שתף קטע נבחר

פורום תקנה: "המטרה הושגה, הפרשה הסתיימה"

לאחר שהבינו ש"הציבור שהוזהר נוטה להאמין", גוזרים על עצמם חברי "פורום תקנה" דממה תקשורתית, וכעת עובר הכדור להתמודדות האמונית: בצהריים יתכנסו מחנכים לדון בחיזוק הנוער, ולפנות ערב יקיימו תלמידים עצרת תפילה בכותל

תם ולא נשלם: חברי פורום "תקנה", המטפלים בתלונות נגד הרב מוטי אלון, החליטו הבוקר (ה') לגזור על עצמם דממה תקשורתית מוחלטת ולא ליזום עוד פרסומים על אודותן. "מבחינתנו הפרשה הסתיימה", אמר ל-ynet בכיר בפורום, "המטרה הושגה".

  

התחושה בקרב החברים היא כי הבלבול שאחז רבים בציונות הדתית נחלש וכי התמונה על אודות המעשים המיניים המיוחסים לאלון הולכת ומתבהרת. "הציבור הוזהר מפניו ואנחנו רואים שהוא גם נוטה להאמין", אמר הגורם, "אנחנו מרגישים שמילאנו את תפקידנו שהוא מניעת הישנות המקרים וניצול תלמידים אחרים".

  

"רצינו שיבינו מי הפיגורות, שישמעו את הטון הברור ויקבלו קצת יותר מהמילים הקרות והיבשות שהיו בהודעה הראשונה. שיקלטו כמה אנחנו מצטערים אבל גם כמה בטוחים. קהל היעד היו אלה שלא מסוגלים לשמוע והם נאחזו בכל דבר כדי שלא יישבר להם המיתוס. עכשיו אנחנו רואים שיש התמתנות, שהתגובות יותר הגיוניות וטובות ופחות אמוציונאליות".

  

"ענק, צדיק ועניו שלא ידע להתמודד"

ואכן, העיסוק הציבורי הפנים-דתי בשאלה "היה או לא היה" מפנה את מקומו להתמודדות עם המשבר האמוני: בצהריים יתכנסו עשרות מחנכים לדון בדרכים לשקם את אמון הנוער, והדור הצעיר יקיים עצרת תפילה ברחבת הכותל המערבי. בינתיים יש מי שכבר מסכמים את הפרשה - בעיקר במעין "הספדים" לרב אלון – מתוך שכנוע כי לא ישוב עוד למעמדו הציבורי.

 

"מדובר באדם ענק, צדיק ועניו, שהלוואי שהיו לי עשירית מהזכויות שלו בתרומה לכלל ישראל", אמר ל-ynet הרב יובל שרלו, חבר בפורום "תקנה", "הוא פשוט לא ידע להתמודד נכון עם הנפילות שלו, וזו הטרגדיה. פשוט נשבר הלב".

  

"נראה לי שאני טבעתי את המינוח 'האדמו"ר של הציונות הדתית' שכל כך איפיין אותו", הוסיף שרלו, "רציתי שיהיה מנהיג רוחני ענק והשקעתי המון זמן בשביל זה – בניסיונות שכנוע שלא ללכת לפוליטיקה כאשר חיזרו אחריו ובשליחת אנשים אחרים שידברו על ליבו. הלוואי שההבטחה הגדולה הייתה יכולה להתממש. הסיבה היחידה לכך שאני כיום לא בהלם זה כי אני סוחב את זה איתי כבר הרבה שנים".

 

הרב אהרון ליכטנשטיין, ממנהיגי הציונות הדתית ומי שנחשב (יחד עם הרב יעקב אריאל) לדמות הרבנית הבכירה ביותר בפורום "תקנה", הוסיף בשיחה עם תלמידיו: "הוא אדם שבא מהאצולה שבאצולה של הציונות הדתית. אביו שופט, אחיו חבר כנסת, אדם מבריק. בגיל 23-24 הוא עזב את קרית שמונה ובא לישיבת חורב, שהייתה ידועה ככישלון חרוץ... הרב מוטי אלון העמיד את הישיבה הזאת על רגליה מבחינה תורנית ולימודית, וכל זה לפני אולי שלושים שנה".

 

"לא הייתה דמות שהתקרבה למעמדו"

"הוא אדם עם אישיות חמה, נואם בחסד עליון בעולם המדרשים והמחשבה (פחות בעולם ההלכה), ויודע להשקיע ולעמול", הוסיף הרב ליכטנשטיין, "אדם שמבחינת מעמדו החברתי והחינוכי

תפס מקום נכבד; אדם שמבחינת ההישגים האמיתיים שלו עשה הרבה מאוד למען היהדות הדתית. 

 

"בעולם הפוליטי הוא מטאור. היו משוכנעים שצריך להריץ אותו לכנסת מספר אחד. אמרו שיהיה רב ראשי של ירושלים ושל ארץ ישראל. לא הייתה דמות שהתקרבה אליו מבחינת המעמד החברתי והתמיכה... כל זה רק מעט ממעמדו ופועלו של מוטי אלון". 

 

הרב ליכטנשטיין סיכם כי "אנחנו לא צריכים למחוק טוטאלית כל מיני דברים שהאדם עשה בחייו", ולכן הורה גם שלא להוציא את ספריו מבית המדרש בישיבתו. "קצת אנוס, קצת נסחף ונגרר, קצת עלה לו הדם לראש", נימק, "נכון לעכשיו מהדהד באזנינו 'והיה מחניך קדוש' - יראת ה', יראת שמיים ויראת חטא".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב מוטי אלון
צילום: גילי אליהו
מומלצים