שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הדם הנדיר של בן 74 הציל 2.2 מיליון תינוקות

  לג'יימס הריסון בן ה-74 סוג דם נדיר הכולל נוגדנים שמונעים מדם האם להרוג את התינוק. הוא תורם דם כל כמה שבועות מגיל 18, וכבר תרם 984 מנות דם. בתרומתו סייע לפיתוח החיסון אנטי-D - ובכך הציל את חייהם של 2.2 מיליון תינוקות

  ג'יימס הריסון שבר שיא מיוחד במינו: האוסטרלי בן ה-74 תרם את סוג דמו הנדיר כל חייו, ובכך הציל מעל שני מיליון תינוקות. הריסון נושא בדמו נוגדן המונע מוות בתינוקות מסוג של אנמיה חמורה; דמו כה ייחודי, עד שביטח אותו בסכום של מיליון דולר אוסטרלי.


   

  ההחלטה לתרום דם גמלה בלבו כבר בגיל 14, לאחר שעבר ניתוח בחזה ונזקק ל-13 ליטרים של דם. בראיון אמר הריסון כי מעולם לא חשב להפסיק לתרום: "הדם שתרמו לי הציל את חיי, ולכן ידעתי שכשימלאו לי 18 שנים, אתרום גם אני בלי הפסקה". רק לאחר שהחל לתרום דם, נתגלה כי סוג דמו נדיר וכי הוא נושא בו את הנוגדנים מצילי החיים.

   

  מליוני חיים חדשים

  עד אותו זמן, מתו אלפי תינוקות מדי שנה מחוסר התאמה בין סוג הדם Rh שלילי של האם, לבין סוג הדם Rh חיובי של העובר. בלא מתן נוגדנים

  לאם, זורמים נוגדנים מדם האם אל העובר, הורסים את כדוריות הדם שלו וגורמים לאנמיה קשה ביותר ואף למוות. 

   

  לאחר שהתגלה סוג דמו, הריסון התנדב לעבור סדרת בדיקות כדי לסייע בפיתוח החיסון אנטי-D, הניתן היום בכל העולם וגם בישראל לנשים בעלות סוג דם שלילי (כלומר, ללא Rh), ומונע מהנוגדנים של האם להגיע לתינוק. על פי ההערכות, הציל הריסון עד כה 2.2 מיליון תינוקות.

   

  הריסון תרם דם כל מספר שבועות מאז היה בן 18, ועד היום תרם 984 מנות דם. בכך, איפשר לאינספור אמהות ללדת תינוקות בריאים, ובהן בתו טרייסי. תרומתו האדירה להצלת תינוקות הביאה את האוסטרלים לכנותו "האיש השווה שני מיליונים" ו"האיש בעל זרוע הזהב".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תרם - והציל חיים של מיליונים
  צילום: gettyimages imagebank
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים