שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל החליט: תא"ל צ'יקו תמיר יודח מצה"ל

ההחלטה המפתיעה התקבלה על אף שבית הדין הצבאי לערעורים לא הוריד את דרגתו של הקצין המוערך, שאיפשר לבנו לנסוע בטרקטורון צבאי וחיפה על תאונה שהבן גרם. "זה מסר חד משמעי", אמרו גורמים בצה"ל. קצין בכיר: יום עצוב. סניגורו של תמיר: הוא מצר על ההחלטה אך מקבל ומכבד אותה

החלטה מפתיעה של הרמטכ"ל: רב-אלוף גבי אשכנזי החליט הערב (יום א') לסיים את שירותו הצבאי של תת-אלוף משה (צ'יקו) תמיר, לשעבר מפקד אוגדת עזה, על רקע הרשעתו בפרשת נסיעת בנו בטרקטורון צבאי. הרמטכ"ל החליט שלא למנות את הקצין הבכיר לתפקיד נוסף, ובכך לסיים את שירותו הצבאי. בדובר צה"ל ביקשו להבהיר שלא מדובר בהדחה, משום שתמיר לא נושא כעת בתפקיד.

 

תת-אלוף תמיר הורשע על-ידי בית דין צבאי בפרשת הטרקטורון, במסגרתה אפשר לבנו בן ה-14 לנהוג ברכב הצבאי, ולאחר מכן לא העביר דיווח באופן הנדרש על תאונה. על אף שבית הדין הצבאי לערעורים ביטל את העונש שהוטל עליו בערכאה הראשונה, הורדה לדרגת אלוף-משנה, קבע הרמטכ"ל אשכנזי כי בשל מאפייני האירוע אין זה נכון להשאיר את תמיר בצה"ל - והחליט כי הקצין הבכיר יסיים את שירותו.


תת-אלוף תמיר. לא יקבל תפקיד אחר בצה"ל (צילום: עופר עמרם)

 

בית הדין הצבאי לערעורים המליץ על עיכוב בשנתיים בקידומו של תת-אלוף תמיר, דבר שהשאיר פתח לרב-אלוף אשכנזי להשאירו בצמרת צה"ל ואף לעלות אותו בעתיד לדרגת אלוף. ואולם אחרי שבועות ארוכים והתייעצויות עם קצינים בכירים במילואים, רמטכ"ל בחר בצד המחמיר. הוא קבע שכבר כעת אינו מתכוון למנות את תא"ל תמיר לתפקיד שעשוי לסלול עבורו את הדרך לדרגה גבוהה יותר.

 

גורמים צבאיים אמרו בעקבות ההחלטה, כי אמנם מדובר בהפתעה - שכן הרמטכ"ל עצמו היה מבין התומכים בתת-אלוף תמיר והוא גם שיגר מכתב בזכותו לבית הדין הצבאי, על-מנת שיתחשבו בעבר המפואר של הקצין יוצא חטיבת גולני. עם זאת הבהירו הגורמים, כי הרמטכ"ל רצה להעביר מסר חד-משמעי, לפיו כל סטייה מהערכים של אמינות ויושר אינם מקובלים בצה"ל, בעיקר בקרב הקצונה הבכירה, ולא ניתן להשלים עם אירוע כזה ולעבור עליו לסדר היום.

 

אותם גורמים ציינו, כי למרות שבית הדין הצבאי לערעורים החליט שלא להוריד את תמיר בדרגה, הוא מתח עליו ביקורת נוקבת, דבר שקשה היה להתעלם ממנו. לדבריהם, אכן הרמטכ"ל לא התעלם מכך והחליט שלא לקדמו לתפקיד ולא להשאירו בצבא.

 

"חש גאווה גדולה על 28 שנה בתפקידים קרביים"

מנגד, קצין בכיר בצה"ל, הנמנה עם חבריו של תא"ל תמיר, אמר כי מדובר ביום קשה. "צ'יקו שילם על הטעות שעשה במשפט ארוך ובעונש כבד. הוא רצה להמשיך בצבא ומדובר בהחלטה עצובה לו ולצה"ל".

 

עו"ד משה ישראל, שייצג את תא"ל תמיר בהליך המשפטי וליווה אותו שנים רבות, מסר הערב: "לאחר שבית הדין הצבאי אמר את דברו וקבע פה אחד שתא"ל תמיר יכול להמשיך ולשרת ואף אפשרות קידומו לא נחסמה, הביע בפני הרמטכ"ל נכונות לקבל על עצמו כל תפקיד שיוטל עליו.

 תא"ל תמיר מצר על ההחלטה אך מקבל ומכבד אותה. הוא חש גאווה גדולה שהייתה לו לשרת בצה"ל 28 שנה בתפקידים קרביים, ויהיה נכון לקבל כל משימה למען ביטחון המדינה".

 

החלטה זו של הרמטכ"ל סוללת למעשה את פרישתו מצה"ל של תא"ל עימאד פארס, שבשבועות האחרונים הוחלט להעמידו לדין משמעתי בפרשת התאונה שעשתה אשתו ברכבו הצבאי. כמו כן, המליץ סגן הפרקליט הצבאי הראשי על נקיטת צעד פיקודי הולם כנגד פארס על-ידי הרמטכ"ל. גורמים בכירים בצה"ל מעריכים כי לאחר החלטה לגבי תא"ל תמיר שלא להשאירו בצבא, החלטה זהה תתקבל גם לגבי תא"ל פארס, שמעוניין להמשיך לשרת בצה"ל.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תא"ל תמיר. בקרוב באזרחי?
צילום: עופר עמרם
אשכנזי. התלבט שבועות ארוכים
צילום: AP
תא"ל עימאד פארס. בדרך החוצה
צילום: טל שחר
מומלצים