שתף קטע נבחר

הרב מאזוז: אשכנזים לא יודעים מה זה כבוד תורה

בראיון לשבועון חרדי, יוצא הרב מאיר מאזוז, מבכירי הרבנים הספרדים נגד ההשתלחות האשכנזית-ליטאית בש"ס עקב הצטרפותה להסתדרות הציונית ותוקף: "לא שיננו שם את כבוד התורה; מה שהם אומרים על הספרדים יחזור אליהם בחזרה"

המאבק הליטאי-ספרדי סביב הצטרפות ש"ס להסתדרות הציונית דעך בימים האחרונים, אבל גפרור שמשליך כעת הרב מאיר מאזוז, ראש ישיבת "כיסא רחמים" ומבכירי הרבנים הספרדים, עלול להצית שוב את האש. בראיון לשבועון החרדי "שעה טובה" המתפרסם בסוף השבוע הוא קובע כי האשכנזים "לא יודעים מה זה כבוד התורה", ומבטיח: "מה שהם אומרים על הספרדים יחזור עליהם בחזרה".

  

בשיחה עם העיתונאי א' ארצי דחה הרב מאזוז דחה טענות שהציג המראיין לפיהן "אין להיכנס להסתדרות הציונית הנשלטת בידי רפורמים". "הספרדים לא מחרימים ולא מענישים אלא מקרבים", הסביר, "בזכות תמימותם הם זכו שבמשך אלפיים שנה לא גדלו ביניהם רפורמים ולא משכילים. כל אלה, המשכילים והרפורמים, היו אשכנזים".

  

על ההשתלחות האשכנזית-ליטאית בש"ס על רקע זה, אמר: "טוב שיש ביקורת. אבל 'יתד' הוא דקר, הוא דוקרני, כשמו כן הוא. הוא קורא לעצמו 'נאמן', אינני יודע אם תמיד הוא נאמן... תמיד מבקרים ודוקרים ואז כל אחד אוכל את השני. למה בישיבות שלהם יש כל כך הרבה מלחמות? כי לא שיננו שם שכבוד התורה הוא מעל הכל!".

  

הרב מאיר מאזוז נשאל על הספר "זרע ישראל" שפרסם תלמידו, ח"כ הרב חיים אמסלם, ובו קריאה להנהיג הקלות הלכתיות מרחיקות לכת בנושא הגיור. "צריך לאמץ את ההצעה של הרב עמאר, שגוי וגויה שבאים להתחתן תן להם נישואים אזרחיים, אבל מה נעשה ו'יתד' לא מסכים", עקץ, "יש מאות אלפים בעייתיים ואי אפשר לעמוד מנגד ולשתוק על זה ולהשאיר כך את הדברים. אם הגיור לא טוב יש לאפשר להם נישואין אזרחיים. מה נגיד להם, שלא יתחתנו?". כן הבהיר כי "לבטל גרות אפשר רק אם המגייר היה רפורמי".

  

כמי שנחשב גם לבן בריתם של רבני הימין, התייחס מאזוז לנושא פינוי היישובים וסרבנות הפקודה: "אני בטוח שאם כל הרבנים היו אומרים 'אנחנו בעד עם ישראל ולא ניתן להחריב ישובים', דבריהם היו נשמעים. הרבנים יכולים להגיד לשר הביטחון: 'אם כך אתה עושה לנו, פוגע בישיבות הסדר, אז נחזור ונעשה ישיבות רגילות ולא ישיבה תיכונית ולא ישיבת הסדר, לא תכריח אותנו להרוס בתים של יהודים'. אם הרבנים חוששים לומר את דבריהם זו בעיה".

  

על ההתנתקות אמר כי "משמים שילמו לו (לשרון)" וכי "כל העולם רואה זאת כך'', ואת אדישות החרדים לנושא ארץ ישראל הסביר בכך ש"כאשר נלחמים על השבת הסרוגים לא באים". לדבריו, "לא יתכן שלא יהיה איכפת מצרותיו של האחר. לא יתכן לגרש יהודים, קל וחומר לגרש בשבת ולהגיד 'פיקוח נפש'". 

 

"אני לא מבין למה יש שנאה בין יהודים שומרי שבת. אותם הלכות, אותה תפילה (לאחר מחשבה) בשינויי נוסחאות. צריכים לעזור אחד לשני בצרתו. מישהו חרדי אמר כי החרדים שלא היה איכפת להם מההתנתקות קיבלו את 'חפציבה'. אנחנו לא מוסרים נפש אחד על השני כל אחד והעדה שלו והכיפה שלו והחוג שלו, צריך להיות 'כאיש אחד בלב אחד', זאת פרשת השבוע".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל ברדוגו
אילוסטרציה
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים