שתף קטע נבחר

הקונגרס דן בחוק הבריאות: אובמה לוחץ בטלפון

בית הנבחרים החל לדון בחוק הבריאות לקראת ההצבעה הסופית, שתכריע הלילה אם מיליוני אמריקנים יקבלו ביטוח וכיצד יירשם הנשיא ברק אובמה בספרי ההיסטוריה. פעיל ימין התפרץ לדיון בקונגרס וצעק: "להרוג את החוק! העם לא רוצה אותו!"

נשיא ארצות הברית כוסס ציפורניים לקראת ההצבעה ההיסטורית בבית הנבחרים שתכריע לגבי עתידו הנשיאותי ומורשתו. לא במקרה פועל ברק אובמה עד הרגע האחרון כדי להפעיל לחץ ולטלפן למי שרק אפשר כדי לזכות בקולות החשובים למען הרפורמה במערכת הבריאות.

 

חברי בית הנבחרים הופיעו הערב (יום א') לדיון האחרון בנושא הרפורמה בבריאות. בסוף שורת ההליכים, הנמשכים מספר שעות, צפויה הצעת החוק לעלות להצבעה במליאה. הדמוקרטים, המחזיקים ברוב מוחץ של 255 חברים, זקוקים ל-216 קולות כדי לזכות בהצבעה.  


"להרוג את החוק". פעילי ימין מפגינים מחוץ לקונגרס (צילום: AP)

 

ההתנגדות השמרנית לחוק הבריאות זכתה לביטוי כבר בשעה הראשונה של הדיון בבית הנבחרים. חברי קונגרס סיפרו כי פעיל ימין הסתנן לאולם וצעק לעבר הנוכחים את הסיסמה של מתנגדי חוק הבריאות: "להרוג את החוק! העם לא רוצה אותו!" מיד לאחר מכן הוא הוצא בכוח בידי סדרנים, בעוד חברי קונגרס רפובליקנים מחאו לו כפיים.

 

בשעות שלפני הדיון נראה היה שאובמה טרם השיג את מספר הקולות הדרושים כדי לזכות בהצעה. המכשול שעמד בדרכו הוא שמונה חברי קונגרס

דמוקרטים, ובראשם ברט סטופק, שהביעו התנגדות לעצם האפשרות שחוק הבריאות יתיר מימון ממשלתי להפלות. ביממה האחרונה התנהל משא ומתן, בשל דרישת השמונה שאובמה יוציא צו נשיאותי בנושא.

 

מסיבה זו נאלץ אובמה להקדיש את זמנו לאינספור שיחות טלפון. מהבית הלבן נמסר שאובמה הפתיע את צוותו כשהופיע לישיבת הצוות הבכיר, על אף שמדובר ביום ראשון, שהוא יום מנוחה בארה"ב. הוא ניצל את שהותו במשרד כדי לשוחח עם חברי הקונגרס הסוררים. 


חייב עזרה. אובמה וחבר הקונגרס סטופק (צילום ארכיון: AP)

 

מוקדם יותר הביעו גורמים במפלגה הדמוקרטית אופטימיות לקראת ההצבעה. מנהיג הדמוקרטים בבית הנבחרים, סטני הוייר, אמר בראיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" ברשת NBC כי 216 צירים בבית הנבחרים יתמכו בהצעה. במקביל, הופיע ציר בית הנבחרים ג'ון לארסון בתוכנית "מצב האומה" ברשת CNN ואמר: "יש לנו את הקולות".  

 

הרפובליקנים הזהירו כי אישור החוק יעלה לדמוקרטים ברוב שלהם בקונגרס בבחירות שיתקיימו בנובמבר. מנהיג הרפובליקנים בבית הנבחרים,

ג'ון ביינר, טען כי לדמוקרטים אין מספיק קולות כדי לאשר את החוק, ואיים כי חבריו למפלגה "יעשו מאמץ לבטל אותו" אם יאושר. 

 

הרפורמה אמורה לספק ל-95 אחוז מהאמריקנים גישה לביטוח בריאות בעלות סבירה, לעומת המצב הנוכחי, שבו קרוב ל-50 מיליון אמריקנים אינם מבוטחים כלל ורבים מבוטחים בביטוח חלקי. אובמה מבקש לצרף כ-32 מיליון אמריקנים למעגל המבוטחים, להקטין את הגירעון הפדרלי ב-138 מיליארד דולר בעשור הקרוב וב-1.2 טריליון דולר בעשור הבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שיחות אחרונות. אובמה
צילום: פיט סאוזה, הבית הלבן
מתנגד להפלות. סטופק
צילום: AP
הפגנת ימין נגד החוק
צילום: AP
מומלצים