שתף קטע נבחר

צילום: יובל חן

גואל רצון הואשם בעשרות עבירות מין בקטינות

הגורו שחי עם 32 נשים ועשרות ילדים הואשם בעשרות סעיפי אונס, מעשי סדום, מעשים מגונים, החזקה בתנאי עבדות ומרמה. בכתב האישום נטען כי שלט באופן מוחלט בחייהן של נשותיו, ויצר לעצמו "מעמד של כל יכול ובעל יכולות ריפוי, הרס וקללה". לפי הפרקליטות, הנשים הן "ניצולות טראומה מהקשות שנודעו"

"בניגוד לכל נורמה ובאופן שמוכר היה בתקופות האפלות ביותר של ההיסטוריה האנושית". מילים אלה, מבית היוצר של פרקליטות מחוז תל-אביב, מסכמות את כתב האישום שהוגש לפני הצהריים (יום א') בבית המשפט המחוזי בעיר נגד גואל רצון, הגורו שחי עם 32 נשים ועשרות ילדים, ונעצר בחודש שעבר במבצע רחב היקף ומתוקשר. רצון מואשם בעשרות סעיפים של עבירות מין - בהן אונס, מעשי סדום, בעילה אסורה בהסכמה ומעשים מגונים. בעשרות מהמקרים, היו קורבנות העבירות קטינות. עוד הוא מואשם בהחזקת נשותיו בתנאי עבדות, ובסעיפים נוספים של קבלת דבר במרמה.

 

כתב האישום, שהוגש על-ידי עו"ד דליה אברמוף ועו"ד רונית בר-און, מחולק לתשעה פרקים המתפרשים על פני 25 עמודים, וכולל עשרות סעיפים המתארים מקרים רבים. בכתב האישום מצוין כי כל מקרה מפורט מייצג עוד מקרים רבים נוספים, שנסיבותיהם דומות. בסך הכול מונה כתב האישום 21 נשים שנפלו קורבן למעשיו של רצון. כמו בדיונים קודמים, גם היום נכח בבית המשפט בנו של רצון, יגאל רצון - שטען כי אביו חף מפשע.

 

עוד הגישה הפרקליטות בקשה להותיר את רצון במעצר עד תום ההליכים המשפטיים נגדו. בבקשה נכתב כי "כתב האישום פורש מסכת חיים, שיש בה כדי להרעיד את כל אמות הסיפין ולזעזע את המחשבה, הדמיון והמוסר האנושי, נוכח חשיפת מעשי המשיב לאורך שנים רבות בנשותיו, אותן ניכס ושעבד למרותו, והכל בניגוד לכל נורמה ובאופן שמוכר היה בתקופות האפלות ביותר של ההיסטוריה האנושית".

רצון, לטענת הפרקליטות, מסוכן לציבור כולו ובייחוד לנשותיו, שפוחדות מפניו  "פחד מוות".

 

הפרקליטות הציגה שורה של ראיות שבכוונתה להציג במשפט, בהן תלונותיהן של הנשים עצמן, של בני משפחותיהן ושל עדים נוספים, וכן הודאות של רצון עצמו ברבות מהעובדות המופיעות בכתב האישום. עוד מתכוונת הפרקליטות להציג מסמכים שנמצאו בביתו של רצון, ובהן "סדר המשפחה", המפורסם, שבו פורטו הנהלים והתקנות שחייבו את כל בנות ה"משפחה". עוד ביקשה הפרקליטות לציין כי רצון, "בהתנהגותו ובאמירותיו, העיד כאלף מילים, כי מייחס לעצמו יכולות וכוחות של בורא עולם וכי מורא החוק אינו חל עליו".


רצון על ספסל הנאשמים. "להאדיר ולפאר אותו" (צילום: ירון ברנר)

 

במקביל, ביקשה הפרקליטות מבית המשפט להטיל צו איסור פרסום, שימנע פרסום כל פרט מזהה אודות קורבנות עבירות המין, וכל פרט נוסף מהחקירה, מעבר למה שנכתב בכתב האישום. זאת, משום שחומר החקירה מכיל "פרטים אינטימיים, רגישים ומבישים, שיש בהם להשפיל ולבזות כל אדם". אחת הסיבות לכך, מסבירים בפרקליטות, היא "מצבן הנפשי השברירי של הנשים", המכונות בבקשה "ניצולות טראומה מהקשות שנודעו, טראומה של שנים של עבדות". 

 

"לשרתו ולספק את כל צרכיו"

בהתייחס לסעיפי השִעבּוּד, נטען בכתב האישום כי רצון שלט באופן מוחלט בחייהן של נשותיו, ויצר לעצמו "מעמד של כל יכול ובעל יכולות ריפוי, הרס וקללה", שבאמצעותו רכש שליטה מוחלטת בחייהן, ברצונותיהן, במחשבותיהן ובתפקודן. לטענת הפרקליטות, לרצון היו דרכי השפעה רבות ומגוונות כלפי הנשים, והוא הצליח להביא אותן לכדי תלות מוחלטת בו.

בין היתר, נטען, נטע אצלן במתכוון תפיסת מציאות מעוותת לפיה הן האמינו והשתכנעו כי כל יישותן, מהותן וחייהן הפיזיים והנפשיים שואבים את חיותן ממנו, וכי הן מתקיימות בזכותו.

 

כתב האישום מתאר את המסגרת ה"משפחתית" שבנה רצון סביבו: "הנאשם לכד את הנשים אל תוך מבנה קבוצתי אנושי שלבש אופי של פסאודו-משפחה, הסובב סביב פולחן דמותו, ובתוכו הפך את הולדת ילדיו למטרה מרוממת ומכוננת שעל הנשים לשאוף לה, וכל זאת כדי להאדיר ולפאר אותו ובמקביל לשרתו ולספק את כל צרכיו".

 

עוד נטען, כי רצון התעמר בנשים וביזה אותן, תוך גילוי יחס המבטל את אישיותן ועצמאותן ורמיסת דימויין וערכן העצמי. הוא בידל אותן מכל קשר חברתי חיצוני, לרבות משפחותיהן, ובכך פגע בשיקול דעתו וברצונן החופשי באופן ששיעבד אותן אליו ולרצונותיו. עוד נטען כי הוא "ניכס לעצמו את הנשים רק על פי גחמותיו, ומתוך כוונה להעמיק את שליטתו בחייהן וכדי להביא לכניעתן ולבטלותן בפניו - כדי שאלו יספקו את צרכיו הכלכליים והמיניים".

 

אמר לנאנסת: "אל תדאגי, את תתרגלי"

סעיפים רבים עוסקים בעבירות המין שביצע רצון לכאורה, כאשר בכל סעיף מצוין כי מדובר ב"ריבוי מקרים". אחד הסעיפים עוסק בנערה שמגיל 15 עד גיל 17 (כיום היא בת 19), נהג רצון לאנוס אותה ולבצע בה מעשי סדום כמעט מדי יום. אותה צעירה, מוסבר בכתב האישום, נמנעה מהתנגדות למעשיו.

עוד הוא נאשם במעשים מגונים בנערה אחרת, בת אותו גיל, שבין היתר ליטף את החזה שלה, את ישבנה ואת איבר מינה, ונישק אותה תוך החדרת לשונו לפיה.

 

עוד הוא נאשם בשני מעשי אונס ומעשים מגונים בנערה שאמה מתה כשהייתה תינוקת, ורצון ניסה לצרף אותה לנשותיו. בין היתר נטען כי הסית אותה נגד בני משפחתה וניתק אותה ממנה, בעודו מבטיח לה כי ייקח אותה לאשה. על פי כתב האישום, אותה צעירה נשאבה לתוך החיים המגבילים בביתו. בין היתר, שכנע אותה כי הוא ניחן בכוחות על טבעיים. כשהייתה בת 17, לפי כתב האישום, ונשארה לראשונה לישון בבית, החל לנשק אותה וללטף אותה. כשביקשה שיפסיק - התעלם מדבריה. מספר ימים לאחר מכן, נטען, נכנס להתקלח עמה ואנס אותה. כשהתלוננה שכואב לה, השיב לה: 'אל תדאגי, את תתרגלי'".

 

במקרה אחר, ממשיך כתב האישום בתיאור, ביצע בה מין אוראלי ושוב אנס אותה. "הנאשם ידע כי הצעירה שרויה תחת השפעתו המאגית עליה, אותה טרח לטפח ולהשריש במצב המונע ממנה לתת הסכמה חופשית", נכתב. "יצויין כי זמן קצר לאחר ביצוע המעשים הצליח אביה של הצעירה לאתר אותה והוציא אותה בכוח".

 

אישום נוסף עוסק באשה כבת 30, שגם בפניה רצון הציג עצמו כבעל יכולות לרפא מצד אחד, ומצד שני יכולת לפגוע בבריאותם של אויביו. הוא סיפר לה, נטען, כי בעבר הוא הרג אדם באמצעות הכוחות, וכי בגלל כוחותיו אביה של אחת מנשותיו מרותק לכסא גלגלים. שבוע לאחר מכן שכנע אותה לעזוב את בית הוריה ולעבור להתגורר עמו ועם נשותיו, ובמשך שבועיים התגוררה בבית, כשהוא עושה כל שביכולתו כדי לנתק אותה מכל קשריה החברתיים והמשפחתיים. באחד הלילות הציע לה לבוא עמו לדירתו, והיא נענתה. שם ביקש ממנה להתקלח עמו, הפשיט אותה למרות התנגדותה - ואנס אותה.

 

סעיף המרמה המופיע בכתב האישום נוגע למקרה שבו הוציא עשרות אלפי שקלים מאחת הנשים בטענה שהכסף מיועד לרכישת דירה - אף שהדירה המדוברת כבר הייתה בבעלותו שנים קודם לכן.

 

המשטרה: רוב הנשים יעידו נגדו

בשבוע שעבר, עם הגשת הצהרת תובע בעניינו של רצון, סיכמו ביחידה המרכזית של מחוז תל-אביב את החקירה, וטענו כי רוב נשותיו של רצון הפלילו אותו בחקירתן, ואף יעידו נגדו במשפט. במשטרה מאמינים כי התיק נגד רצון מבוסס היטב, וטוענים שרוב נשותיו כבר "התפכחו" מהסגידה לו.

 

לאחר הגשת הצהרת התובע, דיבר רצון עצמו לראשונה בפומבי מאז מעצרו. "אני חף מפשע", טען והוסיף כי כל המעשים המיוחסים לו נעשו בהסכמה. לדבריו, כל אשה שרצתה לעזוב את הכת שלו יכלה לעשות כרצונה.

 

אולם העדויות שאספה המשטרה מציירות תמונה שונה. החוקרים גילו כי רצון, בעזרת ה"קסם" המיוחד שלו, הצליח לקחת נשים אינטליגנטיות ולבטלן לכדי שפחות נטולות כל רצון אישי.

בין היתר שמעו החוקרים מהנשים כי היו מסיעות אותו, רוכשות לו דברים מכספן, לוקחות הלוואות עבורו ונכנסות כתוצאה מכך לחובות גדולים, מממנות עבורו נסיעות לחו"ל - והכל על מנת לרצותו.

 

מנגד, הנשים עצמן - על פי העדויות - נאלצו פעמים רבות להסתפק במועט. עוד שמעו החוקרים עדויות רבות על סגידה דתית לרצון, על טקסי השפלה כגון מתן נשיקות לרגליו במקומות ציבוריים, ועל מגוון איסורים שהיו מוטלים על הנשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רצון בבית המשפט. "מעמד של כל יכול"
צילום: ירון ברנר
שוב הופיע לדיון. יגאל רצון
צילום: ירון ברנר
הפשיטה על מתחם רצון בשכונתה תקווה, בחודש שעבר
צילום: אבי כהן
מומלצים