שתף קטע נבחר

קברים יקרים: מאין ימצא ליצמן מימון לבי"ח ברזילי?

תקציב הבריאות מדולדל, סל הבריאות הוקטן אבל סגן שר הבריאות, מבקש לבנות מיון ממוגן בביה"ח ברזילי באשקלון מבלי להזיז את הקברים העתיקים שנמצאו במקום, בעלות הגבוהה ב-130 מיליון שקלים מהתכנית המקורית שכבר אושרה, השווה לחצי מתקציב סל הבריאות השנתי. במשרד האוצר אומרים: "סגן השר ייאלץ להציע קיצוץ רוחבי בכל משרדי הממשלה"

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, מתקשה למצוא מימון לתכניתו לבניית מיון ממוגן בבית החולים ברזילי באשקלון, מבלי להעתיק ממקומם את הקברים העתיקים שנמצאו במקום לפני כמעט שנתיים. כדי לאשר את הצעתו בממשלה, צריך סגן השר להגיש "הצעת מחליטים" שבה ידווח על מקור מימון לתכנית היקרה, אך גורמים במשרד הבריאות טוענים כי טרם הוחלט מאין יגיע המימון, וכי לא סביר שהוא יילקח מהתקציב המוגבל של משרד הבריאות.

 

תכנית השר: כמחצית מסל התרופות

עלות התכנית המקורית והמאושרת לבניית המיון בברזילי עומדת על כ-140 מיליון שקלים. 40 מיליון שקלים מגיעים מתרומה והיתר מתקציב משרד הבריאות. לפי

תכנית זו, הקברים העתיקים יוזזו ממקומם וייבנה בית חולים תת קרקעי ומעליו מיון ממוגן. לפי התכנית שמקדם סגן השר ליצמן הקברים לא יועתקו ומעליהם, על גבי משטחי בטון, ייבנה חדר מיון ממוגן, ללא בנייה של בית חולים תת קרקעי. עלות התוכנית של סגן השר היא כ-270 מיליון שקל, כאשר בנוסף יועברו עוד 65 מיליון שקלים למיגון של חדר המיון וחדרי הניתוח הקיימים עד להשלמת הבנייה. השינויים בתכנית צפויים להאריך את משך הבנייה.  

 

תוכניתו של ליצמן מעוררת התנגדות בקרב גורמי המקצוע במשרד הבריאות, כולל מנכ"ל המשרד ד"ר איתן חי-עם, שאף איים בהתפטרות בשבוע שעבר, אם התוכנית החלופית של ליצמן תאושר.  

 

בימים הקרובים ינסה ליצמן להביא לאישור הממשלה את תוכניתו ויצטרך להצביע, כאמור, על מקור למימון. גורמים במשרד הבריאות הביעו ספק רב אם סגן השר יוכל לקצץ מתקציב המשרד סכום כה גדול, ששקול לעלות של כמחצית מתקציב סל התרופות, כדי להשקיע בשמירה על קברים עתיקים.  

 

ממשרד האוצר נמסר כי "אין מקור מימון לסכום הזה. סגן השר ייאלץ להציע קיצוץ רוחבי בכל משרדי הממשלה, כפי שנעשה בנושא ההצטיידות לשפעת החזירים, כדי לממן את תוכניתו".  

 

"תקציב הבריאות מדולדל בלאו הכי"

ד"ר לאוניד אידלמן, יושב ראש ההסתדרות הרפואית, קרא אמש (ג') לראש הממשלה ושר הבריאות בנימין נתניהו להימנע מפגיעה בתקציב הבריאות לצורך מימון תוכניתו של ליצמן. "כל מימון נוסף שעשוי להידרש למיגון בית החולים - יש למצוא לו מקורות מחוץ לתקציב הבריאות המדולדל בלאו הכי", אמר אידלמן, "אין להכביד עוד יותר על תקציב הבריאות, דבר העלול לדרדר את מערכת הבריאות הציבורית ולפגוע בציבור המטופלים".  

 

עוד כתב אידלמן: "אנו שותפים לדאגת מנהלי בתי החולים על הדחייה והעיכוב במיגון חדר המיון של בית החולים ברזילי, דבר העלול להעלות בחייהם של מטופלים ופצועים שיתאשפזו בבית החולים ושל הסגל הרפואי. אין אלא להביע פליאה על הסחבת הננקטת במיגון בית החולים, כאילו לא הייתה מעולם מלחמה בישראל".  

 

לפני כחצי שנה בכנס ים המלח, בפני צמרת מערכת הבריאות, אמר ליצמן כי ידאג להשיג את הכסף למימון תוכניתו לבניית מיון חדש בברזילי, ללא העתקה של הקברים ואמר: "אם היה קורה בכל מקום בעולם מקרה שבו רוצים לבנות בית חולים ולפנות קברים היינו קוראים לזה אנטישמיות, אז לא יכול להיות שמה שמקובל בעולם עושים בארץ, בפרט שיש פתרון 150 מטר מהמקום הזה". 

 

מלשכת סגן השר נמסר: "כאשר תהיה הצעת מחליטים נודיע לכולם".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סגן השר יעקב ליצמן
צילום: גיל יוחנן
המיון בברזילי. "כאילו אין פה מלחמות"
צילום: דודו אזולאי
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים