שתף קטע נבחר

אפריקה: מחזיק אג"ח ביקש שכר טרחה - ונדחה

עו"ד גדעון קירש ביקש שכר טירחה של 2.5% על תרומתו להסדר עם אפריקה ישראל, למרות שאינו נושא תפקיד רשמי בעניין. השופטת אלשיך בתגובה: אפשרות כזו מובילה לאבסורד, שבסופו חגיגת שכר-טרחה על חשבון חברה בקשיים

שופטת בית המשפט המחוזי, ורדה אלשיך, דחתה את בקשתו של עו"ד גדעון קירש לשכר טירחה על תרומתו להסדר עם אפריקה ישראל, למרות שלא נשא בשום תפקיד רשמי בעניין.

 

 

"אם היה באמת מקום לפסוק שכר טרחה לעו"ד קירש, הרי שבוודאי אין הוא 'בודד במערכה' בעניין הזה", כותבת השופטת. "האם לפי אותו היגיון יש מקום לקפח את 'זכותו' של בית המשפט שישב על המדוכה, עזר וסייע לקדם את ההסדר", מציבה אלשיך שאלה רטורית בפני קירש, "האם בשל כך מן הראוי לפסוק אף 'שכר טרחה' לטובת אוצר המדינה?". 

 

עו"ד קירש הגיש בנובמבר האחרון בקשה במסגרת ההליך המשפטי שהתנהל בעניין אפריקה ישראל, בתור מחזיק אג"ח מסדרה כ"ד. קירש ביקש להשוות את הזכויות של מחזיקי אג"ח ט' לאלה של סדרה כ"ד, והוא ציין כי למרות שהציג מועמדות לייצג את הסדרה (אותה ייצג לבסוף עו"ד אופיר נאור) הוא לא נבחר לשום תפקיד רשמי. 

 

בסוף דצמבר אישרה השופטת אלשיך את ההסדר אליו הגיעה אפריקה עם שלוש נציגויות האג"ח (ט', כ"ד והנציגות הכללית) לפיו סדרות קצרות הטווח יקבלו כ-450 מיליון שקל במזומן מתוך 550 מיליון שקל שאפריקה תשלם במסגרת ההסדר.

 

אתמול הגיש קירש בקשה לא שגרתית: שבית המשפט יחייב את אפריקה לשלם לו 2.5% מההישג שהשיגה נציגות אג"ח כ"ד, בטענה שישנו "קשר סיבתי, עובדתי ומשפטי" בין הבקשה שהגיש בנובמבר ובין ההישג שהשיגו הסדרות קצרות הטווח של אפריקה.

 

השופטת אלשיך הבהירה בהחלטתה כי צעד כזה אינו אפשרי, תוך שהיא העבירה ביקורת על עצם הגשת הבקשה. אלשיך הדגישה, כי מי שאינו בעל תפקיד במסגרת הליכי חדלות פירעון, אינו יכול לקבל שכר טרחה. עוד ציינה השופטת כי אפשרות כזו (שאינה מעוגנת בחוק) מובילה לאבסורד, שבסופו "'חגיגת שכר-טרחה' על חשבון חברה המצויה בקשיים, מבלי שנתנה הסכמתה ואף לא ביקשה את שירותיו של הפרקליט הנכבד, ועוד יותר מכך – בלא כל הצדקה לגופו של עניין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השופטת אלשיך
צילום: גיל יוחנן
מומלצים