלה".

 

הדיווח על השחתת בית העלמין היהודי בשטרסבורג הגיע במקביל לנאומו של ראש הממשלה,

בנימין נתניהו, בטקס במחנה ההשמדה אושוויץ-בירנקאו. "באתי מירושלים לומר לכם - לעולם לא נשכח, לא ניתן למכחיש השואה או למחלל הקברים לעוות או למחוק את הזיכרון", אמר נתניהו במהלך נאומו.

 

מוקדם יותר נאם הנשיא שמעון פרס בפני הבונדסטאג בברלין ואמר: "לא עוד התעלמות מדיקטטורים צמאי דם המתחבאים מאחורי מסכות דמגוגיות, ובפיהם סיסמות רצח. הם מהווים סכנה לעולם כולו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים