שתף קטע נבחר

חוק הגמ"חים יידחה עד לאישור חוק בנק ישראל

הצעת חוק קופת גמילות חסדים לא תעלה היום לטרומית בעקבות שמועות על "דיל" בין הממשלה לח"כ גפני. ההצעה קובעת שרק עמותה הכפופה לחוק העמותות או חברה לתועלת הציבור יחשבו לקופת גמילות חסדים

הצעת חוק הגמ"חים (קופות לגמילות חסדים) לא תעלה היום (ד') בקריאה טרומית במליאת הכנסת. יוזם החוק, יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), החליט אמש לדחות את קידום החוק עד לאחר שהוועדה והכנסת יאשרו את חוק בנק ישראל החדש.

 

גפני החליט להזים בדרך זו את השמועות לפיהן נרקם "דיל" בינו לממשלה סביב החוק, לפיו הממשלה תתמוך בחוק שלו ובתמורה הוא יעביר בהליך מהיר את חוק בנק ישראל. 

 

גפני מסר ל-ynet כי לא מצא דרך אחרת לשים קץ למה שהגדיר כ"טענות מרושעות המכוונות להכות בציבור החרדי" ולפיכך הוא החליט לנתק כל קשר בין החוק שלו לחוק בנק ישראל ולהשמיט את הקרקע מתחת לטענות לפיהן העברת חוק הבנק  מותנית לכאורה בהעברת החוק שלו.

 

חוק הגמ"חים שיזמו גפני וח"כ אורי מקלב נועד לתקן את חוק הבנקאות (רישוי) לפיו פיקדונות שמקבלת קופת גמילות חסדים והלוואות שהיא נותנת לנזקקים, לא ייחשבו כקבלת פיקדונות כספיים או כאשראי במתכונת המערכת הבנקאית המסחרית.

 

לפי החוק המוצע, רק עמותה הכפופה לחוק העמותות או חברה לתועלת הציבור הכפופה לחוק החברות תיחשב קופת גמילות חסדים, ובתנאי שהפיקדונות וההלוואות לא יישאו ריבית והפיקדונות ינוהלו באופן מסודר בחשבון בנק שגם הוא כפוף לביקורת רשם העמותות או רשם החברות.

 

התנגדות בנק ישראל פורסמה אתמול לאחר שוועדת השרים לחקיקה אישרה את תמיכת הממשלה בחוק. טענות הבנק לא נשמעו בוועדה בלשון התקיפה המקובלת וגם האוצר עצמו לא התנגד.

 

החוק איננו משפיע על עבודת הפיקוח על הבנקים מאחר ופעולת הגמ"חים איננה כפופה למפקח אלא לרשמי העמותות והחברות שפוקחים עין על התנהלות הגופים הציבוריים והפרטיים שמנהלים את פעות הגמ"חים.

 

מוסד מסורתי

קופת גמילות חסדים היא מוסד מסורתי שהתפתח בקהילות היהודיות במשך מאות שנים כמוסד לערבות הדדית וסיוע לאנשים שנקלעו למצוקה. הלווים לא משלמים ריבית על ההלוואות שניתנות לתקופה מוסכמת מראש, וההלוואות ניתנות מכספי הפיקדונות שיהודים בעלי אמצעים שמים בקופות לשם מצווה ומבלי שיראו פירות כספיים מההפקדות.

 

מדובר בדרך כלל בכסף פנוי שהמפקידים מעבירים לקופה וסומכים על גבאי הקופה שישתמש בכספים למטרות ראויות ובהתאם לדין תורה.

 

גפני החליט להסדיר את פעולת הגמ"חים במסגרת חוק הבנקאות לאחר שהתמנה לתפקידו כיו"ר ועדת הכספים לפני כ-10 חודשים. הוא החליט לעשות זאת לאחר שהוסבר לו כי פעולת ממסד הגמ"חים המסורתית איננה מתיישבת עם חוק הבנקאות ויש להסדיר את מעמדן.

 

גפני דן על הנושא עם נגיד בנק ישראל סטנלי פישר לפני חודשים רבים והוצע לו להסדיר את הנושא בחקיקה, בתקנות או בהוראה כלשהי, בלבד שלא יאמרו שהממסד הזה מהווה "כתם" על המדינה.  בבנק ישראל הבטיחו לו ש"יהיה בסדר", אך מכיוון שלא נעשה שום צעד מצידם, גפני הניח את הצעת החוק על שולחן הכנסת לפני חודשיים.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים