שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  המעבר לכלי רכב חשמליים: לונדון מעבירה הילוך

  אם בישראל באמת רוצים לעודד מעבר לשימוש בכלי רכב חשמליים ידידותיים לסביבה, כדאי לשאת עיניים אל בירת הממלכה המאוחדת. שם, בלונדון, החליטו להפסיק לדבר על כלי רכב חשמליים ולהתחיל לנקוט בפעולות אפקטיביות כדי להפוך את הבחירה בכלי רכב חשמלי לקלה יותר עבור תושבי העיר

  התחבורה הקונבנציונלית המונעת על ידי מנועי בנזין או דלק הנה אחד מהאיומים הגדולים ביותר על הסביבה. לפי הערכות, מעל שני שליש מפליטות הפחמן של הערים הגדולות מקורם בכלי רכב. התרומה המשמעותית הזו להתחממות הגלובלית רק מתווספת לשלל הבעיות הפוליטיות והחברתיות הנובעות מהתלות העולמית בנפט, שמקורו הוא בעיקר במדינות רדיקליות.

   

   

  בין יתר הפתרונות ל"יירוק" התחבורה, קיימים הרכבים החשמליים אשר מציעים חלופה נקייה לכלי רכב הרגילים המונעים על ידי דלק, ואשר המעבר לשימוש בהם עתיד להפחית הן את התלות בנפט והן את זיהום האוויר. השימוש בכלי רכב חשמליים מציע יתרונות לא מעטים: הם משפרים את איכות האוויר, מקטינים את פליטות הפחמן ומפחיתים מפגעי רעש. בנוסף, לכלי הרכב החשמליים טביעת רגל אקולוגית הנמוכה בכ-40% מזו של כלי הרכב המונעים על ידי דלק, ובעתיד היא תקטן משמעותית שכן גם האנרגיה שתשמש לטעינתם תגיע ממקורות מתחדשים ונקיים.

   

  בישראל - הטבת מיסוי

  יתר על כן, מבחינה כלכלית, הבחירה ברכב חשמלי משמעה חיסכון בהוצאות שוטפות בהשוואה לרכב רגיל ובנובמבר האחרון אף התקבלה בישראל החלטת ממשלה המעניקה הטבת מיסוי משמעותית לקניית רכבים חשמליים, כך שמחירם יהיה דומה לזה של רכבי בנזין או דיזל.

   

  אז איך גורמים לזה לקרות? אפשר לנסות ללמוד מהלונדונים. בעיריית לונדון החליטו שהגיע הזמן להפסיק ורק לדבר על כלי רכב חשמליים והגיעה העת לעשות פעולה אמיתית ואפקטיבית בשטח כדי להפוך את הבחירה בכלי רכב חשמלי לבחירה קלה עבור תושבי העיר.

   

  האינדקס הירוק

  ילדים ירוקים

  ילדים ירוקים

  מתנה ירוקה

  מתנה ירוקה

  טיפוח אורגני

  טיפוח אורגני

  משלוחים אורגניים

  משלוחים אורגניים

  תיירות אקולוגית

  תיירות אקולוגית

  גינה אורגנית

  גינה אורגנית

  נכון להיום ישנם בלונדון כ-1,700 כלי רכב חשמליים וראש עיריית לונדון, בוריס ג'ונסון, החליט להנהיג תכנית פעולה שתקפיץ את המספר הזה ליעד של 100 אלף כלי רכב - יעד השווה לכל הפחות ל-5% מסך רכבי הבירה.

   

  קילומטר אחד מנקודת טעינה

  ג'ונסון השיק תוכנית חדשה בשם Electric Vehicle Delivery Plan, אשר תאפשר לכל תושבי העיר לונדון להיות במרחק של עד קילומטר אחד מנקודת טעינה של כלי רכב חשמלי עד שנת 2015. על פי התכנית, בתוך 5 שנים בלבד, תתקין עיריית לונדון 25 אלף נקודות טעינה חשמלית שיפוזרו בכל מרכזי העסקים, הקניונים, הרחובות הראשיים, החניונים הציבוריים ועוד.

   

  המהלך השאפתני מתווסף לסדרת מהלכים מוצלחים שהטמיעה העיר בשנים האחרונות, במטרה לנקות את מערכת התחבורה העירונית. כך למשל, לונדון היא אחת ממספר ערים בעולם שהנהיגה בהצלחה מדיניות של Congestion pricing, מדיניות רגולטיבית שמטרתה להקטין את מספר כלי הרכב על הכביש על ידי גביית תשלום מהתושבים עבור שימוש בתשתיות התחבורה.

   

  בנוסף, עיריית לונדון החליפה צי שלם של אוטובוסי הקומותיים הידועים של העיר באוטובוסים היברידיים, וכן הסבה את כל צי כלי הרכב של הסקוטלנד יארד לרכבים היברידיים.

   

  לאור היישום המוצלח של המהלכים האחרונים בתחום התחבורה הירוקה בלונדון, יש מקום להאמין שהתכנית השאפתנית של ראש העיר אכן תתממש, ולנו נותר אך לקוות שחלק מהמרץ הזה ידבוק בעוד ערים בעולם ואולי אף בישראל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בוריס ג'ונסון
  צילום: AP
  אוטובוס קומותיים בלונדון. הוחלפו בסוג היברידי
  צילום: דני שדה
  מומלצים