שתף קטע נבחר

אוקראינה תעניק אות למשתפי פעולה עם נאצים

לוחמי "התנועה הלאומית האוקראינית" שיתפו פעולה עם הנאצים - אך זה לא מנע מנשיא ויקטור יושצ'נקו להחליט להעניק להם אות כבוד על כך שלחמו למען עצמאות אוקראינה

נשיא אוקראינה, ויקטור יושצ'נקו, הודיע השבוע כי אישר להעניק אות כבוד ללוחמי "התנועה הלאומית האוקראינית", ששיתפו פעולה עם הנאצים במלחמת העולם השנייה. בכך נענה יושצ'נקו לדרישות חוזרות ונשנות של נציגי מפלגות לאומניות להכיר בלוחמי התנועה כ"לוחמים למען עצמאות אוקראינה".

 

הנשיא האוקראיני הכריז על המהלך במהלך אזכרה ללוחמי "קרוט", ארגון אוקראיני שנלחם בשנת 1918 בצבא הבולשביקי. "חתמתי על הוראה לכבד את כל משתתפי הלחימה למען עצמאות אוקראינה במאה ה-20", הודיע יושצ'נקו, וציין כי לפי הוראה זו, לוחמי ארגוני מאבק מזוינים שונים, בהם גם התנועה האמורה, יקבלו אות לוחמים לשחרור אוקראינה.

 

בין האנשים שיקבלו את האות יהיה סטפן בנדרה, שעמד בראש סיעת הרוב האקטיביסטי של התנועה

הלאומית לשחרור אוקראינה. בנדרה, שהלך בינתיים לעולמו, סייע לנאצים בהרג יהודים בחבל גליציה, שזמן מלחמת העולם השנייה היה עדיין חלק מפולין, אך כיום שייך לאוקראינה.

 

באוקטובר 2009 העניק יושצ'נקו אות גיבור אוקראינה לרומן שוחביץ, מפקד של ארגון אחר, צבא ההתקוממות של אוקראינה (UPA), שלקח גם הוא חלק בהרג יהודים. נשיא אוקראינה הודיע כי יטיל על השרים להגיש ליו"ר הפרלמנט האוקראיני, וורחובנה רדה, הצעת חוק שתגדיר את מעמדם החוקי של ראשי הארגונים.

 

החלטותיו של הנשיא שנויות במחלוקת בקרב הציבור האוקראיני, ועוררו זעם גם בעולם. מכון שמעון ויזנטל מתח ביקורת חריפה על החלטתו של נשיא אוקראינה. המכון הגדיר את ההחלטה כטראגית, במיוחד לאור העובדה שהתקבלה במועד כה סמוך ליום הזיכרון הבינלאומי לשואה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נשיא אוקראינה יושצ'נקו
צילום: AFP
מומלצים