שתף קטע נבחר

הפועלים: היו"ר דנקנר פורש, סרוסי ימונה במקומו

המועמד אותו הציעה בעלת השליטה, שרי אריסון, ייכנס לתפקידו במקום דנקנר, שאת התפטרותו דרש בנק ישראל. דנקנר יסיים את תפקידו בעוד חודשיים, ימשיך לכהן כדירקטור עד סוף השנה, ולאחר מכן ימשיך לכהן כדירקטור בבנק הפועלים שוויץ

דני דנקנר פורש מתפקידו כיו"ר דירקטוריון בנק הפועלים, ויוחלף ביאיר סרוסי. כך הוחלט בישיבת הדירקטוריון של הבנק, שהתקיימה אתמול בערב (ב'), ונמשכה יותר מארבע שעות.

 

 

סרוסי שימש בעבר כדירקטור בבנק הפועלים וכן כמנכ"ל מורגן סטנלי ישראל. הוא שימש גם בתפקידים שונים במשרד האוצר. עד היום כיהן כיו"ר ועדת ההשקעות

של קרן מבטחים הוותיקה, וכשותף בקרן ההשקעות מוסטנג. בשבוע שעבר חשף "כלכליסט", כי שרי אריסון היא שהעלתה את מועמדותו בפני נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר.

 

מועמד נוסף ששמו הועלה בימים האחרונים כמועמד לתפקיד היו"ר הוא רונן בראל, יו"ר פירמת רואי החשבון קוסט-פורר-גבאי-ארנסט אנד יאנג. סרוסי, כאמור, גבר על בראל בהתמודדות.

 

בתקופה האחרונה הועלו מספר שמות נוספים כמחליפים אפשריים לדנקנר, כאשר הבולטים שבהם היו ד"ר יורם טורבוביץ', ששימש עד לפני כחצי שנה כראש הסגל בלשכת ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט; דני גילרמן, לשעבר שגריר ישראל באו"ם; ויוסי בכר, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר.

 

המנכ"ל צבי זיו יסיים את כהונתו עד סוף השבוע הבא, בניגוד להודעתו המקורית כי ישמש כמנכ"ל הבנק עד סוף השנה. זיו יוחלף על ידי ציון קינן בתפקיד המנכ"ל בפועל.

 

במקביל, תמשיך ועדת האיתור למנכ"ל הבנק את תהליך בחירת המנכ"ל הקבוע לבנק. נקבע כי תהליך האיתור יסתיים עד סוף ספטמבר השנה. עם זאת, הערכות בבנק סוברות כי תהליך בחירת המנכ"ל יסתיים בפועל עד סוף יולי השנה.

 

אריסון: ממשיכה להביע אמון

בעלת השליטה שרי אריסון אמרה בתגובה לפרישתו של דנקנר: "כצעד של אחריות ומחוייבות עמוקה ללקוחות ולעובדי הבנק, ביקש יו"ר הבנק, דני דנקנר, מיוזמתו, לסיים את תפקידו כיו"ר הדירקטוריון של הבנק. לבקשת בנק הפועלים, בנק ישראל ולבקשתי האישית, הסכים דנקנר שלא להתפטר לאלתר ולהמשיך ולמלא במקצועיות ובאחריות, כפי שעשה זאת קודם לכן, את תפקיד היו"ר - עד אשר תבוצע חפיפה מסודרת עם סגן יו"ר חדש שימונה כיו"ר בתוך כחודשיים".

 

"כפי שהבעתי בעבר, גם היום אני מביעה אמון מלא בדני דנקנר, יו"ר דירקטוריון בנק הפועלים, ואני מכבדת את החלטתו הראויה להערכה, כשראה יחד איתי את טובת הבנק, לקוחותיו ועובדיו.לאור חילוקי הדעות שנתגלעו בין דני דנקנר לבנק ישראל, ובמקביל לגיבוי והאמון שאני נותנת ביו"ר הבנק, עמדתי לאורך כל הדרך על זכויותיי כבעלת השליטה בבנק. לאור בקשתו של דני דנקנר לפרוש, פעלתי למציאת פיתרון שיכבד את כל הצדדים לטובת הבנק ולקוחותיו.

 

כאמור, יש לי אמון מלא ובלתי מסוייג ביו"ר הדירקטוריון דני דנקנר. הוא קיבל את המושכות בתקופה קשה ומורכבת והתמודד איתה בכישרון רב וביכולת בלתי רגילה. הוא הנהיג את הבנק ואת הדירקטוריון באופן מרשים, ישיר, ביד רמה ומעל לכל - ביושר. אני מצטערת על פרישתו של דני מהתפקיד.

 

על פי ההבנות שהושגו עם בנק ישראל, גם לאחר סיום תפקידו כיו"ר הבנק ימשיך דנקנר לכהן כדירקטור מן המניין בבנק הפועלים ובחברות הבנות עד לסוף שנת 2009. כמו כן ימשיך דנקנר לכהן כדירקטור בבנק הפועלים שוויץ. מר ציון קינן ייכנס לתפקידו לאלתר כממלא מקום מנכ"ל הבנק בפועל בעת שהוועדה לאיתור המנכ"ל - ועדה מאוזנת בהרכבה - תסיים את עבודתה ותעביר את המלצותיה.

 

ברצוני לברך על המינוי הראוי של יאיר סרוסי לתפקיד סגן יו"ר והיו"ר המיועד ולאחל לו בהצלחה. טובת הבנק ולקוחותיו, תוך שמירה על החוק, הערכים וזכויות כל הצדדים - הינה אחריות שלי כבעלת שליטה ואחריות של מערכת הרגולציה במדינת ישראל".

 

בנק ישראל: מאחלים הצלחה להנהלה ולדירקטוריון

מבנק ישראל נמסר הערב בתגובה כי "הבנק קיבל דיווח על התפטרותו של מר דן דנקנר מתפקיד יו"ר בנק הפועלים ועל מינויו הצפוי של מר יאיר סרוסי ליו"ר הדירקטוריון. הנגיד והמפקח על הבנקים מאחלים הצלחה להנהלת ולדירקטוריון בנק הפועלים בהמשך הובלתם את הבנק בתקופה זו של זעזועים בכלכלה העולמית.

 

"בנק ישראל רואה לנגד עיניו מטרה מרכזית: לחזק את בנק הפועלים והנהלתו. תפקידו של בנק ישראל, ובתוך כך של הפיקוח על הבנקים, הוא להבטיח את יציבות המערכת הבנקאית בישראל, לחזקה ולשמר את אמון הציבור בה. לשם השגת יעד זה ימשיכו בנק ישראל והפיקוח על הבנקים להגן על ענייניהם של המפקידים, המשקיעים והציבור כולו".

 

לחצים כבדים מצד בנק ישראל

הפרשה פרצה לאחר ההודעה על התפטרותו של המנכ"ל צבי זיו, והכוונה למנות את ציון קינן כמחליפו. בנק ישראל הפעיל לחצים כבדים על בנק הפועלים להדיח את היו"ר דנקנר ולהקים ועדת איתור לתפקיד מנכ"ל הבנק.

 

בסוף אפריל פרסם המפקח על הבנקים רוני חזקיהו דו"ח ביקורת קשה נגד דירקטוריון הפועלים והיו"ר דנקנר בנוגע להתפטרות זיו ומינויו של קינן. חזקיהו טען כי האמורים "לא קיימו לכאורה את חובותיהם כדירקטורים, ולא הקפידו על הוראות חוק החברות והוראות ניהול בנקאי תקין, כמו גם על כללי ממשל תאגידי".

 

במקביל לביקורת זו, פנו חזקיהו והנגיד פישר לבעלת השליטה בבנק, שרי אריסון, בדרישה להדיח את היו"ר דנקנר, ואף פורסם כי נשקלת פתיחה בהליכי הדחה נגדו.  

 

אריסון הודיעה על תמיכה ביו"ר, וטענה כי לא קיבלה מבנק ישראל הסברים מספקים לדרישה זו. הטונים עלו, ואריסון תקפה פומבית את התנהלות בנק ישראל ואמרה כי "זו לא שליטה, זו פשיטה. זו הלאמה זוחלת וזוחלת מהר". לאחר מכן, אף הגישה תלונה למבקר המדינה נגד התנהלות הנגיד והמפקח. למרות הטונים הצורמים, התנהלו במשך התקופה מגעים בין הצדדים, שבסופו של דבר הובילו לפרישת דנקנר ולמינוי ועדת איתור.


פורסם לראשונה 01/06/2009 13:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר פועלים בשוויץ? היו"ר הפורש, דנקנר
מומלצים