שתף קטע נבחר

פרס ישראל לאהרן ידלין, כמאל מנצור ואיל"ן

הפרס על מפעל חיים יוענק למוביל ההתיישבות ושר החינוך לשעבר, למנהיג הדרוזי - וגם לאשת המחול ירדנה כהן ולארגון למען ילדים נפגעים

משרד החינוך הודיע היום (ד') על חתני פרס ישראל ל"מפעל חיים" לשנת תש"ע, עבור תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה - אהרון ידלין, כמאל מנצור, ירדנה כהן, ואיל"ן - איגוד ישראלי לילדים נפגעים.

 

בנימוקי הפרס לאהרון ידלין, כתבה הוועדה: "מצעירותו כפעיל בהנהגת הצופים ובהמשך כמשתתף ביסוד י"א נקודות ההתיישבות בנגב, תרם ידלין לפיתוח המדינה וההתישבות החלוצית. ידלין שימש כמרצה ומורה ולאחר מכן כחבר כנסת ושר החינוך והתרבות. הוא לא זנח בשום שלב בחייו את פיתוח מוסדות החינוך, התרבות והמדע ושימש מופת לחלוציות".


ידלין בקיבוץ חצרים. תמיד למען התרבות, החינוך והמדע (צילום: שאול גולן)

 

לגבי כמאל מנצור, הוסבר כי "מנצור, יליד עוספיה, הפך למוביל בחברה הדרוזית בהשתלבות ובהסברת יעדיה של מדינת ישראל, וייצג את מדינת ישראל במסעות הסברה ברחבי העולם. מנצור פעל לחיזוק הקשרים בין עדות המיעוטים במדינה וזכה להערכה רבה על הצלחותיו בתחום ההסברה, ושימש יועץ נאמן לנשיאי ישראל לדורותיהם".

 

את הפרס לירדנה כהן נימקה הוועדה בכך ש"כהן התבססה על המורשת הארץ-ישראלית בכלל והמורשת המקראית בפרט, וכן הושפעה מהמגוון התרבותי הרב של תושביה, עסקה כל חייה בקידום ופיתוח המחול. היא תרמה רבות בספריה ובמתן דוגמה אישית לקידום מוסדות המטפחים ומלמדים את המחול. ירדנה כהן הקימה דורות של מחנכים בתחום המחול ומתמידה בעיסוקה עד היום".


מנצור ותמונות הנשיאים להם ייעץ. חיזוק הקשרים (באדיבות alarab.net)

 

לבסוף, בנוגע לארגון שזכה לפרס על "מפעל חיים - איל"ן - נכתב כי "האיגוד הוקם בראשית שנות החמישים של המאה הקודמת ומטפל מאז במסירות בילדים נכים כדי לשפר את איכות חייהם ולנסות לשקמם. פעילותו של האיגוד משתרעת על פני מדינת ישראל כולה, ממטולה ועד אילת. האיגוד הקים ומקיים מרכזי ספורט לנכים, מרכזי יום לנכים קשים וגם שוקד על מתן דיור מתאים לנפגעים".

 

יו"ר הוועדה שבחרה את זוכי הפרס היה השופט בדימוס מאיר שמגר, לצדו ישבו פרופ' מרים בן פרץ ומר מרדכי בן פורת. הפרסים יוענקו כמדי שנה ביום העצמאות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהרן ידלין. מופת לחלוציות
צילום: שאול גולן
לוגו איל"ן
מומלצים