שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מומחה על החיסון לשפעת: היתה התחסנות מיותרת

  מליון וחצי ישראלים, כ-20% מהאוכלוסייה, התחסנו לשפעת העונתית ורק כחצי מליון ישראלים התחסנו לשפעת החזירים. אך מבדיקה מקיפה שערך המרכז הישראלי לבקרת מחלות, עולה כי רק 1.5% ממקרי השפעת נגרמו משפעת עונתית וכל היתר - משפעת חזירים. מומחה למחלות זיהומיות: "השנה היה פיספוס. התחזית לא היתה נכונה וזן שפעת החזירים לא נכלל בחיסון העונתי"

  כמעט מיליון וחצי ישראלים התחסנו השנה נגד השפעת העונתית ה"רגילה", אך מנתוני המרכז הארצי לבקרת מחלות עולה כי כאחוז וחצי בלבד ממקרי השפעת החורף נגרמו בשל שפעת עונתית; יתר המקרים נגרמו מנגיף שפעת החזירים, שהיה הנגיף הכמעט בלעדי בחורף האחרון. 

   

  השנה נרשמה היענות שיא לחיסון נגד שפעת העונתית וחוסנו 1.4 מיליון איש, כמעט 20% מהאוכלוסייה. זאת לעומת היענות נלהבת פחות לחיסון נגד שפעת החזרים, שהקיף כ-7% מהאוכלוסיה (כחצי מיליון מתחסנים). 

   

  "התחזית שלנו לא היתה נכונה"

  במרכז הישראלי לבקרת מחלות ערכו בדיקות מדגמיות מאז התפרצות שפעת החזירים בקיץ. מדובר בבדיקות מעבדה שנלקחו מחולים במחלות דמויות שפעת,

  במטרה לאבחן באיזה נגיף נדבקו. מתוך כ-4,200 בדיקות מעבדה שנלקחו מדי שבוע, מאז הקיץ, הרוב המוחלט - 98.5% מהבדיקות שבהן התגלה נגיף השפעת - היו של שפעת החזרים (1,818 בדיקות). רק בכ-1.5% (28 בדיקות) התגלו נגיפי שפעת אחרים ורק בשתי בדיקות מתוכן (המייצגים שני חולים) נמצא נגיף התואם לחיסון העונתי, אותו קיבלו 1.4 מיליון איש.  

   

  ד"ר אפי הלפרין, מנהל היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים "ביקור חולים" מסביר כי "השנה חיסון השפעת העונתית לא כלל את הזן של שפעת החזירים, שהיה הדומיננטי. כל שנה מנסים לנחש כמה חודשים מראש מי יהיה הזן הדומיננטי וכך קובעים אילו זנים יהיו בחיסון. השנה היה פיספוס. התחזית לא היתה נכונה וזן שפעת החזירים לא נכלל בחיסון העונתי. בדיעבד ניתן לומר שאנשים התחסנו לשווא. אפשר לומר שהיתה התחסנות מיותרת, אבל השאלה היא אם ניתן היה לדעת את זה בספטמבר, כשהחלו לחסן נגד השפעת העונתית".  

   

  "גם בעולם הנגיפים החזק שולט", מסביר ד"ר הלפרין, "אין מקום לשני נגיפים והנגיף הדומיננטי היה נגיף שפעת החזירים. לא סביר שמה שהוריד את התחלואה בשפעת ה'עונתית' היה שיעור המתחסנים הגבוה. גם אם לא היו מתחסנים נגד השפעת העונתית, עדיין נגיף שפעת החיזרים היה מגלה דומיננטיות".

   

  בחורף הבא לא תתחסנו פעמיים

  בחודש החולף פירסם ארגון הבריאות העולמי את ההמלצות לקראת חיסון השפעת לחורף 2010-2011. כמדי שנה יכללו בחיסון שלושה זנים, כאשר אחד מהם יהיה שפעת החזירים ולא יהיה עוד צורך להתחסן פעמיים. השאלה היא באם לאור הסוגיות שעלו סביב החיסונים השנה, אנשים אכן יגיעו להתחסן.

    

  "יש בהחלט תחושה של משבר אמון עם מערכת הבריאות, ומה שנראה כניסיון להיפטר בכוח ממנות חיסון של מחלה שבסוף לא התגלתה כקשה. נמתין לראות אילו מסקנות יסיק משרד הבריאות מההתמודדות עם המגיפה הזו", אומר ד"ר הלפרין.

    

  ובתוך כך, בארצות הברית שוקלים לקראת החורף הבא להמליץ לכל האוכלוסייה להתחסן נגד שפעת. המלצה ברוח זו הועברה על ידי ועדת מומחים למרכז האמריקני לבקרת מחלות (CDC). לפי ההצעה כל האוכלוסייה תהיה קבוצת יעד לחיסונים, למעט תינוקות עד גיל חצי שנה, אנשים בעלי תגובות אלרגיות לחיסון או אנשים במצבי תחלואה שונים.

    

  בישראל ממליצים מדי שנה למבוגרים מעל גיל 60, לחולים במחלות כרוניות ולילדים מגיל חצי שנה עד 6 להתחסן נגד השפעת העונתית. עם זאת, חיסון שפעת החזירים הומלץ לבני כל הגילאים 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "השנה היה פספוס". חיסון לשפעת
  צילום: AP
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים