שתף קטע נבחר

וינשטיין נכנס: חשוב לשתף פעולה עם השר

אחרי ויכוחים מרים ושש שנים סוערות, החליף יהודה וינשטיין את מני מזוז בתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, וסימן כיוון שונה: "שיתוף פעולה בין היועץ לשר המשפטים חשוב לקיום שלטון החוק". מזוז התייחס לתקיפתה של נשיאת בית המשפט העליון: "זו נקודת שפל לחברה הישראלית. תמרור אזהרה"

האם חילופי היועץ המשפטי לממשלה מבשרים עידן חדש במשרד שעבר מלחמות בין היועץ המשפטי היוצא לשר הקודם? בהתבטאות ראשונה, עם כניסתו לתפקיד, אמר היום (ה') היועץ המשפטי הנכנס, עורך הדין יהודה וינשטיין, כי "שיתוף פעולה בין היועץ לשר המשפטים חשוב מאין כמוהו לביצוע שלטון החוק, ולתפקודה היעיל והנכון של מערכת המשפט בישראל. אני מקווה ומייחל לו".

 

הוא ציין כי "אינני יכול להבטיח כי נראה כל דבר ועניין עין בעין, אך אני יכול להבטיח כי הערכתי נתונה לו בכל עת. אני תפילה שיהיה לי את הכוח לעמוד מול שררה ולשרת את העניין הציבורי בצורה הטובה ביותר".

 

וינשטיין אמר כי יהיה קשה להיכנס לנעליו של מזוז - והתנצל בקריצה על השימוש בנעליים בעיתוי הזה, אחרי תקיפתה של נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש. "יום כניסה לתפקיד כזה יכול שיהיה נגוע בפופוליזם שממנו צריך להיזהר. בשחיתות, באלימות, בסחבת בדיוני בתי המשפט הם המובן מאליו. יש לעשות את הטוב ביותר. בואו נעביר מילים טובות למעשים טובים... בדעתי לעשות הכל כדי להיות ראוי לאמון".

 

וינשטיין הצהיר כי אין בכוונתו להשתתף בישיבות הממשלה ורמז כי הוא מתנגד ליוזמה לפצל את סמכויות היועץ המשפטי. הוא פנה לעובדי משרד המשפטים ואמר: "בידכם, יותר מאשר בידיי, נתונים סיכויי ההצלחה או הכישלון. אני מכיר באחריות זו ואינני נרתע ממנה. היכרותי את האנשים המצויינים שכאן, נוסכת בי את הביטחון בהצלחתנו המשותפת".


היועץ הנכנס וינשטיין, היועץ היוצא מזוז, והשר נאמן (צילום: גיל יוחנן)

  

לפניו דיבר היועץ המשפטי היוצא, מני מזוז, שנפרד באזהרות לעתיד, והתייחס גם הוא לתקיפת דורית ביניש. "אתמול חזינו בתופעה מכוערת של אלימות נגד נשיאת בית המשפט העליון", אמר מזוז, "זו חציית קווים אדומים. נקודת שפל של החברה הישראלית".

 

הופכים דף:

 

מזוז הוסיף: "איני מבקש לקשור בין מתקפות אישיות לבין אירוע זה - אך זה תמרור אזהרה". בטקס החילופים התברר כי מזוז רצה לפרוש אחרי חמש שנים, אבל פרשיות אולמרט שיבשו את התוכניות: "אבקש להדגיש את שימור מעמדו העצמאי של מוסד היועץ המשפטי לממשלה", אמר מזוז בנאום הפרידה, "הימים אינם קלים והאתגרים כבדים מאי פעם. בעידן של מחלוקות, הקפדה על כללי המשחק הדמוקרטיים היא הערובה להמשך קיומנו כחברה מתוקנת. בשנים האחרונות אנו עדים לגל עכור של מתקפות על בית המשפט העליון ועל המשטרה ולתהליך של כרסום ביראה מפני החוק".  

 

"נער כמעט הייתי בבואי לכאן וזקן אני בצאתי. שנות דור עברתי בבניין הזה ברחוב סלאח א-דין", אמר מזוז שדיבר על תחושת כובד האחריות. "לצדה צביטה קטנה בלב של תחושת הפרידה. היום אני נפרד ממקום שהיה לי לבית ונפרד מציבור אנשים שהיו לי כעין משפחה במשך שנות דור".

 

הוא פנה למחליפו ואמר: "יהודה, אתה נכנס לתפקיד קשה, אך כנראה שאף פעם לא הייתה תקופה קלה. הבשורות הטובות הן שתעבוד עם מערכת של אנשים רציניים אשר רואים בעבודתם שליחות. העבודה תהיה קשה - אך אני משוכנע כי תזכה לסיוע ותעמדו באתגרים". מזוז הודה בסיום דבריו לפרקליט המדינה משה לדור, שעמו חלק "אינסוף שעות ודיונים והתלבטויות קשות", וגם לשר המשפטים פרופ' יעקב נאמן, "על היחס הענייני - למרות חילוקי הדעות".

  

אותו בניין, 30 שנה אחרי

שר המשפטים נאמן אמר ש"מני מזוז עמד בהצלחה רבה בכל מסלול התקדמותו במשרד המשפטים". מנכ"ל משרד המשפטים ציין לטובה את חריצותו של מזוז, ואמר שאף פעם אי אפשר לדעת באיזו שעה יעביר כרטיס ביציאה. הוא גם אמר שלא זכור מקרה שבו מתמחה במשרד הגיע כל כך רחוק: "מני החל כמתמחה וסיים בתפקיד הרם ביותר וזאת באותו בניין במשך 30 שנה. אני חושב שזה אומר המון על משרד המשפטים ועל מני מזוז. אני חושב שזה תקדים". 

 

גם פרקליט המדינה לדור לא חסך בשבחים: "מזוז לא יכול היה למלא את התפקיד ללא תחושת השליחות, שיש להעריץ אותה, כמעט לסגוד לה - ותמיד עם רוח טובה. מבלי להרים קול או להביע אי נוחות. אני מודה ומתוודה - חיפשתי חולשות אצל מזוז ולא הצלחתי. כולנו יודעים שמדובר ביועץ מעולה".

 

על וינשטיין, אמר לדור: "אנו יודעים שמצטרף אלינו כדי לעמוד בראש המשרד - עוד משפטן מהמעולה הראשונה, שמראש נהנה מאשראי רב מהציבור ומאיתנו במערכת. זה לא מובן מאליו שכל סנגור שהיו ממנים ליועץ המשפטי לממשלה, היה מקבל כזה אשראי. את יהודה פגשנו משני צדי האולם והשולחן. ראינו כי הוא נלחם את אותה מלחמה ראויה כדי לברר את האמת".

 

תפוח אדמה ושמו ליברמן  

היועץ החדש וינשטיין (65), עורך-דין מהמגזר הפרטי, הוא אמנם עתיר ניסיון במשפט הפלילי - אך חסר רקע בנושאים האזרחיים.

 

הוא נכנס לאחד המשרדים המשפיעים במדינה

בעיתוי רגיש, עם ויכוח נוקב על יוזמתו של המשפטים נאמן לפצל את סמכויותיו - יוזמה לה התנגדו מזוז והפרקליט משה לדור בתקיפות רבה. בנוסף מגולגל לפתחו תפוח אדמה לוהט במיוחד: התיק בעניינו של שר החוץ אביגדור ליברמן, עם המלצה משטרתית על כתב אישום. 

 

בעניינם של אישים רמי דרג אחרים יתקשה וינשטיין לטפל, בשל העובדה שעד לא מזמן ייצג אותם. בין השאר, הוא נמנה עם צוות עורכי-הדין המייצג אתאהוד אולמרט, ראש הממשלה לשעבר, שירד מהבמה בעקבות החלטתו של מזוז להגיש נגדו כתב אישום. 


פורסם לראשונה 28/01/2010 10:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וינשטיין. "אעשה הכל כדי להיות ראוי לאמון"
צילום: גיל יוחנן
מזוז והשר נאמן. "הימים אינם קלים"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים