שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אלישיב אישר לליצמן: אל תזיז הקברים מברזילי

  סגן שר הבריאות לא מוותר: חרף ביקורת קשה על תוכניתו היקרה לבניית מיון ממוגן בברזילי ללא הזזת הקברים העתיקים שנמצאים במקום, הלך ליצמן אל הרב יוסף אלישיב וקיבל את ברכתו. ביום א' יציג את תוכניתו בממשלה. חלקו של משרד הבריאות: כמו תקציב הבינוי בכל בתיה"ח בארץ לשנה שלמה

  סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ביקר היום (ה') אצל הרב יוסף אלישיב וקיבל את ברכתו לקראת ישיבת הממשלה ביום א', שבה יציג ליצמן את תוכניתו לבנות בניין מיון חדש בבית החולים ברזילי - ללא הזזה של הקברים העתיקים שנמצאו במקום. לפי ההצעה של ליצמן, מחצית מסכום הבנייה יגיע מתקציב משרד הבריאות והשאר מתקציב הממשלה. יש לציין כי המחצית שמשרד הבריאות אמון עליה, לפי תוכניתו של ליצמן, שוות ערך בהיקפה לתקציב הבינוי השנתי של משרד הבריאות לכל בתי החולים בישראל.

   

  ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "משרד האוצר מתנגד לתוכנית הבנייה המוצעת. אם הנושא נמצא בסדר העדיפויות של משרד הבריאות, עליו למצוא מקורות מימון לתוכנית".

   

  יותר כסף, יותר זמן

  בישיבה ביום א' הקרוב, יסקור מנכ"ל משרד הבריאות ד"ר איתן חי-עם את העמדה המקצועית של המשרד ויסקור את שתי התוכניות. לפי התוכנית המקורית,

  הקברים העתיקים יוזזו ממקומם וייבנה בית חולים תת קרקעי ומעליו מיון ממוגן. לפי התוכנית שמקדם סגן השר ליצמן, הקברים לא יועתקו ומעליהם, על גבי משטחי בטון, ייבנה חדר מיון ממוגן, ללא בנייה של בית חולים תת קרקעי.

   

  נראה כי ליצמן עשוי להזדקק לברכה: תוכנית הבנייה שהוא מציע תעלה כ-100 מיליון שקל יותר מהתוכנית הקיימת ותארך עוד שנים. בנוסף, במסגרתה יושקעו 65 מיליון שקל במיגון המיון הישן, עד לבניית המיון החדש. לדעת אנשי המקצוע ובראשם מנכ"ל משרד הבריאות חי-עם, מדובר בתוכנית מיותרת. חי-עם אף איים להתפטר אם תאושר התוכנית של סגן השר ליצמן. 

   

  מקורבים למנכ"ל משרד הבריאות אמרו היום ל-ynet כי "המנכ"ל אמר יותר מפעם אחת בעבר כי הוא פקיד ממשלתי שתפקידו לקיים את החלטות הממשלה ובמידה והוא חושב שלא יוכל לממש בנאמנות את החלטת הממשלה או השר הממונה, ראוי שיתפטר"

   

  גם עמדת המדינה בעניין, כפי שהיא משתקפת בתגובתה לבג"ץ של תושבי אשקלון על העיכוב במיגון בית החולים, נראית לא משכנעת. בתגובה צוין כי התוכנית סובלת מ"חסרונות תפקודיים שונים", שעיקרם מרחק גדול מדי בין חדר המיון לבין שאר השירותים שחולה נזקק להם כמו רנטגן או חדרי ניתוח. דיון בנושא נקבע על-ידי בית המשפט העליון לחודש יוני.

    

  לפי תשובת המדינה לבג"ץ, עלות תוכניתו של ליצמן מוערכת ב-270 מיליון שקל;  זאת, לעומת התוכנית הקיימת, הכוללת הזזה של הקברים העתיקים שעלותה כ-185 מיליון שקל וכוללת בנוסף למיון ממוגן גם בנייה של כמה מחלקות מתחת לאדמה, שיוכלו לשמש כבית חולים תת קרקרעי.  

   

  בבית החולים ברזילי ובמשרד הבריאות הצליחו להשיג תרומות בעלות של כ-40 מיליון שקל עבור התוכנית הכוללת הזזת קברים, כך שבפועל - עלותה נמוכה עוד יותר. עם זאת, התורמים הודיעו שאם יהיו עיכובים בבנייה - ימשכו את תרומתם. לפי הערכות, הפער בין שתי התכניות - זו המקורית וזו של ליצמן - עומדת על בין 100 ל-160 מיליון שקל.

   

  בהצעת שיגיש ליצמן לשולחן הממשלה ביום א', כאמור, יצויין כי מחצית הסכום יגיע מתקציב משרד הבריאות, והמחצית השנייה מתקציב המדינה. כאמור, משרד האוצר הודיע שוב כי הוא מתנגד לתוכנית הזו.  

   

  הרב גלעד קריב התנועה הרפורמית, מסר: "התעקשותו של ליצמן לבזבז הון עתק מכספי ציבור ותמיכת הרבנים בעמדתו היא בגדר הונאה ושערורייה בלתי נסבלת. ההלכה עצמה מכירה בפינוי קברים לטובת צרכי ציבור, קל וחומר כאשר מדובר בדיני נפשות ואין כל הצדקה מוסרית, דתית או משפטית להיכנע לפרשנות הקנאית של הרב אלישיב ועושי דברו. תושבי אשקלון חסרי הגנה ומופקרים. מן הראוי שראש הממשלה, הנושא באחריות למשרד הבריאות יתערב בעניין ויעצור את הבזיון , לפני שאזרחים בדרום ישלמו בחייהם"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חיים צח
  הרב יוסף אלישיב. נתן ברכתו לתכנית היקרה
  צילום: חיים צח
  הלך אל הרב. ליצמן
  צילום: גיל יוחנן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים