שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  משפחת היולדת שמתה: "היא התלוננה, נתנו לה אקמול"

  בני משפחתה של פנטה מהרטו, בת ה-26 שנפטרה לפנות בוקר בשל סיבוך שלאחר ניתוח קיסרי, טוענים כי בביה"ח "הלל יפה" שבו טופלה, לא אבחנו אותה נכון: "היא עברה ניתוח פשוט שהרבה נשים עוברות. אנחנו לא מבינים למה אצלה זה הסתיים במוות". בית החולים: "משתתפים בצער המשפחה"

  "היא התלוננה שכואבת לה הבטן ונתנו לה אקמול": כך אומרים היום (א') בני משפחתה של פנטה מהרטו, בת ה-26 שנפטרה לפנות בוקר, לאחר שילדה את בנה הבכור בניתוח קיסרי בבית החולים הלל יפה בחדרה.

    

  בבית משפחתה של מהרטו, ובביתו של בן זוגה גדי נברטו, עדיין לא מעכלים איך הפך היום המאושר בחיי המשפחה לטרגדיה: "היא כל כך היתה מאושרת שהתינוק נולד", הם אומרים היום ל-ynet, "כל הזמן דיברה, סיפרה לחברות, ולאחר מספר שעות היא נפטרה".

   

  "התלוננה כל הזמן"

  בני הזוג התכוונו להתחתן לפני מספר חודשים, אך בעקבות מות סבתה של פנטה, החליטו לדחות את החתונה עד לסיום תקופת האבל. הצעירה היתה

  בהיריון ולדברי בני המשפחה, היה זה היריון תקין. גדי, בן זוגה, מספר: "ביום חמישי נסענו לבית היולדות בהלל יפה. בבית החולים הוחלט שהלידה תהיה בניתוח קיסרי מכיוון שהתינוק היה גדול". לדבריו, אחרי הלידה פנטה היתה מאושרת אבל התלוננה שכואבת לה הבטן; "הייתי איתה עד 10:30 בלילה והכל היה בסדר".

    

  מצבה של פנטה, לדברי בני המשפחה, החמיר ביום שישי לפנות בוקר. אמה נאסלום מספרת: "הייתי איתה כל הלילה, ובסמוך ל-4 לפנות בוקר ראיתי שהיא איבדה הכרה. לפני כן היא התלוננה כל הזמן שכואבת לה הבטן. היו באים לבדוק אותה, אבל לא מעבר לכך. כשראיתי שהיא מחוסרת הכרה, מייד צרחתי. למיטה שלה הגיע הצוות הרפואי שהחל לטפל בה. צעקתי והשתוללתי ודרשתי שיפנו אותה לבית החולים שיבא בתל השומר, אך הם הרגיעו אותי ואמרו לי שאין צורך והם יטפלו בה".  

   

  לבני המשפחה טענות קשות על התנהלות בית החולים: "היא עברה ניתוח קיסרי, ניתוח פשוט שהרבה נשים עוברות. אנחנו לא מבינים למה אצלה זה הסתיים במוות", טוען גדי, "היא התלוננה שכואבת לה הבטן ונתנו לה אקמול. חיכינו הרבה זמן לתינוק, שמחנו ביחד איתה שהוא נולד ועכשיו אנחנו צריכים לקבור אותה. התינוק לא זכה להכיר את אמא שלו וגם לא יזכה".  


  גדי (מימין), האם נאסלום והאב נאסלו. משפחה בהלם (צילום: עידו ארז)

   

  דורשים נתיחה לאחר המוות

  בני המשפחה מספרים כי לאחר שפנטה איבדה את הכרתה הרופאים אמרו להם כל הזמן שהיא במצב קשה. "הם כל הזמן חזרו ואמרו שהמצב שלה לא טוב, קשה מאוד, והיא הגיעה למצב הזה בגלל דימום פנימי. כששאלנו ממה נגרם הדימום, הם אמרו לנו שזה בגלל שהיא השתעלה, אז נקרע לה וריד בתוך הבטן. אנחנו לא מאמינים וכעת אנחנו פועלים שגופתה תישלח לנתיחה כדי לקבוע את סיבת המוות. אם היו מטפלים כראוי היא היתה בחיים, כנראה שהטיפול לא היה טוב".

    

  בני המשפחה עדיין המומים וכואבים אך בעיקר, לא מבינים: "אנחנו רוצים לדעת איך זה קרה," הם חוזרים ואומרים, "אנחנו רוצים תשובות". 

   

  בני המשפחה עוסקים בשעות אלה בסידורים להלווייתה של פנטה מהרטו, שתתקיים מחר בשעה 13:00 בחדרה.

   

  בית החולים: הדבר נבדק לעומקו

  מבית החולים הלל יפה נמסר כי בית החולים משתתף בצער המשפחה, וסופק סיפור המקרה הבא: "למרכז הרפואי הלל יפה הגיעה ביום חמישי אחר הצהריים יולדת בשנות ה- 20 לחייה עבורה נקבע תאריך לביצוע ניתוח קיסרי. הניתוח בוצע בהצלחה על ידי רופא בכיר במחלקה, ולאחריו הועברה היולדת להשגחה במחלקת היולדת בקרבת תחנת האחיות, כמקובל. בהתאם לנהלים קפדניים הנהוגים במחלקה, התבצעו אחת לשעה וחצי עד שעתיים ביקורות על ידי אנשי צוות המחלקה.


  ביתה של המשפחה, היום (צילום: עידו ארז)

   

  לאורך כל הביקורות דיווחה היולדת כי היא מרגישה בטוב למעט כאבים שהיו תוצר נילווה של הניתוח. כמו כן, לא נצפו סימנים חריגים כלשהם. יתרה על כך, אמה של היולדת שהתה לצידה לאחר הלידה ולאורך כל הלילה. בשעה 4 לפנות בוקר דיברה עם בתה ואמרה לה שהיא חוזרת לביתה שלה על מנת לנוח כהלכה. על פי דיווח של האם, בתה לא התלוננה על כאבים מיוחדים ואף ציינה כי היא מתכוונת ללכת לישון. בשלב זה בוצעה ביקורת נוספת של אחות המחלקה אצל היולדת, שגם לה דיווחה היולדת על הרגשה כללית טובה למעט עייפות מתבקשת

  מהניתוח. בשעה חמש וחצי, בעת ביקור הבוקר, שנפתח במיטת האישה, זיהה הצוות כי האישה אינה בהכרה מלאה.

   

  צוות החייאה הוזמן מיד והאישה הובהלה לחדר ניתוח, שם נתגלה שטף דם בבטנה. היא נותחה על ידי מנהל המחלקה ומנהל יחידת הטראומה. לאחר הניתוח מצבה התייצב והיא הועברה במצב קשה מאוד לטיפול נמרץ כללי. יש לציין כי האישה קיבלה מוצרי דם רבים וכן תרופה מיוחדת (פקטור 7) נוגדת קרישה, זאת בשל איבוד הדם הרב במהלך הניתוח".

   

  מבית החולים נמסר בהודעתו המקורית כי לא ברורה להם סיבת הידרדרותה הפתאומית של היולדת, וכי הדבר נבדק לעומק. לפי בית החולים, ההשערה היא "שככל הנראה מדובר בסיבוך אפשרי הכרוך בניתוח קיסרי".

   

  השתתפה בהכנת הכתבה: מיטל יסעור בית-אור
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פנטה מהרטו. "היתה מאושרת שהתינוק נולד"
  צילום: עידו ארז
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים