שתף קטע נבחר

סטנלי פישר לכהונה שנייה כנגיד בנק ישראל

"מדובר באיש שאין חולק בעולם הרחב על כך שהוא עושה עבודה מצוינת", אמר ראש הממשלה במסיבת עיתונאים והודיע על תמיכתו במינויו של סטנלי פישר לכהונה נוספת כנגיד בנק ישראל. "עכשיו רק נותר שתאמר כן", אמר נתניהו לנגיד שישב על הבמה לצידו. פישר הביע את הסכמתו וכעת הארכת הכהונה עוברת לאישורו של נשיא המדינה

סטנלי פישר יכהן כנגיד בנק ישראל 5 שנים נוספות. ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, הודיע היום (ד') במסיבת עיתונאים שנערכה בכנסת כי המליץ לשר האוצר יובל שטייניץ למנות את סטנלי פישר לכהונה נוספת כנגיד בנק ישראל. כצפוי, הביע פישר את הסכמתו להצעה, בעקבות אישורו של חוק בנק ישראל החדש במליאת הכנסת, אמש. פישר צפוי לקבל בקרוב את כתב המינוי, מידיו של נשיא המדינה, שמעון פרס. כהונתו הנוכחית של הנגיד תסתיים ב-30 באפריל וכהונתו השנייה תחל ב-1 במאי. 

 

"מדובר באיש שאין חולק בעולם הרחב על כך שהוא עושה עבודה מצוינת". אמר ראש הממשלה וציין כי מדובר בהמלצה הדדית שלו ושל שר האוצר. "עכשיו רק נותר שתאמר כן", פנה נתניהו לנגיד שישב לצידו על הבמה.

 

"אני מודה לכם על ההצעה ואמשיך למלא את התפקיד בהתאם לאתגרים שמציב חוק בנק ישראל החדש - האם זה עונה לשאלתך?!" השיב פישר לראש הממשלה. "כשנתניהו הציע לי את התפקיד לא יכולתי לדמיין את מה שקרה בתקופה הראשונה  אך זו הייתה תקופה מאתגרת ששיאה היה המשבר הכלכלי שעימו התמודדנו ושממנו יצאנו". הנגיד אמר שהעברת חוק בנק ישראל הייתה ההבטחה היחידה שקיבל ערב כהונתו הראשונה - מראש הממשלה דאז, אריאל שרון, ושר האוצר, אהוד אולמרט - ועתה, שממולאה הבטחה זו, ימשיך בתפקידו "ברצון ובשמחה". 

 

הרמזים שפיזר לאחרונה הנגיד, אודות אי הסכמתו לכהן 5 שנים נוספות ללא חוק חדש דירבנה את הממשלה להגיש את החוק לאישורה של הכנסת לפני יציאתה לפגרת הפסח. הנגיד אף נפגש עם יו"ר וועדת הכספים, ח"כ משה גפני, ובעקבות הפגישה נרתמה הוועדה לדיון אינטנסיבי שהביא לסיום העבודה על החוק כבר בסוף השבוע שעבר ולקבלתו במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית אתמול.

  

במהלך החודשים האחרונים הייתה אי וודאות לגבי המשך כהונתו של פישר, לאו דווקא בשל חוק בנק ישראל החדש. פישר היה נתון ללחצים מצד אשתו ובני משפחתו שלא להאריך את הכהונה, אולם, הנגיד עמד על כך שעליו להישאר בתפקידו אם החוק יתקבל, על מנת שיוכל לפקח על הפעלת המבנה החדש של הבנק המפורט בחוק.

 

כמו כן שררה בחודשים האחרונים אי וודאות בנוגע לאורך הכהונה שימלא פישר. במספר הזדמנויות רמז נגיד בנק ישראל כי גם אם יסכים לכהן תקופה שנייה הוא עשוי שלא להשלים את 5 שנות הכהונה. בהזדמנות אחת אמר פישר בגלוי כי היה לו קל יותר לקבל את ההחלטה בנוגע לכהונה שנייה, אם כהונה זו הייתה בת שנתיים בלבד.

 

כעת, נדמה שהערפל פוזר גם סביב שאלה זו. פישר דחה בדבריו היום את הידיעה על קיצור כהונתו ואמר כי יכהן 5 שנים מלאות.

 

בלשכת ראש הממשלה חזרו ורמזו כי ההחלטה של נתניהו נפלה כבר מזמן והייתה טעונה רק את הסכמתו הפורמלית של פישר. לאחר שהחוק עבר בקריאה ראשונה בכנסת ועבר לטיפול ועדת הכספים ביקש נתניהו מפישר באופן לא רשמי שיסכים לחדש את כהונתו.

 

הנגיד נמנע בימים האחרונים מלהגיב לרמזים ולפרסומים הנוגעים לנושא ואף אסר על אנשיו להתבטא בנידון. תגובתם החוזרת בימים האחרונים הייתה "הוא מחזיק את הקלפים קרוב לחזהו ואיש אינו יודע את מחשבותיו למעט בני משפחתו".

 

לפני כשנתיים איים פישר להתפטר, בשל המשבר שפרץ בין בנק ישראל למשרד האוצר, סביב חתימת הסכם השכר החדש. מיקוח ממושך ומתיש התנהל אז בין אנשיו של פישר לבין הממונה על השכר באוצר בנוגע לשאלה האם ימשיך הממונה לפקח על שכרם של עובדי בנק ישראל.

 

התערבות ראש הממשלה אולמרט הניעה אז את הנגיד לסגת מאיומיו. בשנה שעברה הכריע נתניהו בסוגייה וקבע כי בנק ישראל יפקח בעצמו על שכר עובדיו ובמקרים שבהם יתגלו חילוקי דעות בין הנגיד לממונה על השכר, יכריע ראש הממשלה בסוגייה.

 

ברק וגפני מברכים: "פישר מהמעולים בעולם כולו"

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, בירך על החלטת נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר להישאר לקדנציה נוספת ואמר כי "הנגיד הוא איש מקצוע מהשורה הראשונה והמובילה בעולם כולו,

 

"סטנלי פישר הוא נכס של ממש למדינת ישראל, הכלכלה הישראלית חייבת לו רבות על עמידתה במשבר הכלכלי העולמי בשנה החולפת, אין ספק כי הישארותו לקדנציה נוספת תתרום רבות לחיזוקה של הכלכלה הישראלית ולמעמדה בעולם".

 

גפני אמר עוד כי חוק בנק ישראל שעבר אמש בכנסת תרם להישארותו של פישר "אני שמח שתרמתי תרומה להישארותו של פישר בישראל".

 

גם שר הביטחון, אהוד ברק, בירך על הישארותו של פישר ואמר כי "סטנלי פישר נחשב לאחד הנגידים המעולים והמקצועיים שידעה כלכלת ישראל מאז קום המדינה. הנגיד פישר הצליח להתמודד באופן מעורר כבוד עם המשבר הכלכלי והיה בין המסייעים למשק הישראלי לצאת ממנו איתן וחזק". 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פישר: נגיד עד 2015
צילום: גיל יוחנן
מומלצים