שתף קטע נבחר

מי הכי ירוק? דירוג מותגי האלקטרוניקה 2010

18 היצרניות הגדולות של מחשבים אישיים, טלפונים סלולריים, טלוויזיות וקונסולות משחק, דורגו מ-1 עד 10 על פי מידת ההשפעה שיש למוצריהן על הסביבה. התוצאות: נוקיה הירוקה ביותר וסוני אריקסון במקום השני. במקום האחרון: נינטנדו

"המדריך לאלקטרוניקה ירוקה" הוא דירוג שנתי שמפרסם ארגון גרינפיס העולמי מאז שנת 2006, בו הוא מדרג את יצרניות האלקטרוניקה העולמיות על פי מידת ההשפעה שיש למוצריהן על הסביבה, במדרג של 1 עד 10 - כשעשר זה הציון הגבוה ביותר.

 

לטורים קודמים של הברקה ירוקה:

 

לאחרונה פורסם הדירוג לשנת 2010, שבחן את 18 היצרניות הגדולות בעולם של מחשבים אישיים, טלפונים סלולריים, טלוויזיות וקונסולות משחק. כל חברה נבחנה בשלוש קטגוריות ראשיות: שימוש בכימיקלים רעילים, מיחזור של פסולת אלקטרונית (e-waste) בגמר השימוש ומדיניות בתחום האנרגיה.

 

בנוסף, כל קטגוריה מכילה מספר רחב של פרמטרים שבאמצעותם מדורגת החברה ושמשקפים את תביעת גרינפיס מהיצרנים לעמוד בשני יעדים עיקריים: לנקות לחלוטין את מוצריהם מכל הכימיקלים הרעילים שמסכנים הן את המשתמשים והן את הסביבה, ולקחת אחריות על מיחזור המוצרים שלהם ברגע שהם נהפכים לבלתי שמישים.

 

באופן טבעי, שני הנושאים הללו קשורים בקשר הדוק שכן ייצור מוצרי אקלטרוניקה המכילים כימיקלים רעילים מונע את מיחזור שלהם באופן בטוח ברגע שהמוצר אינו בר שימוש יותר.

 

סמסונג צנחה למקום ה-7

בדירוג של 2010 הייתה הפתעה - התוצאות הנמוכות ביותר היו גבוהות מאלו של שנה שעברה והחברות שקיבלו ניקוד נמוך אשתקד, הראו שיפור בפרמטרים הבעייתיים. עם זאת, התוצאות הגבוהות השנה היו נמוכות יותר.

 

אז מי נמצא הכי ירוק השנה? את הדירוג הובילה גם השנה יצרנית הסלולר הפינית "נוקיה": ב-2009 היא זכתה לציון של 7.45 נקודות ואילו השנה היא ירדה ל-7.3 נקודות.

 

סמסונג, שהייתה במקום השני ב-2009, צנחה משמעותית למקום ה-7, בין היתר מכיוון שנקנסה בנקודות על כל שלא עמדה בהתחייבותה להימנע עד 2010 משימוש בחומרים רעילים כמדכאי התלקחות מבוססי ברום (BFRs) וכן משימוש בחומר PVC, שקשה מאוד למחזר.

האינדקס הירוק

ילדים ירוקים

ילדים ירוקים

מתנה ירוקה

מתנה ירוקה

טיפוח אורגני

טיפוח אורגני

משלוחים אורגניים

משלוחים אורגניים

תיירות אקולוגית

תיירות אקולוגית

גינה אורגנית

גינה אורגנית

 

שאר החברות נשארו בערך באותם המקומות בהם דורגו בשנה שעברה. סוני אריקסון, אפל וסוני הן מהמעטות שהצליחו לטפס למעלה: סוני אריקסון טיפסה למקום השני עם ציון של 6.9 נקודות, זאת לאחר שזכתה לציונים מעולים בתחום הפחתת רעלים אך ביצועיה בתחום המיחזור עדיין לא מספקים.

 

אפל הציגה מגמת השתפרות עם ציון של 5.1 נקודות, זאת בזכות הפחתת כימיקלים רעילים ומיחזור פסולת אלקטרונית.

 

מנגד, החברות hp, פוג'יטסו ונינטנדו הציגו אמנם שיפור קל, אך הן עדיין נמצאות בתחתית הדירוג. את הטבלה סוגרת שוב חברת נינטנדו, עם הציון הנמוך ביותר - 1.4 נקודות.

 

הדירוג מעורר כמובן סערה לא קטנה בשוק האלקטרוניקה וחברות רבות משיגות על אופן הדירוג ושיטת הניקוד. גרינפיס מצידה, מזמינה את הציבור לקרוא את הדו"ח המלא, שבו ניתן למצוא הסברים מפורטים לגבי הדירוג.

 

מחפשים מוצרים ירוקים? מיטב המוצרים והשירותים הירוקים בישראל מחכים לכם באינדקס העסקים הירוקים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נוקיה. הכי ירוקה
צילום: עומרי לוי
מומלצים