שתף קטע נבחר

רעש אדמה, מוכנים? כולם להיכנס מתחת לשולחן

תלמידי כיתות א' עד י"ב יתרגלו היום כיצד יש להתנהג במקרה של רעידת אדמה. למרות התרחיש הנוראי, התלמידים יתבקשו בשלב הראשון להסתתר מתחת לשולחנות

פיקוד העורף ומשרד החינוך יערכו היום (ה') תרגיל מקיף שנועד לבחון את כושר ההתמודדות של מוסדות החינוך בארץ עם רעידת אדמה. על פי התרחיש, בשעה 10:00 בבוקר יאלצו כל התלמידים להסתתר תחת שולחנות הכיתה, ומקץ כמה דקות ייצאו אל מחוץ למבנה בית הספר וייתפָקדו.

 

ראש מחלקת אוכלוסיה בפיקוד העורף, אל"מ ד"ר חיליק סופר, הסביר שמועד התרגיל נקבע כבר לפני שנה, אך לא אישר שההיערכות באה במידה גם בעקבות רעידת האדמה הקטלנית בהאיטי. "ההיערכות החלה עם תחילת שנת הלימודים, אבל ברור לכולם שמה שאירע רק לפני כמה שבועות בהאיטי חיזק את חשיבות המוכנות לאירוע מסוג זה".

 

היערכות ישראל לתרחיש של רעידת אדמה קשה וחמורה יותר מהיערכות לכל אירוע טרור. רעידת אדמה בעוצמה 7.5 דרגות בסולם ריכטר, שתפגע באזור בית-שאן, צפויה לגבות את חייהם של כ-16 אלף אזרחים. מאה אלף אזרחים ייפגעו וכ-400 אלף יוותרו ללא קורת גג. בפיקוד העורף, לצד היערכות ומוכנות למלחמה ואירועי טרור, עוסקים גם בתחום זה.

 

התרגיל היום יבחן לראשונה זה שנתיים את מוכנות התלמידים בבתי הספר, בכל הכיתות - מכיתה א' ועד כיתה י"ב. "בהמשך למערכי שיעור שהועברו לתלמידים בנושא, ייערך תרגיל ארצי שבו ייבדקו כלל המרכיבים ומכונות בית הספר", אמר סופר. לדבריו, בכל מוסד חינוכי יהיה בָקַר שעבר הדרכה ועליו יהיה לבחון עד כמה בית הספר ערוך לאירועי חירום בכלל ולרעידות אדמה בפרט.

 

הבקר יימלא טופס מיוחד שיספק תמונה מלאה על בית הספר. בתרגיל עצמו, ישמש הצלצול בשעה 10:00 כאות להתרחשות רעידת אדמה. התלמידים יכנסו תחת השולחנות ולאחר מכן ייצאו לאזור כינוס שנמצא מחוץ למבנה. "בשלב הזה תכנס לבית הספר חוליית סריקה שנקבעה מראש ומורכבת מתלמידים ואנשי צוות, ותבחן שלא נותר איש במבנה. בחוץ ייערך מפקד תלמידים על מנת לראות שכולם נמצאים", הסביר.

 

ד"ר סופר ציין כי אחד המאפיינים הבולטים של רעידת האדמה בהאיטי הוא חוסר המוכנות של האזרחים,

 שכלל לא הכירו את הנחיות ההתנהגות. "חשוב לקיים תרגילים מסוג זה במקביל להעברת מידע. אין התרעה לרעידת אדמה - האחרונה התרחשה ב-1927 והבאה בתור יכולה להיות בעוד שנה, חמש שנים או 30 שנה. צריך להיות מוכנים ככל שניתן". הוא ציין כי בתי ספר שנבנו החל משנת 1975, הם בעלי תקן מחמיר בכל הקשור לרעידות אדמה. אלה שנבנו משנת 1992, אף בעלי מרכיבי ביטחון טובים אף יותר, ומכל מקום - בכל מוסד לימודי יש להסביר לתלמידים כיצד לנהוג באירוע מסוג זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תלמידים יסתתרו תחת השולחן (אילוסטרציה)
צילום: רויטרס
מומלצים