שתף קטע נבחר

בג"ץ: לאפשר הפגנה בשייח ג'ראח וצעדה מוגבלת

השופטים קיבלו את מרבית העתירה של תושבי השכונה במזרח ירושלים וקבעו כי על המשטרה לאפשר הפגנה, הכוללת "גלישה" לרחוב של 300 איש למשך חצי שעה. ביניש: הנטל על המשטרה בירושלים קשה, אך חובתה להגן על המפגינים

המשטרה טענה שיש קושי, אך בג"ץ קבע תנאים שיאפשרו את הפגנת אנשי השמאל בשייח ג'ראח. שופטי בית המשפט העליון קיבלו בצהריים (יום ה') את עתירת מארגני ההפגנה המתוכננת לשבת הקרובה נגד החלטת המשטרה לאסור עליהם להפגין, וקבעו כי כל המפגינים יהיו במתחם מגודר, פרט ל-300 מפגינים שלמשך חצי שעה יוכלו לצאת לחלק מהרחוב.

 

בכך הסתיים הדיון בעתירה שהגישו תושבי שכונת שייח ג'ראח במזרח ירושלים, בה דרשו לאפשר להם לקיים את ההפגנה נגד פינוי חלק מהתושבים מבתיהם. נשיאת בית המשפט, דורית ביניש, כתבה בהחלטתה: "הנטל המוטל על המשטרה בעיר כמו ירושלים, שיש בה אוכלוסיה מגוונת, הוא נטל קשה ללא ספק, אולם חובתה של המשטרה היא להגן על המשתתפים בהפגנה".

 

הנשיאה הדגישה עם זאת, כי אם יקרו דברים שאינם צפויים במהלך ההפגנה - המשטרה תורשה לסטות מההחלטה שנקבעה.

 

ביניש לפרנקו: תתמודדו

בשבועות האחרונים הולך וגובר המתח סביב מתחם "שמעון הצדיק" שהקימו יהודים בלב השכונה הערבית - בבתים שמהם פונו תושבים פלסטינים בתום מאבק משפטי. המפגינים, שבם תושבים מקומיים ופעילי שמאל, התלוננו על היד הקשה שנוקטת המשטרה כלפיהם, אולם בית המשפט השלום בעיר כבר הביע עמדה נחרצת בעד המפגינים בחודש שעבר, כשפסק שההפגנות הן חוקיות והורה לשחרר את המפגינים שנעצרו.

 

להחלטה הנוכחית של בג"ץ קדם דיון שנמשך לאורך הבוקר, שבמהלכו מתחו השופטים ביקורת על המשטרה, שטענה

כי יקשה עליה לאשר את ההפגנה ולהבטיח את הסדר הציבורי. בין היתר שאלו השופטים מדוע לא עשו במשטרה "כל מאמץ" כדי למצוא מועד מתאים להפגנה, ותהו "האם אנחנו נמצאים בשנת 1980".

 

בשיאו של הדיון הוזעק לאולם בהתראה של שעה מפקד מחוז ירושלים, ניצב אהרן פרנקו, שביקשה לשמוע את עמדתו. פרנקו אמר בין היתר: "קרוב לחצי שנה שכונת שייח ג'ראח היא אחד המקומות הנפיצים בירושלים. אין יום בלי חיכוכים, בלי יידוי אבנים. אנחנו שם בנוכחת יומיומית". ביניש השיבה לו: "המציאות הזו היא קשה למשטרה מאוד, אבל היא צריכה להתמודד איתה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים בשייח ג'ראח (ארכיון)
צילום: גיל יוחנן
ביניש. "חובת המשטרה להגין על משתתפי ההפגנה"
צילום: עופר עמרם
פרנקו. הוזעק
צילום: גיל יוחנן
מומלצים