שתף קטע נבחר

חברת חשמל בישראל: התעריף נמוך, השכר גבוה

דו"ח של הבנק העולמי השווה בין חברות חשמל בישראל ובשש מדינות אחרות וקבע: הפריון בחברת החשמל גבוה ב-45% והשכר גבוה ב-38%, אבל החשמל לצרכן הביתי זול ב-70%. הסיבה: החברה לא מקימה תחנות ומסתכנת במחסור בחשמל

מרגישים שאתם משלמים יותר מדי על חשמל? תגידו תודה שאתם לא גרים בחו"ל. כך עולה מדו"ח שהכין הבנק העולמי על חברת החשמל הישראלית. הדו"ח, שהוגש לחברה בסוף השבוע, משווה את חברת החשמל הישראלית למונופולים אחרים ששולטים על ייצור החשמל בשש מדינות קטנות אחרות: אירלנד, דרום קוריאה, צ'כיה, יוון, פורטוגל ומלזיה.

 

הדו"ח קובע כי עלות שכרם הממוצעת של עובדי חברת החשמל הסתכמה בשנת 2008 בכ-30 אלף שקלים ברוטו בחודש. הדו"ח קובע כי מדובר בשכר הגבוה ביותר מבין שבע המדינות שנסקרו בדו"ח, ובממוצע, בשכר הגבוה ב-38% מזה של עובדים בחברות האחרות.

 

עם זאת, ובניגוד לדעה המקובלת, הדו"ח קובע כי מספר העובדים בחברת החשמל הישראלית דומה לממוצע בשאר המדינות שנבדקו. יצויין כי במקביל לבעיית השכר, הדו"ח קובע, בניגוד לכל המיתוסים המוכרים, כי עובדי חברת החשמל מתאפיינים בפריון עבודה גבוה בכ-45% בממוצע משל עמיתיהם בשש המדינות האחרות, והספקי העבודה שלהם גבוהים בכ-80%.

 

עוד עולה מהדו"ח כי תעריפי החשמל בישראל נמוכים מאשר בכל ששת המדינות האחרות שנבדקו. לפי הדו"ח, נמוך התעריף הישראלי בכ-20% מהתעריף הממוצע בששת המדינות האחרות. החשמל לצרכן המסחרי זול יותר בכ-12% ביחס למדינות האחרות שנבדקו ואילו החשמל לצרכן הביתי זול בכ-70%", נקבע בדו"ח.

 

עוד מצוין, כי השוואת התעריפים, כמו השכר, לקחה בחשבון גם את יוקר המחייה, שבאירלנד הוא גבוה יותר ואילו בפורטוגל, צ'כיה ומלזיה הוא נמוך יותר מאשר בישראל. זאת, על סמך השוואה בין התעריפים ב-2008, הרבה לפני הורדת התעריפים הגדולה שעומדת להתבצע כעת. הדו"ח מציין לטובה את שירות הלקוחות של חברת החשמל וקובע כי מדובר ב"שירות טוב בסטנדרטים בינלאומיים".

 

הדו"ח השווה בין יעילותן של חברות החשמל השונות, וקבע כי חברת החשמל יעילה יותר מרוב החברות שהושוותה אליה ביעילות צריכת הדלקים, בזמינות תחנות הכוח לעבודה, ובאיכות העבודה של מערכת הולכת וחלוקת החשמל.

 

בדרך לקריסה פיננסית

וכיצד מצליחה חברת החשמל לבצע את ה"נס" הזה? פשוט מאוד: מהדו"ח עולה כי חברת החשמל הישראלית רווחית פחות ביחס לחברות שנבדקו בחו"ל, וסובלת ממינוף גבוה, כלומר, שקועה בחובות שמאיימים על יציבותה הפיננסית.

 

כתוצאה מכך, קובע הדו"ח, החברה משקיעה מעט מדי בהקמת תחנות כוח חדשות, ועלולה לעמוד בתוך שנים מעטות בפני מחסור בחשמל. הדו"ח קובע כי החברה "הפחיתה את רמת ההשקעות בשנים האחרונות לרמה נמוכה מהרצוי בשל תעריפי החשמל הנמוכים, החוב הגבוה ועלויות השכר הגבוהות".

 

לפיכך, הדו"ח מזהיר כי החברה תתקשה לעמוד ביעדי הפיתוח שנקבעו לה לשנים 2013-2010 כדי לעמוד בביקושים הצפויים לחשמל בעתיד. במלים אחרות: אנחנו נממן את שכר העובדים הגבוה ואת תעריפי החשמל הנמוכים בעתיד, באמצעות הפסקות חשמל.

 

 

מחברת החשמל נמסר בתגובה: החברה קיבלה את הדו"ח ולומדת אותו. היום בצהריים יתקיים דיון במסקנות הדו"ח ולאחר מכן נגיב לתוכנו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
יו"ר ועד עובדי חברת החשמל, מיקו צרפתי: שכר גבוה, פריון גבוה
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים