שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סופה של מגפה? ישראל מחזירה 2 מיליון חיסונים

  התחלואה יורדת בעקביות והציבור ממעט להתחסן. אז משרד הבריאות ביטל הזמנת 2 מיליון חיסונים לשפעת החזירים, שהיו אמורים להגיע לישראל, מה שעדיין מותיר אותנו עם כ-4.5 מיליון חיסונים מיותרים

  אחרי צרפת ומדינות נוספות, גם ישראל מבטלת הזמנה לרכש של חיסוני שפעת החזירים. משרד הבריאות לא ירכוש שני מיליון מנות חיסון נגד שפעת חזירים שכבר הוזמנו, לאור הירידה בתחלואה ובשל העובדה שהציבור ממעט להתחסן. כך פירסם אמש הערוץ הראשון.

   

  עד כה חוסנו בישראל כ-700 אלף בני אדם, מה שמותיר את משרד הבריאות עם הרבה מאוד חיסונים מיותרים, לאחר שנרכשו למעלה משבעה מיליון מנות חיסון. לאורך התקופה הביעו במשרד הבריאות שביעות רצון ממספר המתחסנים. עם זאת, בשבועות האחרונים, לצד ירידה בהיקפי התחלואה פחת גם מספר המתחסנים ובמחסנים הצטברו מאות אלפי מנות חיסון.

   

  ישראל רכשה 7.3 מיליון מנות חיסון בעלות של 450 מיליון שקל, חלקן כבר הגיעו לישראל ונמצאות במחסנים. עם זאת, משלוח של שני מיליון מנות חיסון, שעדיין לא הגיע לישראל בוטל והמדינה לא תשלם עבורו. מדובר בחיסכון של 75 מיליון שקלים. ככל הנראה, החיסונים שלא יגיעו הם מתוצרת חברת סאנופי-פסטר הצרפתית.

   

  מדינת ישראל רכשה במהלך הקיץ אופציות מהחברות המייצרות חיסונים, דבר שמאפשר את המהלך הנוכחי.

   

  דוברת משרד הבריאות, עינב שימרון-גרינבוים מסרה ל-ynet בתגובה: "לאור הערכת מצב, ירידה בהיקף התחלואה ועלייה בזמינות החיסונים בעולם שתאפשר רכש מאוחר יותר במידת הצורך, הוחלט בשלב זה שלא לממש את זכותנו לרכוש את המשלוח האחרון בהיקף של שני מיליון חיסונים. אפשרות זו היא בהתאם לסעיף שהופיע בהסכם למכירת החיסונים מהחברה. במידת הצורך נוכל להזמין חיסונים נוספים".

   

  מדו"ח המרכז הלאומי לבקרת מחלות שהתפרסם היום עולה כי נמשכת הירידה בתחלואה במחלות דמויות שפעת בכל הארץ ורמת התחלואה נמוכה בהרבה מהממוצע. הנתונים מתקבלים מקופות החולים מכבי וכללית. בנוסף יש ירידה במספר הפניות למיון ילדים ותפוסת המיטות בבתי החולים היא כצפוי בעונה. תוצאות מעבדה מדגמיות מצאו כי 13 אחוז מהתחלואה דמויית השפעת נגרמה מנגיף שפעת החזירים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  חיסון לשפעת החזירים. אין ביקוש
  צילום: AP
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים