שתף קטע נבחר

המזכירה העידה: "שולה סימנה עם האוזן, והאזנו"

במשפט אולמרט העידה אחת מהמזכירות שעבדו תחת שולה זקן, שתיארה כיצד הפעילה אותן בהאזנות סתר לאולמרט במשרד התמ"ת. "העתקתי כמו תוכי והעברתי לה. פחדתי שאם אהוד ידע הוא יפטר אותי, וגם אם לא אעשה מה שהיא אומרת"

בבית המשפט המחוזי בירושלים נמשך הבוקר (יום ב') משפטם של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, ושל מזכירתו שולה זקן. אחת מהמזכירות שעבדו תחתיה בעת שאולמרט היה שר התמ"ת, סיפרה כיצד היתה זקן מפעילה אותן כדי להאזין לשיחותיו של הבוס. "היו סימנים עם האוזן", היא תיארה, וסיפרה שחששה מפיטורים.

 

התובע אלי אברבנאל שאל את המזכירה לשעבר ורד עובדיה על האזנות הסתר, שנכללות בסיעיפי האישום נגד זקן. "היינו מאזינות לשיחה, בזמן ששולה הייתה מבקשת מאיתנו המזכירות", אמרה.

 "כל דבר שואלים אותה, להעביר או לא להעביר את השיחה".

 

מי האזין, שאל התובע. "מי ש... בלשכה. אני האזנתי כי היא ביקשה, אני יודעת שגם פזית". לדבריה, היא עשתה זאת פעמיים או שלוש ביום. "היה נוהל בין המזכירות לבין שולה. או סימן שהיא נוגעת באוזן, או שכתבה במחברת סימן של סליל". כשנשאלה כיצד בדיוק התבצע הנוהל, העידה ש"היינו עושות שיחות ועידה, שמים על השתק ואז מאזינים".


שולה זקן, היום בבית המשפט. פרצוף חמוץ? (צילום: גיל יוחנן)

 

אברבנאל שאל - למה האזנתם? "כי זה מה ששולה ביקשה". לשאלה עם מי דיבר אולמרט באותן שיחות שהואזנו, אמרה שאינה זוכרת - "אולי הייתה פעם אחת של עובד (יחזקאל)... לא יודעת, העתקתי כמו תוכי (את התמלול) והעברתי לה".

 

עובדיה סיפרה ש"הרגשתי קצת לא בסדר, אני לא בן אדם של האזנות. אבל אמרתי במידה שלא אעשה מה שמבקשים יהיו פיטורין. כי אני במשרת אמון. הבנתי שהשר מביא את האנשים שלו - ואם לא נראה לו, הוא יכול לפטר". היא הדגישה שאולמרט לא ידע על ההאזנות, "אם היה יודע היה מפטר אותי - ואם לא הייתי עושה משהו ששולה מבקשת - גם".

 

"אם לא הספקנו, היה פרצוף חמוץ"

בנקודה זו התערבה השופטת ושאלה: "אמרת להם? הבעת אי נוחות?", ועובדיה השיבה "לא. הייתה תחושה של אכזבה לשולה במידה ולא האזנתי, פרצוף חמוץ... היו מצבים ששואלים אם להעביר את השיחה, אז היא אומרת כן תעבירו ואחרי שהעברנו עושה סימן של יד על האוזן וכבר פספסנו - ואז הייתה תחושה של פספוס".

 

המזכירה לשעבר סיפרה שכל שיחה וכל העברה לאולמרט - גם בבקשתו - הייתה צריכה לעבור דרך זקן, "גם אם היא לא במשרד, היינו מתקשרים אליה".

 

עובדיה נדרשה גם לסוגיית המחברת המפורסמת של זקן - "יומני שולה" - והסבירה ש"המחברת זה כל שיחה שנכנסת ללשכה, רושמים אותה, כשאהוד יוצא רושם אם לקשר או לקבוע. ומה שרוצים לקשר, מעתיקים למחברת סליל ואז במידה שעושים טלפונים מעבירים את כל... למחברת סליל בזמן שהוא במשרד, או אם בחוץ את מי לקשר".

 

"עבדת עם שרים אחרים גם", שאל אותה התובע, "מה את יכולה להגיד על השיטה?". עובדיה הודתה ש"שהשיטה לא בסדר", ושלא הייתה מקובלת.

 

"חשבנו שאם מאזינים אז הוא לא יודע"

בחקירה הנגדית, עורך דינו של אולמרט, נבות תל-צור, הביע תמיהה על כך שברשימת עדי התביעה שמופיעים בשלב זה, לא מופיעה האחראית על המזכירות - סגניתה של זקן. עו"ד מיכה פטמן, פרקליטה של שולה זקן, השתתף אף הוא בחקירה הנגדית של עובדיה. הוא שאל אותה אם אולמרט ידע על ההאזנות. "חשבנו שאם מאזינים אז הוא לא יודע", השיבה.

 

פטמן ניסה להוכיח שאולמרט ידע על האזנות,

ושאל את עובדיה אם היא זוכרת שזקן אמרה פעם "אני חוטפת סקנדלים. אתן שוכחות לעשות השתק והוא שומע וצועק עלי, אני חוטפת סקנדלים". עובדיה השיבה כי היא זוכרת פעם אחת כזאת. היא נשאלה אם אנשים אחרים האזינו לשיחה והשיבה כי איננה זוכרת.

 

בהפסקת הדיון אמר פטמן, כי "התובע לא הזכיר במילה שמדובר בשגרת עבודה ושמדובר בהאזנות תוכניות לצורכי עבודה. דברים אלו עלו רק בחקירה נגדית וחבל שכך. אתם תגלו בהמשך שזו הייתה שגרת עבודה שהונהגה במשרדים שונים וכולם ידעו, אין כאן האזנת סתר". לדבריו, "אולמרט ידע על שיטת העבודה הזו, הוא ידע שהבנות מאזינות לו והוא התלונן כאשר הדבר הפריע לו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שולה זקן. המחברת נחשפה
צילום: גיל יוחנן
אולמרט, היום בבית המשפט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים