שתף קטע נבחר

פורום "תקנה": "לא השתקה. אנחנו הכי מחמירים"

"אנחנו כל כך קפדנים בעניין הזה. תפקידנו - כפי שאנחנו רואים אותו - הוא מניעת ניצול בלבד". הרב יובל שרלו מסביר ל-ynet על תפקיד הפורום שחשף את פרשת הרב אלון ומדגיש: "כל מה שניתן להעביר למשטרה - מגיע אליה". חברות "קולך": בשל ליקויים בטיפול בפרשה - פורשות מהפורום

בבוקר שאחרי חשיפת פרשיית המין שבה מעורב לכאורה הרב מוטי אלון, ועל רקע מקרי השתקה מן העבר כמו זה של הרב זאב קופולוביץ', דוחים הבוקר (ג') בפורום "תקנה" את הטענות כי מגמתם היא לטפל בעבירות מיניות "בתוך הבית" מבלי לערב את רשויות החוק. חבר הפורום, הרב יובל שרלו, שישב גם בהרכב שדן בעניינו של אלון, הבהיר בשיחה עם ynet: "זה לא כסת"ח אלא בדיוק להפך. הגוף הזה רק מחמיר, בכך שהוא מתעסק עם מקרים שבלעדיו לא היו מטופלים".

 

 

"אני לא מוכן לדבר אף מילה על המקרה הזה", הדגיש הרב שרלו, "אבל בכל מה שקשור למדיניות הפורום חשוב שיהיה ברור שבכל מה שניתן להוציא למשטרה או לפרקליטות אנחנו לא נוגעים". לדבריו, הוא וחבריו מעודדים את הפונים אליהם להגיש תלונה מסודרת ולטפל בכל מקרה בכלים החוקיים המקובלים, ורק כשהם מתעקשים שלא לעשות כן, כשמדובר במעשים לא פליליים או כשכבר חלה התיישנות – הפורום נכנס לפעולה.

 

"אנחנו כל כך קפדנים בעניין הזה", הדגיש שרלו, "תפקידנו - כפי שאנחנו רואים אותו - הוא מניעת ניצול בלבד".

 

על הנסיבות שהובילו להקמת "תקנה" בשנת 2003, אמר: "בעקבות כמה תלונות לא מספיק חזקות שהגיעו לרבנים הבנו שאין דרך לנקות את עצמנו מאירועים לא פליליים שמערכת החוק לא יכולה לטפל בהם, כמו יחסים וולונטרים של רב ותלמיד". עוד הוסיף כי פרשת הרב קופולוביץ' מישיבת נתיב מאיר, שארעה טרם הקמת הפורום והושתקה על ידי רבנים בציונות הדתית, אינה עונה על הגדרה זו אלא פלילית, משום שמדובר במחנך שביצע עבירות מין בתלמידים מהמוסד שלו.

 

חברות "קולך": פורשות מפורום "תקנה"

מי שלא שבעות רצון מהתנהלות פורום "תקנה" בפרשה הן חברות תנועת "קולך" הטוענות כי הפרשה לא טופלה כמקובל בפורום, ואמש אף החליטו לפרוש ממנו. חברת הוועד המנהל של הארגון, איילת וידר-כהן, טענה בשיחה עם ynet: "ההרכב שטיפל בנושא לא הוסמך לכך בפרוצדורה רגילה; ההחלטה לפרסם את הפרשה לא הובאה להחלטת כלל החברים ב'תקנה' אף שמדובר במהלך דרמטי". היא ציינה כי ככלל מדובר בפורום מקצועי הפועל נכון, אך היא וחברותיה אינן יכולות להשלים עם הליקויים שלטענתם ליוו את הפרשה הנוכחית - ולכן החליטו לפרוש.

 

פורום "תקנה" מנוהל על יד הרבנית יהודית שילת, לשעבר סגנית יו"ר "אמונה" (תנועת האישה הדתית), וחברות בו כמה דמויות מפתח בקהילה הציונית דתית – גברים ונשים. בין השמות: הרב יעקב אריאל, הרב אהרון ליכטנשטיין, הרב איתן אייזמן, הרב ברוך גיגי, הרב צפניה דרורי, ד"ר אביעד הכהן, הרב אליקים לבנון, הרב דוד סתיו, הרב שלמה ריסקין, פרופ' ידידיה שטרן, הרב יובל שרלו, הרב יהושע שפירא, הרבנית יפה גיסר, הרבנית חנה הנקין והרבנית מלכה פיוטרקובסקי.

 

דבי גרוס, מנהלת מרכז סיוע לנשים דתיות שהיתה בפורום "תקנה",

הסבירה אמש בכנס המועצה לשלום הילד בבאר שבע, שהשותפים בפורום תיחקרו את כל הסיפור והמטרה שעמדה לנגד עיניהם היא בכך שהדברים יובאו לחשיפה ויטופלו וההטרדות לא יימשכו. "סיפור הרב מוטי אלון קשה מאוד וישפיע על עשרות אלפי בני נוער שהעריצו אותו, אך כולם צריכים לדעת שיש כתובת ויש למי לפנות כשפוגעים בך מינית". היא סיפרה שהיא צופה גל פניות לקו הסיוע. עוד הסבירה כי דווקא בעת האחרונה יש יותר פתיחות בעולם הדתי והחרדי ואף נפתחו קורסים מיוחדים לרבנות שהתחילו להבין שיש להתיר לנפגעים להתלונן. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
הרב יובל שרלו
צילום: שאול גולן
צילום: אילן מרסיאנו
הרב אריאל. חבר בפורום
צילום: אילן מרסיאנו
פרופ' שטרן
צילום: דודי ועקנין
מומלצים