שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הממשלה אישרה: חדר המיון בברזילי יועתק

  ניצחון לסגן שר הבריאות ליצמן: 135 מיליון שקלים תוציא המדינה על העתקת חדר המיון בבית החולים ברזילי מסביב לקברים עתיקים המצויים במקום. ההחלטה התקבלה בממשלה ברוב של 11 שרים נגד 10 לאחר שליצמן איים בהתפטרות. עם זאת, ביצוע התוכנית נדחה בחודש. נתניהו: "אם יעלו דברים חדשים שיצדיקו את שינוי ההחלטה, הם יובאו בפני הממשלה לדיון נוסף"

  אחרי מאבק ארוך והתנגדות רחבה, זכה ליצמן במאבק על ברזילי: תוכניות הבנייה שלו לחדר המיון הממוגן בבית החולים ברזילי אושרה. התכנית, שעלותה גבוהה במידה ניכרת מהתוכנית המקורית והיא תימשך זמן רב יותר, אושרה ברוב של 11 מול עשרה מתנגדים, ותכלול את העתקתו של חדר המיון הממוגן כך שלא יהיה צורך להעתיק קברים עתיקים שנמצאו במקום.

   

  בדיון, אישרה הממשלה את ההחלטה אישור עקרוני. ההחלטה קובעת שהביצוע ידחה לחודש ימים. במהלך החודש, ייבדקו פתרונות חלופיים בשיתוף הגורמים המעורבים בנושא. בעוד חודש יעדכנו הצדדים את מזכיר הממשלה במצב.

  במידה שתושג הסכמה אחרת, או יוותרו חילוקי דעות, הממשלה תידרש לנושא שוב. במהלך הדיון, איים סגן השר להתפטר באם לא תאושר תכניתו. הצעת הפשרה שעליה הוחלט לבסוף, הועלתה על ידי השר בני בגין.

   

  מבית החולים ברזילי נמסר כי "החלטת הממשלה אינה ברורה. האם ניתנה הוראה להקפאת הבניה? מן הראוי לשים לב שהמצב הביטחוני החמיר בשבוע האחרון".

   

  האוצר: הכסף יבוא ממשרד הבריאות

  ראש הממשלה הצביע בעד ההחלטה כמו גם שר החוץ אביגדור ליברמן, עוזי לנדאו, סופה לנדבר (ישראל ביתנו), אלי ישי, אריאל אטיאס, יעקב מרגי, משולם נהרי (ש"ס), ישראל כץ, בני בגין (ליכוד) ודניאל הרשקוביץ (הבית היהודי). 

   

  נגד ההחלטה הצביעו שר הביטחון אהוד ברק, אבישי ברוורמן, שלום שמחון, בוז'י הרצוג (עבודה), יולי אדלשטיין, יוסי פלד, מיכאל איתן, דן מרידור, גדעון סער ולימור לבנת (ליכוד). השרים יצחק אהרונוביץ' וסטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו) נמנעו.

   

  בלשכת שר האוצר מבהירים כי השר יובל שטייניץ תומך בהעתקת חדר המיון של בית החולים ברזילי באשקלון. שטייניץ נאלץ לעזוב את ישיבת הממשלה, במהלכה נערכה ההצבעה, ולכן לא מסר את הצבעתו.

   

  בלשכה אומרים כי השר הגיע אתמול להסדר עם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, במסגרתו יממן משרד הבריאות את כל עלויות העתקת חדר המיון ב-2010. בשנתיים הבאות יתקיימו דיונים נוספים באשר לאופן מימון העבודות.

   

  סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר בדיון בממשלה: "המיקום החלופי הומלץ עוד ב-2007 על-ידי מנכ"ל משרד ראש הממשלה דאז רענן דינור. הסכומים עליהם מדובר הם לא כפי שהובאו, וכך גם אורך זמן העיכוב. אני עקרונית נגד הזזת כל קבר, גם אם הוא לא של יהודי".

   

  "כל עיכוב עלול לעלות בחיי אדם"

  ד"ר איתן חי-עם, מנכ"ל משרד הבריאות, התנגד בדיון לעמדתו של סגן השר. התנגדותו של המנכ"ל, כבעבר, היא על רקע המרחק בין המבנים של בית החולים לחדר המיון, ובשל עלויות הגבוהות יותר של התכנית. המנכ"ל איים בעבר בהתפטרות אם תאושר הצעתו של ליצמן, בשל הפגיעה בתקציב משרד הבריאות והסחבת לתושבי אשקלון.

   

  שוקה דורפמן, מנכ"ל רשות העתיקות אמר בדיון כי "במקום המיועד להעתקה התקיימו בדיקות וחפירת בדיקה. על פי בדיקותינו מדובר בקברים של פגאניים שאינם יהודים". לפי דורפמן, נדרש עוד כשבוע לבצע את הבדיקות ולקבל תוצאות.


  יורחב, אבל מסביב לקברים. בי"ח ברזילי

   

  יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון, הגיב בכעס על החלטת הממשלה: "זו ממשלה בעלת סדר יום פונדמנטליסטי שעוסקת בנקרופיליה. הגיע הזמן להניח למתים ולהתחיל לספור את החיים. יישובי הספר בדרום נופלים קורבן לשיקולים שאינם מן העולם הזה, אלא מן העולם הבא, עולם שכולו באבא ועלי באבא".

   

  ח"כ ד"ר רחל אדטו (קדימה) הגיבה אף היא בחריפות: "אישור החלטת הממשלה לתוכנית הבינוי החלופית מראה כי שיקולי בריאות ובטחון אזרחי המדינה משניים לשיקולי היציבות הקואליציונית עבור רה"מ נתניהו, וכי הפחד מאיומי בן ברית קואליציוני עולים על אחריותו לציבור הישראלי. חבל כי במקום שהאמון על מערכת הבריאות, סגן השר ליצמן, יציג בפני הממשלה תוכניות שמאחוריהן אינטרס בריאות הציבור, לנגד עיניו עומדת קודם כל קדושת המתים. משרד הבריאות אינו משרד הדתות, ולצערי ההחלטה היום מטשטשת את הגבולות, ומהווה תעודת עניות לממשלת ישראל".

   

  השרים יולי אדלשטיין ולימור לבנת הביעו את התנגדותם בישיבת שרי הליכוד שקדמה לישיבת הממשלה. לבנת אמרה בין היתר שעל פי ממצאי רשות העתיקות מדובר בשישה קברים פגאניים ובהרחקה פיזית של חדר המיון למרחק מאות מטרים ממבני בית החולים - דבר המסכן במציאות הנוכחית, את תושבי האזור. שר הביטחון אהוד ברק אמר עם צאתו מישיבת שרי העבודה, לפני ישיבת הממשלה: "מפלגת העבודה מתנגדת להעברת חדר המיון למקום חדש. זה לא הזמן להציב סדקים בקואליציה על רקע קברים שנראים כרומאיים או פגאניים".

    

  ח"כ רוברט טיבייב מקדימה אמר טרם הדיון: "הממשלה צריכה לבחור היום בין פינוי קברים, לבין יצירת קברים חדשים. המצב הבטחוני המעורער באזור מביא לידי כך כי כל עיכוב נוסף בהקמת חדר המיון הממוגן בבית החולם ברזילי באשקלון, עלול לעלות בחיי אדם. הגיע הזמן שהממשלה תפסיק לשרת את הקפריזות של החרדים ותתחיל לשרת נאמנה את תושבי הדרום".

   

  תוכנית יקרה יותר, שתארך זמן רב יותר

  סגן שר הבריאות ליצמן הציג לממשלה את הצעתו לשנות את תוכניות הבנייה של חדר המיון הממוגן כך שלא יהיה צורך להעתיק קברים עתיקים. החלופה שהציע ליצמן יקרה יותר מהחלופה הקיימת שכבר אושרה, והבנייה תסתיים רק בעוד ארבע שנים.

   

  הממשלה תידרש להוציא 135 מיליון שקל מיליון שקל לחלופה שמקדם ליצמן, בהשוואה לתוכנית הקודמת. מחציתה על חשבון תקציב הבריאות והיתר מתקציב המדינה. מבחינת משרד הבריאות המשמעות היא פגיעה בתוכניות בינוי של בתי חולים אחרים

   

  תוכניתו של ליצמן מחייבת, כאמור, גם את התמשכות הבנייה; בעקבות כך, מציע ליצמן "מיגון ביניים" למיון הקיים בעלות של 45 מיליון שקלים, מהם 15 מיליון מתקציב משרד הבריאות ושני שליש מתקציב משרד האוצר. הבנייה עלולה להתייקר בעוד כ-40 מיליון שקלים, לאור העובדה שהתורמים, ועידת התביעות וקרן לגאסי, התנו את תרומתם בכך שהמדינה תעמוד בלוח הזמנים המקורי.

   

  באשקלון כועסים

  בסוף השבוע, על רקע התגברות ירי הקסאמים מרצועת עזה, קרא ראש העיר אשקלון בני וקנין לראש הממשלה בנימין נתניהו לגלות אחריות ולא לעכב את בניית חדרי המיגון הממוגנים בבית החולים ברזילי. "אני קורא לו להורות על הזזת הקברים ולצאת מיד לבניית חדר מיון וחדרי ניתוח ממגונים. הוא שר הבריאות וראש הממשלה ויש רגעים שראש ממשלה כמנהיג צריך לקבל החלטה ובמקרה הזה למען חיי אדם". 

   

  גם ראש מועצת שער הנגב, אלון שוסטר, הביע זעם על העיכוב. "אני מתקשה שלא להשתמש במילים בוטות, אבל זו שערורייה מכל הבחינות", אמר, "זו שערורייה מבחינה בריאותית. היה אישור להגן על חיי התושבים באשקלון, שדרות ועוטף עזה, ולהקים בית חולים ממוגן שמשרת אפילו תושבי עזה. היו כבר אישורים לפני שלוש שנים, מה שהיה משפר את איכות החיים, אבל בגלל סיבות

  לא ענייניות שאפילו ההיבטים ההלכתיים שנויים במחלוקת, מחליטה הממשלה להתנגד ולהכפיף את עצמה לקומץ קיצוני". 

   

  וקנין ציין עוד: "אני מצטער שהרב ליצמן מקדש את המתים על חשבון החיים. ראש הממשלה צריך לצאת גדול ולראות את הנתונים ולהחליט למען חיי אדם".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עקרונית, ניצח. ליצמן
  צילום: גיל יוחנן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים