שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  'הגר ומרים' - למען נשים הרות פליטות בישראל
  מה תעשה פליטה או מהגרת עבודה שהרתה וזקוקה לטיפול רפואי? בישראל, האפשרויות העומדות בפניה צנועות למדי. ארגון "הגר ומרים" תומך ומלווה נשים אפריקאיות השוהות בארץ באופן בלתי חוקי - ועתידות ללדת ילד בישראל
  קרוב ל-20% מאוכלוסיית הפליטים, מהגרי העבודה ומבקשי המקלט האפריקאים בארץ הן נשים, לרוב בגילאי 15-35. נשים רבות מגיעות בגפן, חלקן בהריון לאחר שנאנסו בדרך, חלקן הרו בארץ. מדי שנה נולדים להן למעלה מ-200 תינוקות. גילן הצעיר, אי ידיעת השפה העברית, הבידוד והריחוק מהמשפחה ומהסביבה התרבותית הטבעית שלהן – כל אלה ועוד יוצרות אצל נשים אלו תחושת ניכור קשה וקשיי הסתגלות.

   

  מאחר ובישראל הן אינן זכאיות לשירותי בריאות ורווחה ולרוב אינן יכולות לשלם ביטוח בריאות פרטי, תקופת ההיריון ושלבי הגידול הראשונים של הרך הנולד מתאפיינים בקשים מרובים .לשם כך הקימו עמותת 'טופז' וארגון 'ברית עולם' את פרוייקט "הגר ומרים – ברית נשים אפריקה ישראל" – מרכז תמיכה ולווי לפליטות.


  במרכז "הגר ומרים" (צילומים: אלכס ליבק)

   

  "אני לא באתי לארץ כמו כולם בטיסה. באתי באופן לא חוקי אחרי מסע", מספרת ו' באנגלית מתובלת במבטא אפריקני כבד. ו', מהגרת בת 23 מאריתריאה ואם טרייה לילד בן 3 חודשים, שוהה בתל-אביב באופן בלתי חוקי. "קשה לי לומר אם כל הנשים מרגישות נוח עם הדברים שמלמדים ב'הגר ומרים' אבל אני יודעת שהם חשובים. אני לא יודעת הכל. איך למנוע מחלות, אמצעי מניעה, שיעורי היגיינה – כל אלה דברים שלא ידעתי מאיפה שבאתי".

   

  "הגר ומרים הוא לא מרכז רפואי", מדגישים פעילים. "'הגר ומרים' הוא ארגון תמיכה ולווי ואנחנו מזמינים כל אישה מהגרת להגיע ולקבל עזרה. ב'הגר ומרים' מקבלות הנשים לווי צמוד במהלך ההריון ואחריו, החל מהסברים על לידה והנקה, הסברים למניעת הריון וסדנאות העצמה. אנחנו מקיימים שיתופי פעולה עם אנשי מקצוע שונים, מפנים לרופאים שמוכנים לעזור לטפל בנשים, לעובדות סוציאליות ופסיכולוגיות שעובדות בהתנדבות מלאה. אנחנו לא מטפלים בנשים אלא מדריכים אותן", מסבירה דבי הרדן, אחות מיילדת במקצועה, שאמונה על התחום הרפואי ב'הגר ומרים'.


   

  הארגון קיים כי בישראל אין מדיניות קבועה ומגובשת לגבי שירותי רפואה לפליטים ורפואת נשים פליטות בפרט, מסבירים במרכז. את המיזם עוטפים אמנים וסלבריטאים רבים, ביניהם עמירם עיני ולהקתו שהפיקו לארגון קליפ מוזיקלי. "כמוסיקאי החלטתי לעשות את מה שאני טוב בו", מספר עיני. "גייסנו, בהתנדבות מלאה, אולפנים, צלמים, אנשים בידור ועוד על מנת להקליט את השיר ולהפיק את הווידאו-קליפ. לקחנו פנים מוכרות וצילמנו אותם בסיטואציות מחיי הפליטים, כדי שיחליפו את 'חסרי הפנים' שאנחנו לא שמים לב אליהם ביום-יום. כיוונו לקבוצה אחת במיוחד, לפרויקט הגר ומרים' של ברית עולם, כי היא בדיוק פונה לתחום הזה וכל ההכנסות מהקליפ והסינגל הולכות אליה".

    

  "היום אני לא עובדת, אני כאן באופן בלתי חוקי וכמוני יש הרבה נשים אחרות", מספרת ו'. "הרבה נשים שאני מכירה והיגרו איתי לא יודעות את השפה, לא אנגלית ולא עברית, ובגלל זה קשה לקבל טיפול בהתאם. אין בישראל מדיניות קבועה לגבי טיפול במהגרים ועד שמוצאים מי שיקבל אז קשה להסביר מה כואב, מה לא נוח ומה צריך לעשות". 

   

  "אני פשוט רוצה לומר תודה" חוזרת וחותמת ו' שוב ושוב. "אני לא יכולה לדעת איפה הייתי בלי הגר ומרים. אני מפנה כמה שאני יכולה למרכז כי הוא באמת עוזר ותורם".

   

  • ארגון 'הגר ומרים' זקוק למתנדבים שיכולים להקדיש מזמנם ללוות את הנשים לביקורים ולהתנדב לפעילות נוספת. כמו כן, דרושים למרכז פריטי תינוקות, משומשים או חדשים. לפרטים נוספים: אביטל בנאי, 2099968 – 050 ובאתר הארגון .
  • הקליפ לשיר "I guess i must be wrong" של עמירם עיני ולהקתו

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לא טיפול - הדרכה. ארגון "הגר ומרים"
  צילום: אלכס ליבק
  פשוט לומר תודה
  צילום: אלכס ליבק
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים