שתף קטע נבחר

מעל 2 משקאות קלים בשבוע: סיכון לסרטן הלבלב

תחשבו פעמיים לפני הפחית הבאה: מחקר מקיף, שכלל מעל 60 אלף איש והתפרש על פני 14 שנה, מצא כי שתייה של שתי כוסות משקה קל ממותק בשבוע מקפיצה ב-87% את הסיכון ללקות בסרטן הלבלב, מהקטלניים ביותר עם אחוזי הישרדות של כ-5%

שתיית שני משקאות קלים או יותר לשבוע עשויה להגביר את הסיכון לסרטן הלבלב; כך מדווחים היום (ב') חוקרים מאוניברסיטת מינסוטה, שבדקו במחקרם מעל 60 אלף תושבי סינגפור. המחקר החדש פורסם בכתב העת לאפידמיולוגיה ומניעת סרטן.

 

מקפיץ את הסיכון ב-87%

מחקרים קודמים קשרו בין צריכת בשר אדום לסיכון מוגבר ללקות בסרטן הלבלב, במיוחד בשר שרוף או כזה שהוכן על גחלים. על פי אחת הדעות הרווחות, צריכת כמויות גדולות של סוכר מסייעת להתפתחותם של תאים סרטניים. בפחית משקה ממותק אחר (שאינו דיאט) מצויות כ-150 קלוריות, כמעט כולן מגיעות מהסוכר שבמשקה.

 

החוקרים בדקו 60,524 גברים ונשים סינגפוריים במשך 14 שנים. במהלך תקופת המחקר, 140 מהנבדקים לקו בסרטן הלבלב. אלה ששתו שני משקאות קלים או יותר לשבוע היו בסיכון גבוה ב-87% ללקות בסרטן הלבלב. החוקרים משוכנעים כי ממצאים דומים יתקבלו בכל מקום אחר בעולם המערבי, שכן סינגפור היא מדינה עשירה ובעלת איכות חיים גבוהה.

 

אחת האפשרויות שהציעו החוקרים היא שרמות הסוכר הגבוהות מגבירות את רמות האינסולין המשתחרר מהלבלב; לדעת החוקרים, תהליך זה מעורר את סרטן הלבלב. אפשרות נוספת שהוצעה מבוססת על ההנחה שאלה הצורכים כמויות גדולות של משקאות קלים הם בעלי הרגלי חיים שאינם בריאים מלכתחילה ונמצאים בסיכון גבוה ממילא ללקות בסרטן.

 

כ-500 חולים בשנה בישראל

סרטן הלבלב הוא אחד מסוגי הסרטן הקטלניים ביותר. בישראל כ-500 איש לוקים בסרטן זה מדי שנה. סוג זה של סרטן מאופיין בתקופה "שקטה" בה הוא

אינו גורם לתסמינים ברורים. לאחר שבועות ואף חודשים מופיעים כאבי בטן, ירידה במשקל, צהבת, קשיי עיכול ועייפות - עד לקריסת מערכות.

 

הלבלב הוא איבר המצוי לרוחב הבטן העליונה. הוא אחראי על הפרשת מיצי לבלב המסייעים בפירוק ועיכול אבות המזון. בתוך כך תאים יחודיים בלבלב מפרישים הורמונים שונים: תאי אלפא מפרישים את ההורמון גלוקגון המעלה את רמת הסוכר בדם, תאי ביטא מפרישים את ההורמון אינסולין המחדיר את הסוכר מהדם לתאי הגוף, ותאי דלתא המפרישים את ההורמון סומטוסטטין, המעכב בעת הצורך את הפרשת שני ההורמונים האחרים - אינסולין וגלוקגון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סרטן קטלני בפחיות השתייה
צילום: index open
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים