שתף קטע נבחר

ניגוד העניינים של היועמ"ש: בלי אולמרט והרכבת

היועץ המשפטי לממשלה הנכנס הגיש את מסמך ניגוד העניינים לשר המשפטים. מרשימת הלקוחות עולים הנושאים שבהם לא יוכל לטפל, בעלי חיבור ישיר ועקיף בין היתר לבאים: ראש הממשלה לשעבר, השופט דן כהן, ארקדי גאידמק, רכבת ישראל ושאול מופז. לפניכם המסמך המלא

"הנני מתחייב כי בתוקף תפקידי הציבורי, אמנע מלקבל החלטות, להשתתף, או לטפל בצורה אחרת, במישרין או בעקיפין, בנושאים העלולים להעמידני במצב של חשש לניגוד עניינים... בכל תיק או עניין בו טיפלתי (לרבות יחד עם אחרים) ו/או שטופל על ידי משרד עוה"ד, בין אם על ידי באופן אישי ובין אם על ידי מי מעובדי משרד עוה"ד, וזאת לכל משך כהונתי".

 

זהו לב לבו של המסמך שכותרתו "הסדר ניגוד עניינים", שהגיש עו"ד יהודה וינשטיין לשר המשפטים, יעקב נאמן, לקראת כניסתו לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה. בין היתר נכתב בו כי "בכל מקרה של חשש לניגוד עניינים ימלא את מקומי גורם שימונה על פי כל דין". המסמך מעניין במיוחד, שכן זו הפעם הראשונה זה שנים רבות שבה עורך דין מהשוק פרטי נכנס למשרה הרמה.

 

לצפייה במסמך המלא - לחצו כאן .

 

בנספחים למסמך מפורטים כמה מהתיקים המעניינים שבהם וינשטיין יהיה מנוע מלטפל. כצפוי, התיק הבולט ביותר הוא המשפט המתנהל נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, באשמת קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד והעלמת הכנסות במרמה.

 

ברשימת הלקוחות שהציג וינשטיין מופיע גם חיבור מעניין נוסף לזירה הפוליטית. לקוחה של המשרד היא "עמותת אזרחים תומכי שאול מופז", שסייעה לריצתו של המועמד במהלך הפריימריז קדומים בקדימה - ששוב צפים ועולים על הפרק.

 

עוד נקודה מעניינת, היא המניעה מעיסוק בענייניה של רכבת ישראל - תאגיד ממשלתי ענק - שכן עו"ד וינשטיין ייצג אותה, כך לפי הרשימה שהגיש, בכתב האישום בגין גרימת מוות ברשלנות וגרימת חבלה ברשלנות בשל התאונות ברבדים ובאחוזם. בשתי התאונות נהרגו שבעה בני אדם ונפצעו כ-300 נוספים.

 

מהמסמך עולה כי וינשטיין קשור גם למשפט שבו עומד לדין ארקדי גאידמק, שכן הוא ייצג את נאשמת מס' 7 בכתב האישום, קרן ללום, עובדת בכירה בבנק הפועלים.

 

עוד פרשייה מעניינת היא זו של השופט בדימוס דן כהן, הנאשם בעבירות שוחד ובימים אלה מתנהל הליך להסגרתו מפרו למשפט בארץ. וינשטיין מצהיר כי היה מעורב בניסיון להגיע להסדר טיעון בעניינו.

 

כפי שפורסם בעבר ב-ynet, וינשטיין ייצג גם את אולג דריפסקה, אחד מגדולי האוליגרכים. מדובר בתיק תביעה אזרחית שבו ניצב דריפסקה מול מיכאל צ'רנוי, שנחשד בפלילים בעבר.

  

מניעה נוספת בעיסוק מצד וינשטיין היא בערעור המדינה על זיכויו של המנתח ד"ר חיים סטולוביץ' מגרימת מותה ברשלנות של הילדה נטע-לי בורוסקי בעת ניתוח עיניים. סטולוביץ' היה לקוחו של וינשטיין.

 

לא חבר דירקטוריונים, סוגר את המשרד

וינשטיין מצהיר בראשית המסמך כי הוא משמש כעורך דין פרטי מ-1979 וכי עיקר עיסוקו הוא בתחום הפלילי. עוד הוא מצהיר כי אינו משמש כחבר בדירקטוריונים או בהנהלות של תאגידים כלשהם, ולא מילא תפקידים שכאלה בארבע השנים האחרונות. בנוסף, אין לו אחזקות בתאגידים כלשהם, והוא אינו שתף בגופים עסקיים שלו או של קרובי משפחתו.

 

יצוין כי בגירסה הפומבית של המסמך נמחקו פרטים של תיקים רבים שבהם עסק וינשטיין, שכן - אין בהם עניין לציבור, או שחלים עליהם כללי חיסיון שונים או צווי איסור פרסום.

 

וינשטיין מתחייב לסגור את משרד עורכי הדין שבראשו הוא עומד ולהפסיק את פעילותו. כל התיקים שבטיפול המשרד יועברו - תוך תיאום על הלקוחות - לטיפולם של עורכי דין אחרים.

 

ומה באשר לשכר הטירחה באותם תיקים? על פי המסמך שהגיש וינשטיין - הוא הגיע להסדר עם עו"ד אלי זוהר, שעתיד להמשיך את הטיפול בתיקים. הסכום שיועבר לידיו נמחק מהנוסח הפומבי של המסמך,

אך נכתב כי זה ישולם ב-17 תשלומים חודשיים שווים, החל ביוני 2010. עוד נקבע כי אלי קמיר ישמש נאמן לנושא זה אל מול עו"ד זוהר, מיום כניסתו של וינשטיין לתפקיד.

 

וינשטיין מתחייב לסגור את כל התיקים מול מע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי עד סוף שנת 2011.

 

בנוסף, הוא מתחייב לתקופת צינון בת שנתיים מעיסוק בתיקים שבהם פעילים עורכי הדין שעבדו במשרדו. עם זאת, מבהיר וינשטיין במסמך כי יוכל לטפל בנושאים בעלי השלכה על כלל הציבור, או על סקטורים נרחבים בו, אפילו אם נכללים בהם אותן לקוחות שייצג בעבר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עו"ד יהודה וינשטיין. המסמך המלא
צילום: עידו ארז
התאונה ברבדים. מייצג את הרכבת
צילום: תומריקו
אולמרט. הנאשם הבכיר ביותר
צילום: גיא אסיאג
מומלצים