שתף קטע נבחר

סקר: להמשיך ללמוד את תורת הרב אלון

רוב הציבור הדתי לאומי סבור כי אם מעשיו של הרב שהוזהר בגלל ניצול מיני אינם פליליים - ניתן להמשיך לשמוע את שיעוריו ולקרוא מספריו. ועוד בסקר ynet-גשר: גאים ב"פורום תקנה" או מתביישים במעשי הרב?

פרשת הרב מוטי אלון והניצול המיני ירדה מעט מהכותרות, ובינתיים מנצל הציבור הדתי את ההפוגה כדי לעשות חושבים: סקר ynet ועמותת גשר מגלה כי רובו אינו שולל את המשך לימוד התורה באמצעות שיעוריו וספריו של הרב המוזהר, במידה שיתברר כי מעשיו אינם פליליים. עוד בנתונים: כמעט מחצית מהנשאלים יבררו היטב אודות אנשי הצוות במוסדות החינוך של ילדיהם, כדי למנוע מהם פגיעה מינית מצד המורים והרבנים. הסקר נערך על ידי מכון המחקר פאנלס בקרב 169 מרואיינים – מדגם מייצג של המגזר הדתי בישראל. טעות הדגימה המירבית: 7.6%±.

  

השאלה הראשונה הייתה: "במידה שיתברר כי הדברים שהרב אלון עשה הם אמנם אסורים מבחינה הלכתית אבל לא פליליים, האם לדעתך יהיה ניתן לחזור ולשמוע לשיעוריו?". 53% השיבו בחיוב ואילו 13% טענו כי "באותו רגע הוא כבר לא רב" ולכן הדבר אסור. 34% הנותרים אמרו כי יתייעצו עם רבנים אחרים כיצד לנהוג בסוגיה.

 

הפרשה המביכה שזיעזעה את הציבור הדתי גרמה בו לתחושות

שונות ומגוונות. 45% חשו בעיקר בושה גדולה על כך שלרב גדול מיוחסים מעשים מיניים שכאלה, אצל 23% הייתה בעיקר גאווה על טיפולו של "פורום תקנה" בתלונות, ו-21% דיווחו על "טראומה שדומה לזו של הציבור הישראלי לאחר רצח רבין". 25% אמרו כי אף אחת מהתחושות שהוזכרו לא התעוררה אצלם. 

 

וכיצד תשפיע הפרשה על הדרך שבה יבחרו הורים את מוסדות החינוך של ילדיהם? 47% מתכוונים לברר "בכל דרך אפשרית" על המורים והרבנים שם – גם במשך שנות הלימוד עצמן, 37% דווקא חוששים פחות - בידיעה שיש מי שמטפל בתחום הניצול המיני, 13% הצהירו כי בכל מקרה לא ישלחו את ילדיהם לאולפנות או ישיבות בתנאי פנימיה, ו-6% יפנו לפורום תקנה לברר האם יש תלונות הנוגעות למוסד המיועד.

 

אילן גאלדור, מנהל ב"גשר", מסר בתגובה לממצאים כי "הציבור הדתי עובר תהליך משמעותי של התבגרות. ממצב בו השתדלו לכבס את הכביסה המלוכלכת רק בתוך הבית מוכנים להתמודד עם הבעיות באופן פתוח ומקצועי". לדבריו, "ההתמודדות הזו היא של החברה הישראלית כולה ועלינו לפתח כלים מול בעיות כאלו שכנראה עוד יבואו בכל גווני הציבור. הנושא של הרב אלון פתח שיח ציבורי שמחייב גם את החברה הדתית להכיר שגם בתוכה פנימה יש קשיים ועלינו להתמודד איתם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב מוטי אלון במגדל
צילום: גילי אליהו
גאלדור. "תהליך התבגרות"
מומלצים