שתף קטע נבחר

זירת הקניות
צילום: גלית קוסובסקי

השדות של גלילות: ריאה ירוקה בלפיתת חנק

אילי הנדל"ן והעיריות רוצים לבנות עוד מגדלי מגורים; תושבי העיר רוצים לראות קצת ירוק בעיניים, ולדעת שבמרחק 10 דקות מהבית יש שדות פתוחים שאפשר לרוץ בהם, בלי מדרכות וכבישים. מי ינצח בקרב בגלילות: הבניינים או הנרקיסים?

לא רק כביש 5 מפריד בין תל אביב ורמת השרון באזור גלילות. יש שם גם רצועת טבע ייחודית של שטח פתוח ופראי, נרקיסים בחורף ופריחות באביב - והכל חופשי, רק כמה דקות ממרכז העיר.

 

למרות שהשטח קיבל הכרה כשטח פתוח בתוכנית המתאר המחוזית, אילי הנדל"ן לוטשים אליו עיניים מזה זמן. הם רואים בדימיונם איך קמים על השטח הטבעי עשרות בניינים רבי קומות עם אלפי יחידות דיור ומרכזי קניות, וגם שטחים ירוקים - פארקים עם דשא מטופח ושבילים מסודרים. 

 

עוד על התוכניות לבנייה באזור גלילות:

 

ארגוני הסביבה מנסים להילחם בתוכנית הבנייה העיקרית המאיימת על האזור, הקרויה "רצועת הנופש" של עיריית רמת השרון, ובתוכנית נוספת להקמת שכונת ענק על שטח פי גלילות מערבה משם. הם טוענים שהשטח חשוב כרצועת טבע עירוני פתוח עבור תושבי הערים ויש להתאים בין תוכניות הבנייה, לצמצם את היקף הבנייה ולבצע אותה תוך שמירה על הטבע. הם מזהירים שבשטח קיימים מיני צמחים נדירים ובעלי חיים שחלקים בסכנת הכחדה מקומית, והם לא יישמרו בשל חוסר ההתחשבות התכנונית בטבע.

 

הארגונים, ובראשם החברה להגנת הטבע ומגמה ירוקה, מנסים לעורר את מודעות הציבור למאבקם, כדי שתוכניות הבנייה יותאמו לשטח הטבעי והרגיש. בינתיים, כוחם לא עומד להם מול האינטרסים הכלכליים החזקים הפועלים בזירה: יזמי הבנייה והקבלנים, העיריות - שיודעות שהשטח יוכל להניב לקופתן מיליוני שקלים בתשלומי ארנונה והיטלי בנייה - והמדינה - שתגזור גם היא נתח לא מבוטל מהפיתוח באזור.

 

מי ינצח - הבניינים או הנרקיסים? מה רוצים רבבות האנשים שצעדו שם לפני כחודש בצעדת הזדהות עם מאבק ארגוני הסביבה לראות מחלון ביתם - שדות ירוקים או בניינים אפורים? 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תגידו שלום: נרקיס בגלילות
צילום: גילי סופר
קצת טבע עירוני לתושבים
מומלצים