שתף קטע נבחר

קצינים על הדחת תמיר: "צה"ל איבד קצין חשוב"

בזמן שילדי אנשי הקבע השתעשעו בקריה - דיברו הוריהם על הדחת תא"ל צ'יקו תמיר. אחד הקצינים: "האם קצין שמאבד לשנייה את שיקול הדעת, באופן שאינו פוגע באיש, צריך לסיים את שירותו?". וילנאי: "מקרה טראגי עם החלטה ראויה"

בבסיס הקריה בתל-אביב התקיים הבוקר (יום ב') הפנינג לילדי אנשי הקבע בצה"ל, אבל ללא ספק שיחת היום לא היתה המתקנים לילדים או ההופעות לפורים - אלא ההחלטה הדרמטית של הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, להביא לסיום שירותו בצה"ל של תת-אלוף משה (צ'יקו) תמיר.

 

אחד הקצינים אמר: "צה"ל איבד אתמול קצין חשוב מאוד, לא רק

 בשל מה שעשה, אלא בעיקר בשל מה שעוד היה יכול לעשות בצבא. צריכה גם להישאל השאלה האם לקצינים בצבא, שמשרתים 25 או 30 שנה אסור לטעות? האם קצין שמאבד לשנייה את שיקול הדעת, באופן שאינו פוגע באיש, צריך לסיים את שירותו? המסר הזה של הרמטכ"ל עשוי גם להתפרש בצורה מאוד מאיימת על הקצינים, שכל כך יפחדו וגם על זה צריך לחשוב".

 

הקצינים גם דיברו על עיתוי ההחלטה, שלושה חודשים וחצי לאחר החלטת בית הדין הצבאי לערעורים - שקבע כי תא"ל תמיר לא יקודם במשך שנתיים. "מרגישים שהרמטכ"ל רצה להצטייר כנקי מכל רבב, ככזה שמתנער מכל דבר, שחורג מהנורמות והערכים של צה"ל - גם אם התוצאה היא פגיעה קשה מאוד בקצין עטור זכויות", אמרו חלק מהקצינים.

 

"הרי הביקורת על צ'יקו היתה ידועה כבר בנובמבר שעבר, ולא היתה סיבה לנהוג כך, אלא אם כן מאחורי ההחלטה מסתתרים נושאים אחרים", אמר אחד הקצינים. הוא הוסיף: "היה כאן איזה ניסיון להרדים את צ'יקו בכל התקופה הזאת ולתת לו תחושה שהכל בסדר, ובזמן הזה הרמטכ"ל חשב על עתידו בדרך שהכי נוחה לו".

 

סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, אמר כי זהו "מקרה טראגי עם החלטה ראויה". לדבריו, הרמטכ"ל הוכיח "מנהיגות אמיתית ועל אף שיכל להתנהג אחרת הוכיח שבצה"ל אין רק מילים אלא גם מעשים. המקרה עצוב כי צ'יקו בהחלט קצין ראוי, אבל הוא כשל ושילם מחיר כבד".

 

חבריו של תא"ל תמיר, שדיברו איתו אמש, ציינו כי הוא נשמע מאוכזב ואף ניתן להתרשם מבלי שאמר זאת, כי הוא חש במידה מסוימת שהוא שימש

 עבור הרמטכ"ל קרקע נוחה לניצול צרכים אחרים. "צ'יקו לא בא בטענות ולא יוצא כנגד איש כזה או אחר, אבל אפשר להבין ממה שיש בין השורות, שהוא לא ציפה שאירוע כזה יסתיים בסיום הקריירה הצבאית שלו. הוא היה בטוח שגם הרמטכ"ל מבקש שהוא ישלם על טעויותיו, באופן שבית הדין הגדיר ואז יוכל לחזור לשירות בכל מגבלה שתקבע".

 

בין היתר הזכירו הקצינים את הקישור בין תא"ל תמיר לתא"ל עימאד פארס, שהחלטה בעניינו צפויה להתקבל בתקופה הקרובה וציינו כי לא מן הנמנע שהרמטכ"ל "הוריד מהגב" את פארס, שלא יוכל לטעון כעת לאפליה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תא"ל תמיר. שיחת היום בקריה
צילום: שאול גולן
מומלצים