שתף קטע נבחר

  • דעות ומאמרים
זירת הקניות

זה השר להגנת הסביבה?

ההצהרות של גלעד ארדן נגד הרפורמה בתכנון נועדו כנראה רק לתקשורת; ברגע האמת הוא הצביע בעד. הוא ויתר על הזכות של משרדו לבלום השפעה הרסנית של תוכניות בנייה בלתי מרוסנות, ונתן עדיפות לאינטרסים הצרים של יזמים ופוליטיקאים מקומיים על פני האינטרס שלנו. הוא לא הגן על הסביבה

הציבור הישראלי כה למוד אכזבות מהפוליטיקאים שלו, עד שאיש לא הוכה בתדהמה כהשר להגנת הסביבה הרים את ידו בעד הרפורמה ההרסנית בתכנון ובבנייה. כן, כך גילינו שוב שההצהרות היפות להן זכינו בשבועות האחרונים מפיו של גלעד ארדן נגד הרפורמה ובעד ההגנה על הסביבה והאינטרס הציבורי נועדו לשרת את התקשורת בלבד, ואין להן כל כיסוי ברגע האמת.

 

זו אינה הפעם הראשונה שהשר ארדן מצביע באופן מובהק נגד האינטרס הסביבתי. זה קרה גם כאשר אושרה לפני כחצי שנה רפורמה אחרת - "רפורמת הקרקעות" - הראשונה מבין רפורמות המקרקעין שמקדם ראש הממשלה. כזכור, "רפורמת הקרקעות" תאפשר למדינה להפריט אחוזים ניכרים ממקרקעי הציבור לטובת יזמים פרטיים, שהקשר בין האינטרסים שלהם לבין אינטרס השמירה על השטחים הפתוחים רחוק מרחק שנות אור.

 

רפורמת התכנון והבנייה היא המהלך המשלים. מטרתה היא לאפשר את יישום האינטרסים הפרטיים והכלכליים הצרים של יזמי נדל"ן, באמצעות אישורי בזק לבנייה שינתנו על ידי ועדות מקומיות, ללא כל צורך בפיקוח ואישור של גורמי תכנון מחוזיים וארציים. כך יגברו השיקולים התכנוניים והכלכליים הצרים של רשויות מקומיות, המבקשות למקסם רווחים ותשואות נדל"ן מבנייה על הקרקעות המצויות בתחום שיפוטן - גם על חשבון עקרונות תכנון לאומיים המגנים על הסביבה.

  

הרבה רגעי אמת ישנם בחייה של אומה. רגע אמת אחד - שבו ממשלה מקדמת במחשכים הליך תכנון הרסני לסביבה, לחברה ולמרחב הציבורי - הוא רגע קריטי. את הרגע הקריטי הזה מן הראוי היה שהשר להגנת הסביבה לכל הפחות יחמיץ על ידי היעדרות מההצבעה.

 

אך המנגנון הפוליטי המשומן עשה גם הפעם את שלו. כיצד יצדיק כעת השר ארדן את הצבעתו? בהרמת היד שלו בעד החוק הוא ויתר על הבכורה שהייתה למשרדו בבחינת ההשפעות הסביבתיות בעת קידום תכניות בנייה. הוא גם נתן ידו לריקון מתוכן של ועדות מחוזיות לתכנון ולבנייה, המפקחות, מאזנות ובולמות שיקולים צרים ומקומיים של ועדות התכנון המקומיות? לשר ארדן פתרונים.

  

כולנו זוכרים את ההצהרות מרחיקות הלכת שלו מיד כשמונה לתפקיד השר להגנת הסביבה. נכון לאותה עת, הוא גם זכה לאשראי בלתי מוגבל מארגוני הסביבה, שזכרו לו את פעילותו כחבר כנסת שוחר הגנה על הסביבה. לצערנו, דווקא בעת שבה האינטרסים הרבים הניצבים אל מול האינטרס הסביבתי משופעים בלא מעט שופרות, מוכיח השר ארדן שכאשר מונחת לפתחו סוגית ליבה – קרקעות המדינה – אין הוא מסוגל להיות שופר לאינטרס הסביבתי.

 

הכותב הוא מנכ"ל עמותת "אדם טבע ודין"
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הופקד. שטח פתוח בשרון
צילום: עידו ארז
אינטרסים חזקים יותר. בנייה בירושלים
צילום: רויטרס
מומלצים