שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה: פיקוח צרכני על איכות הירקות

מהפכה צרכנית בתוצרת החקלאית: הצעת חוק שאושרה בוועדת השרים לחקיקה קובעת, כי הפיקוח על שלבי הייצור והשיווק של הפירות והירקות יתנהל בשקיפות מלאה. שר החקלאות: "אין סיבה שהצרכן לא ייהנה מאותה איכות המיועדת לצרכן באירופה"

מהפכה בטיב הירקות והפירות הנמכרים בשווקי ישראל מתוצרת הארץ ומיבוא מחו"ל צפויה בעקבות הצעת חוק שאושרה היום (א') בוועדת השרים לחקיקה ביוזמת שרי האוצר והחקלאות, יובל שטייניץ ושלום שמחון. החוק החדש יאפשר לקבוע אמות מידה ותקנים לאיכות ובטיחות בשלבי הגידול והשיווק של התוצרת החקלאית הטרייה המיועדת לשוק המקומי. הם יחייבו גם את התוצרת והמיובאת.

 

 

לאחר החלטת ועדת השרים אמר השר שטייניץ: "אנחנו מציעים היום רפורמה שתשפר את בקרת האיכות והבטיחות בהליכי הייצור והשיווק של הירקות והפירות החל מתנאי הגידול בשדות ובמטעים, דרך המיון, האריזה והשינוע עד למדפים השווקים ולסל של הצרכנים. הרפורמה אמורה להבטיח כי איכות התוצרת תעמוד בסטנדרטים גבוהים ובינלאומיים.

 

השר שמחון החל לקדם את הרפורמה בתקופת בכהונתו הקודמת כשר החקלאות. הפיקוח על כל שלבי הייצור והשיווק יתנהל בשקיפות ויאפשר לצרכנים לקבל מידע על מקורם וטיבם של כל פרי או ירק אותו הם קונים. קביעת אמות המידה תאפשר להשוות בין איכות התוצרת המקומית המיועדת לשוק הישראלי לתוצרת המיועדת לייצוא. "אין סיבה שהצרכן לא ייהנה מתוצרת טרייה באותה איכות המיועדת לצרכן באירופה", אומר שמחון.

 

הצעת החוק מחייבת לקבוע נהלים לשמירת התקנים לאורך שרשרת הגידול והשיווק. הדרישות הנוגעות לבטיחות המוצר - כגון איכות מי ההשקיה, וסילוק חומרי ההדברה והדישון - קיימות כבר בתקנות של שר הבריאות. החוק החדש יאמץ וישלב אותן בנהלי קביעת הסטנדרטים שבהצעת החוק החדש.

 

במשרד החקלאות אמרו היום כי המהפכה הצרכנית כתוצאה מהחוק החדש תתבטא בחובה שתוטל על המגזר הקמעונאי של רשתות השיווק והחנויות, למיין את הסוגים של כל ירק או פרי לפי איכותם, לסמנם ולהציגם בנפרד. על ההפרדה זו דובר בעבר אך בפועל היא לא התממשה. הצרכן נאלץ היום לשלם מחיר אחד עבור מוצר שאיכותו לא הומוגנית. במשרד צופים שההפרדה תביא לקביעת מחירים שונים לפי האיכות המשתנה.

 

הצעת החוק תעלה בקרוב לקריאה ראשונה בכנסת. בהיותה הצעת הממשלה היא תקבל עדיפות בקצב מהיר של החקיקה במליאה ובוועדת הכלכלה. תנאי הייצור, השיווק וסימון המוצרים בחנויות יקבעו בתקנות של שר החקלאות ליישום החוק. התקנות יובאו לאישור ועדת הכלכלה לאחר קבלת החוק החדש בקריאה שניה ושלישית, קרוב לוודאי עד פגרת הקיץ של הכנסת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
ארכיון
צילום: יולה זובריצקי
מומלצים