שתף קטע נבחר

ביידן וצ'ייני ראש בראש: מי שכתב את ההיסטוריה?

סגנו של ג'ורג' בוש הבן שוב תקף את התנהלות הממשל - וג'ו ביידן יצא להגן על שמו הטוב של אובמה. "צ'ייני רשאי להביע את דעתו, אבל הוא לא זכאי לשכתב את ההיסטוריה", אמר לאחר שקודמו טען שהממשל מתייחס למחבלים כאל עבריינים פליליים

חילופי האשמות בין סגן נשיא ארצות הברית לבין קודמו בתפקיד: ג'ו ביידן האשים היום (א') את דיק צ'ייני בניסיון לשכתב את ההיסטוריה, לאחר שזה תקף בחריפות את ממשל אובמה בהופעה טלוויזיונית.

 

צ'ייני, שהשתתף בתוכנית "השבוע" של רשת ABC, טען כי הנשיא אובמה "רך" במלחמתו בטרור, ומתח ביקורת גם על תפקוד הממשל בחקירת הטרוריסט הניגרי עומר פארוק עבד אל-מוטלב, שניסה לפוצץ מטוס נוסעים בשמי ארצות הברית בחג המולד האחרון.

 

סגנו של ג'ורג' בוש הבן אמר כי הבעיה העיקרית של הממשל הנוכחי היא שרבים בו מתייחסים למחבלים כאל עבריינים פליליים - ולא הפנימו את העובדה שמדובר במאבק בטרור. בתגובה, שוגר ביידן לשתי תוכניות אקטואליה כדי לתקוף את התוקפן.

 

בהופעה ב"פגוש את העיתונות" של רשת NBC אמר ביידן כי "דיק צ'ייני רשאי להביע את דעתו, אבל הוא לא זכאי לשכתב את ההיסטוריה. הוא אינו זכאי לעובדות משל עצמו". ביידן טען כי המחבל הניגרי קיבל את אותו טיפול שהעניק ממשל בוש לריצ'רד ריד, שניסה לפוצץ מטוס מעל האוקיינוס האטלנטי באמצעות חומר נפץ שהחביא בנעליו. "איפה הוא היה בארבע השנים האחרונות של הממשל הקודם?", שאל ביידן על קודמו בתפקיד.

 

על המלחמה בטרור אמר ביידן כי בשנה האחרונה "חוסלו 12 מתוך 20 הבכירים של אל-קאעידה, מתוך

מאה שחוסלו. הורדנו אותם מתחת לאדמה. הם לא יכולים לעשות היום את מה שעשו בעבר. הם במנוסה". הוא האשים כי בתקופת ממשל בוש "לא היתה הדגשה ולא המשאבים הדרושים לטיפול באל-קאעידה. נשיא ארה"ב מנהל את המלחמה באל-קאעידה בצורה נמרצת שלא היתה קודם לכן. זה אמיתי, זה מקיף וזה מצליח".

 

בין שני הסגנים התעוררה מחלוקת לגבי השאלה האם יתכן מגה-פיגוע נוסף על אדמת ארה"ב, כמו שקרה ב-11 בספטמבר 2001. ביידן אמר כי "בלתי אפשרי שיהיה אירוע פיגוע נוסף דוגמת ספטמבר", אולם צ'ייני היה יותר פסימי: "יש איום גדול שזה יחזור על עצמו. אל-קאעידה מנסה להשיג נשק להשמדה המונית ולהשתמש בו. אם המחשבה היא שזה לא יקרה - קשה לרכז את המשאבים הדרושים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צ'ייני. לא מרוצה מתפקוד הממשל
צילום: AFP
ביידן. "איפה צ'ייני היה ארבע שנים?"
צילום: AFP
מומלצים