שתף קטע נבחר

דנקנר נחקר ביאח"ה, אך הודח מסיבה אחרת

ל-ynet נודע כי דני דנקנר, שנחקר ביחידה הארצית לחקירות הונאה בחשד לקבלת הלוואות ומתן אשראי שלא כדין במיליוני ש', העיד בעבר גם בחקירה אחרת ברשות ניירות ערך. גורם המעורה בנעשה: הדחתו מתפקיד יו"ר הבנק נעשתה מסיבה שלישית. גם צבי זיו, מנכ"ל הבנק לשעבר, מסר עדות בפרשה

השנה הקשה של דני דנקנר: דנקנר, אשר כיהן כיו"ר דירקטוריון בנק הפועלים, נחקר בימים האחרונים על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בחשד לביצוע עבירות פליליות מתחום טוהר המידות, ובין היתר בחשד להפרת אמונים.

 

בין היתר נחקר דנקנר לגבי הלוואות שקיבל, אשראי שנתן, וכן תנועות בחשבונו האישי, בהיקף של מיליוני שקלים, בעת מילוי תפקידו כיו"ר דירקטוריון הבנק. על פי החשד מהלכים אלה נעשו שלא כדין. עוד בודקים במשטרה עסקאות מהעבר בהן היה דנקנר מעורב, בחשד לניגוד עניינים. החקירה עצמה לוותה על ידי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה. גם צבי זיו, מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר, מסר עדות בפרשה.

 

 

ל-ynet נודע, כי דנקנר העיד בעבר גם בחקירה פלילית אחרת שערכה רשות ניירות ערך, שאינה קשורה לחקירה המתנהלת כעת ביחידה הארצית לחקירות הונאה. עם זאת, גורם המעורה בנעשה בבנק מסר כי הדחתו מתפקיד יו"ר הפועלים נעשתה מסיבה שלישית, שאינה קשורה לחשדות שעלו בשתי החקירות הללו.

 

דנקנר, טוען אותו גורם, הודח מתפקידו בשל בעיות אחרות, גרועות עוד יותר מהחשדות שעלו בשתי החקירות בהן היה מעורב דנקנר.

 

ככל הנראה, גורמים בכירים מהמערכת הבנקאית בישראל יוזמנו ליאח"ה על מנת למסור עדות בנושא. בשעות הערב התכנסו ראשי בנק ישראל לדיון בהתפתחויות בפרשה. בבנק מעריכים, כי  במהלך החקירה יסתייעו החוקרים באנשי הבנק.

 

דנקנר הודח בחודש יוני מהתפקיד על רקע ביקורת מצד נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, והמפקח על הבנקים, רוני חזקיהו, על אופן ניהול בנק הפועלים. במקומו מונה לתפקיד יאיר סרוסי. עם זאת, דנקנר מכהן עדיין כדירקטור בבנק הפועלים שוויץ וכמנכ"ל קבוצת "אריסון השקעות" - חברת ההשקעות של שרי אריסון, בעלת השליטה בבנק.

 

בסוף אפריל 2009 פרסם חזקיהו דו"ח ביקורת קשה נגד דירקטוריון הפועלים והיו"ר דנקנר בנוגע להתפטרות צבי זיו, מנכ"ל בנק הפועלים דאז, ומינויו של ציון קינן במקומו של זיו. לדברי חזקיהו, הם "לא קיימו לכאורה את חובותיהם כדירקטורים, ולא הקפידו על הוראות חוק החברות והוראות ניהול בנקאי תקין, כמו גם על כללי ממשל תאגידי". לאחר ההדחה, הצהיר הנגיד פישר (הממונה על פעילותו של חזקיהו): "הצלנו את בנק הפועלים".

 

בעלת השליטה בבנק הפועלים, שרי אריסון, אשר התעמתה רבות עם בנק ישראל בנושא, הביעה בדנקנר אמון מלא ובלתי מסוייג, לאורך כל הפרשה וכן לאחר ההודעה על פרישתו של האחרון.

 

אריסון מתחה ביקורת חריפה על התנהלותו של בנק ישראל בפרשה ואמרה כי, "מצאנו עצמנו מתמודדים עם הדלפות, השמצות ודברים שאין מאחוריהם ולא כלום... זוהי פגיעת חינם".

 

דנקנר ימשיך בתפקידו

ל-ynet נודע כי למרות החקירה, ימשיך דנקנר לשמש כמנכ"ל אריסון השקעות. זאת, למרות החשדות הפליליים על מעשים שביצע, לכאורה, בזמן ששימש כיו"ר בנק הפועלים.

 

מדנקנר נמסר בתגובה לפרשה: "מטעמים מובנים, אין בכוונתי להתייחס בשלב זה לפרסומים שונים בנושא. אני קורא לכבד את החקירה ולאפשר לבצעה ללא כל התערבות. יש לי אמון מלא ברשויות, ואני משתף עימן פעולה באופן מלא. כולי תקווה כי העניין יובהר עד תם ויבוא על סיומו בהקדם האפשרי".

 

מבנק הפועלים נמסר בתגובה: "החקירה שבה מדובר אינה מתנהלת נגד הבנק. הבנק ממשיך להתנהל בהתאם לתוכניות הרגילות, אין בחקירה כדי להפריע לפעילותו, והוא מקווה שהחקירה תסתיים בהקדם".

 

מבנק ישראל נמסר: "הפיקוח על הבנקים מבקש להבהיר כי יש לו אמון בבנק הפועלים וכי הוא עוקב אחר ההתפתחויות בנושא".

 

ברשות לניירות ערך סירבו להגיב לידיעה.


פורסם לראשונה 03/03/2010 14:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דני דנקנר
בעלת השליטה בפועלים, שרי אריסון, הביעה אמון מלא
צילום: ורדי כהנא
מומלצים