שתף קטע נבחר

ביום רביעי: שביתה בכל הרשויות המקומיות

הרשויות יוצאות למאבק בעקבות קיצוץ במענקי האיזון של הממשלה, שנועדו לסייע לחלקן לתפקד כלכלית. במהלך היום לא יפונה הזבל ברחובות, שירותי הרווחה העירוניים לא יפעלו, הכבאים יעבדו במתכונת שבת ולא תהיה קבלת קהל במשרדים. יו"ר מרכז השלטון המקומי: "הממשלה לא הותירה לנו ברירה"

אחרי חודשים ארוכים של "זאב זאב" ראשי הרשויות יוצאים למאבק. הרשויות המקומיות בכל רחבי המדינה יושבתו ביום רביעי הבא בשביתת אזהרה בת יום אחד. כך הודיע אתמול (ו') מרכז השלטון המקומי.

 

 

השביתה תכלול גם שירותים עירוניים שמופעלים על ידי חברות כוח אדם כיוון שהיא מתבצעת בהוראת ראשי הרשויות ולא בהחלטה של ועדי העובדים. במהלך היום לא יפונה הזבל ברחובות, שירותי הרווחה העירוניים לא יפעלו, הכבאים יעבדו במתכונת שבת ויבצעו כיבוי שריפות בלבד, המתנ"סים (במקומות שבהם הם שייכים לרשויות) יהיו סגורים, ולא תהיה קבלת קהל במשרדי הרשויות. עם זאת, שירותי מוקד 106 ו-107 יפעלו כרגיל.

 

בירושלים לא תתקיים שביתה בשל ביקור סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בעיר.

 

היועצים המשפטיים של הרשויות עדיין בודקים אם הם יכולים להשבית גם את פיקוח החנייה וליצור מצב שבו האזרחים "יהנו מן ההפקר" ויוכלו לחנות בכל מקום בו ירצו. השביתה לא תכלול פגיעה במערכת החינוך ולכן גני הילדים ובתי הספר יפעלו כסדרם, כולל מערך ההסעות והסייעות.

 

ראשי הרשויות מוחים על הקיצוץ שהממשלה מבצעת במענקי האיזון שמשרד הפנים מעביר למרבית הרשויות במדינה. המענקים, שעמדו בשנת 2008 על כ-2.6 מיליארד שקל בסה"כ, קוצצו ל-2.4 ב-2009 ול-1.8 ב-2010.

 

ראשי הרשויות ביצעו כבר שביתה חלקית במאי וביולי אשתקד, אך הפסיקו את מאבקם לאחר שהובטח להם, לטענתם, כי התקציב לשנת 2009 יהיה 2.4 מיליארד שקל וכי התקציב ל-2010 לא יהיה נמוך יותר. כעת דורשים ראשי הרשויות להגדיל את התקציב ל-2010 ל-3 מיליארד שקל לפי המלצות של ועדת מומחים (ועדת גדיש). 

 

בתחילת פברואר הודיעו ראשי הרשויות שחודש פברואר יוקדש למו"מ ובמרס יתחיל מאבק. במהלך אוקטובר ביצעו ראשי הרשויות מיזם הפגנתי שבו הגיעו לירושלים מאות משאיות עמוסות בזבל מרחבי הארץ במטרה לשפוך אותו מול משרד האוצר. הפרובוקציה לא יצאה לפועל בגלל התערבות משטרתית אך ראשי הרשויות מאיימים להחריף את צעדיהם ולבצע צעדים דומים ואף גרועים מכך.

 

ראשי הרשויות מאיימים בהמשך גם בשביתה כללית וללא הגבלת זמן ובשיבושים גם במערכת החינוך. כמו כן נבחנה במרכז השלטון המקומי אף האפשרות להסיר כליל את את אחריותן של הרשויות ממערכת החינוך בשנת הלימודים הבאה ולגלגל את מלוא עלות החינוך במדינה על הממשלה. יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, טוען כי צעד כזה, שעלול לגרום לכאוס במערכת החינוך, הוא חוקי.

 

מאבק הרשויות התאפשר בזכות תמיכתם של חברי פורום ה-15 - 15 ערים מאוזנות תקציבית, שאינן זוכות למענקי איזון. הפורום לא שיתף פעולה עם המאבק בעבר אך כעת שינה את גישתו. כמו כן, נתמך המאבק במרכז המועצות האזוריות, בראשות שמואל ריפמן.

 

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, העומד בראש פורם ה-15, אמר: "במקום שהממשלה תוריד את המע"מ היא צריכה להעביר את הכסף הזה למקום שבאמת דרוש לאזרחים - הרשויות. ערי פורום ה-15 מאוחדות עם כל שאר השלטון המקומי".

 

יו"ר מרכז השלטון המקומי בוחבוט אמר: "ניסינו בכל כוחנו למנוע את היציאה למאבק אך הממשלה לא הותירה לנו ברירה. הקיצוץ יפגע קשות בחינוך ובשירותי הרווחה, מחירי המים מאמירים והאזרחים משלמים את המחיר".

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "לאחר דיונים עם נציגי המרכז השלטון המקומי במסגרת מו"מ שהוביל משרד הפנים הוצג מתווה לפיו מענקי האיזון יעמדו בשנת 2010 על 2.4 מיליארד שקל לפחות. לאור זאת, צר לנו שהנהגת המרכז השלטון המקומי מגלה חוסר אחריות ומבצעת שביתה שתפגע בתושבי הרשויות ובעובדיהן".


פורסם לראשונה 04/03/2010 17:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש מרכז השלטון המקומי שלמה בוחבוט
צילום: גל חרמוני
הפגנת הרשויות המקומיות בחודש ספטמבר
צילום: דודי ועקנין
מומלצים