שתף קטע נבחר

השגרירים בלונדון ובדבלין: אין לנו מה לחדש

שגריר ישראל בבריטניה אמר בתום שיחת הבירור במשרד החוץ בלונדון, בצל פרשת זיוף הדרכונים בדובאי: "לא היה ביכולתי לשפוך אור חדש על האירועים הנדונים". גם השגריר בדבלין נדרש להסביר והתעקש כי אין לו מידע בנושא

השגריר שמר על שתיקה - וטען שאינו יודע. שגריר ישראל בבריטניה, רון פרושאור, סירב בצהריים (יום ה') להרחיב אודות תוכן שיחת הבירור שנערכה לו במשרד החוץ בלונדון, בעקבות השימוש בדרכונים מזויפים בעת פעולת החיסול בדובאי. גם השגריר באירלנד לקח חלק בשיחת בירור במשרד החוץ בדבלין. שניהם אמרו בשיחות כי אין להם מידע על הפרשה.

 

החיסול בדובאי - הדיווחים האחרונים ב-ynet:


שגריר ישראל בבריטניה בדרך לשיחת הבירור (צילום: AFP)

 

"בעקבות ההזמנה מאמש נפגשתי היום עם סר פיטר ריקטס, מנכ"ל משרד החוץ הבריטי. חרף הנכונות לשתף פעולה עם בקשתו של ריקטס, לא היה ביכולתי לשפוך אור חדש על האירועים הנדונים", אמר פרושאור וביקש לשמור על עמימות באשר לתוכן השיחה. "בהתאם לנוהל הדיפלומטי המקובל, יהא זה לא ראוי לחשוף את תוכן השיחות הבילטראליות המתנהלות בין המדינות".

 

קודם לכן הגיע גם שגריר ישראל באירלנד, ציון עברוני, לשיחת הבירור שנקבעה לו במשרד החוץ בדבלין. במהלך השיחה בדבלין התבקש השגריר

למסור מידע נוסף על הדרכונים המזויפים, שחלקם שייכים לבעלי אזרחות בריטית ואירית. יצוין כי עד עתה, בלונדון ובדבלין נמנעו מלומר במפורש כי ישראל היא זו שעומדת מאחורי חיסולו של אל-מבחוח.

  

בהודעה שפרסמה דבלין אחרי הפגישה נמסר כי עברוני נפגש עם מנכ"ל משרד החוץ. "הנושא העיקרי שעלה בשיחה הוא השימוש בדרכונים איריים על ידי האנשים שרצחו בדובאי. פרטי הדרכונים נמסרו לשגריר והוא התבקש לספק מידע וסיוע בנושא", נמסר בהודעת המשרד וכן ש"השגריר עברוני אמר כי אין לו מידע על הנושא, אך הוא יעביר את המסר לרשויות בישראל".

 

בריטניה ואירלנד מאבדות סבלנות

עוד טרם הפגישות, במשרד החוץ בירושלים הביעו שביעות רצון מאופי ההזמנה של שני השגרירים. גורמים רמי דרג הבהירו שעל פי סיכומים בדרגים הבכירים ביותר, אין כוונה ליצור משבר סביב סוגיית הדרכונים המזויפים. שר החוץ הבריטי, דיוויד מיליבינד, אמר כי ממשלתו מצפה לראות "שיתוף פעולה מלא" מצד ישראל במסגרת חקירת פרשת הדרכונים.

 

שגרירי ישראל בבריטניה ואירלנד נקראו כבר אמש לשיחות בירור. שיחות אלה ייערכו בצל דיווחים רבים מאוד בתקשורת המקומית אודות מעורבותה לכאורה של ישראל בחיסול בדובאי. בין היתר, צוטט מקור בריטי כמי שקובע כי היחסים בין המדינות "הוקפאו" עד לבירור הנסיבות.

 

בהודעת משרד החוץ בלונדון, יממה לפני הפגישה, נאמר כי "הממשלה תמשיך לנקוט בכל הפעולות הנדרשות על מנת להגן על אזרחים בריטים מפני גניבת זהויות. הממשלה עוסקת בכמה ערוצים של פעילות מתמשכת ביחס לנושא הספציפי הזה".

 

שר החוץ של אירלנד, מיהול מרטין, הודיע כי הגיע לידיו מידע נוסף מהרשויות באיחוד האמירויות הנוגע לדרכונים האיריים המזוייפים, שבהם השתמשו חלק

מחברי החולייה שהתנקשה באל-מבחוח. זמן קצר לפני הפגישה בדבלין עם השגריר הישראלי שם, האשים שר החוץ האירי כי השימוש בדרכונים אירים בחיסול בדובאי העמיד בסכנה אזרחים בארצו.

 

החיסול בדובאי מסבך את ישראל גם באוסטריה. משרד הפנים בוינה הודיע כי פתח בחקירה בעקבות חשד שחברי חוליית החיסול השתמשו בקווי טלפונים סלולריים אוסטריים. ככל הנראה לפחות שבעה מהטלפונים הופעלו באמצעות כרטיסי חיוג שנקנו מראש באוסטריה.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 18/02/2010 12:48

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרושאור בצאתו מהפגישה
צילום: AFP
מצפה לשיתוף פעולה. מיליבנד
צילום: AFP
התמונות מדובאי
צילום: רויטרס
מחמוד אל-מבחוח
צילום: AFP
מומלצים