שתף קטע נבחר

האם באמת יש מחסור במצות?

תלוי איזו רשת שיווק שואלים. רמי לוי פנה למשרד התמ"ת בתלונה שמקפחים אותו במצות. ברבוע הכחול המחסור נקודתי בגלל "גידול בביקושים והיערכות לא ראויה של היצרניות", ביינות ביתן מודים שזה בגלל המבצעים ורק בשופרסל המצות זורמות כיין. במצות אביב טוענים: "קמעונאי שנשאר יומיים לפני פסח בלי מצות - אין לו למי לבוא בטענות אלא לעצמו"

רשת חנויות רמי לוי שיווק השיקמה שלחה השבוע מכתב לשר התמ"ת, בנימין בן אליעזר בו היא קובלת על "אי תקינות בייצור מצות". במכתב נטען שהרשת נתקלת ב"מחסור קיצוני של מצות למכירה לצרכן הפרטי".

 

האם אכן יש מחסור במצות הפסח הזה? או שברשת שיווק השקמה הזמינו פחות מדי מצות ליותר מדי מבצעים? כרגע הרשת אינה מצליחה לרכוש את כמות המצות המבוקשת, אבל יצרני מצות טוענים: המחסור אינו קיים. בהמשך המכתב, טוענים בשיווק השקמה שהמחסור הוא מחסור מדומה. 

 

  

בשיווק השקמה טוענים שהם פונים למפעלים ונתקלים בתשובה לפיה יש מחסור במצות. עוד טוענים ברשת שישנם הסכמי בלעדיות בין ספקי מצות מסוימים לרשתות אחרות: "נראה כי קיימת הסכמה בלתי פורמלית מראש בין המפעלים לייצור מצות, בנוגע לכמויות המצות שייצר כל מפעל במהלך ימי החג ובנוגע לזהות הרשת לה ימכרו המצות וכמה ימכרו לה".

 

מדובר בטענה שאם יש אמת בה, היא תהווה עילה לבדיקה של רשות ההגבלים העסקיים. "הדבר הינו בלתי הגיוני ודורש בדיקה מיידית", נאמר במכתב.

 

"שהרי לא יתכן כי במדינת ישראל, ערב חג הפסח, יהיה מחסור כה גדול במצות, בעוד שחג הפסח הינו מועד קבוע מראש, אשר כל מפעל מתארגן ומתכונן לו מראש, בהתאם להחלטות המתקבלות אצלו. לא שונה הדבר, ממחסור בלחם שיתגלה פתאום בשאר ימות השנה, שהרי זהו 'לחמנו בחג הפסח".

 

תוך שעות נגמרו המצות

ברשת ערכו בשבוע שעבר מבצע ק"ג מצות בשקל. ביום שלישי, היום הראשון למבצע, סניפים רבים נותרו ללא המצות שבמבצע. ועם זאת, חבילות של 2.5 ק"ג כן נותרו על המדפים. ברשת ניסו לטענתם להשיג מצות נוספות אבל ללא הואיל. האם לא נערכו ראוי?

 

במשרד התמ"ת מוסרים: "ככלל, לא הגיעו למשרד התמ"ת תלונות על מחסור ברשתות אחרות אף לא במרכולים מקומיים. הנושא נמצא בטיפול הדרגים המקצועיים במשרד".

 

התלונות לא הגיעו לתמ"ת, אך הן קיימות גם ברשתות אחרות, כל אחת וגרסתה שלה. רק בשופרסל, הרשת הגדולה והחזקה ביותר, המצות זורמות כיין, לטענת הרשת, ומוסרים שם כי המחסור המדובר רחוק מסניפיה מרחק שנות אור.

 

ברבוע הכחול לעומת זאת, אומרים כי קיים חסר נקודתי בכמה סניפי מגה במרכז. ברשת מתגברים עליו בכך שמשנעים אליהם מצות מסניפים אחרים.

 

"השנה רואים גידול בביקושים במצות, לעומת שנים קודמות", אומרים ברבוע הכחול, "והיצרניות לא נערכו כראוי. אבל המחסור ממש נקודתי, אין היסטריה והיצרניות בעצמן עובדות קשה כדי לעמוד בביקושים".

 

"רמי לוי לא פנה אלינו"

ערן וידר מנהל השיווק ביינות ביתן, מדווח אף הוא על מחסור מסוים במצות שמקנן בשניפי הרשת. גם יינות ביתן ערכה מבצעים גדולים על מצות, ולא מן הנמנע ששם מקור המחסור. "בקנייה של מעל ל-300 שקל, מכרנו 2.5 ק"ג מצות ב-2 שקלים", הוא מוסר.

 

"אז נוצר מחסור מסוים, אבל ניידנו מצות בין הסניפים ונביא ללקוחות את מה שהם צריכים. אנחנו לוחצים חזק כדי להשלים את הפערים, אבל הבעיה היא לא אצל הספקים אלא במבצעים החזקים ובביקוש הגבוה".

 

יינות ביתן קונים מצות ממצות יהודה ומצות ראשון. גם ברמי לוי קונים מהמפעלים האלה. רועי וולף, ממצות אביב, לא עובד עם שתי הרשתות הללו, פשוט כי הן לא פנו אליו.

 

"אנחנו לא מוכרים לרמי לוי כי הוא מעולם לא פנה אלינו בהצעה", טוען וולף. "אני עצמי הסתובבתי בשבעה סוּפרים ורק באחד, בראשל"צ, לא היו מצות, והסחורה כבר בדרך לשם. הייתי בטיב טעם ובמגה בול ובכולם היו מצות. כרגע אנחנו מספקים רק השלמות לחוסרים נקודתיים".

 

אתה רואה סיבה למחסור במצות?

 

"לא. מי שטרח בערב שבת יאכל בערב שבת. נערכנו לפי ההזמנות שקיבלנו. קמעונאי שנשאר יומיים לפני פסח בלי מצות אין לו למי לבוא בטענות אלא לעצמו. יש מצות, אל דאגה אף אחד לא יצטרך לאכול חמץ בפסח".


פורסם לראשונה 28/03/2010 18:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים