שתף קטע נבחר

כינוס ה-G8: קנדה תלחץ לסנקציות על איראן

איראן תעמוד במרכז דיוני שרי החוץ של המדינות המתועשות, שיתכנסו בקנדה, והמארחת כבר הודיעה כי תלחץ להשגת הסכמה על סנקציות חדשות: "לא נותרו בידינו אפשרויות"

הלחץ נמשך: תוכנית הגרעין האיראנית תעמוד במרכז פגישת שרי החוץ של שמונה המדינות המתועשות (G8) שייפתח היום (יום ב') בקוויבק - וקנדה כבר הודיעה כי תוביל את הלחצים להשגת הסכמה להטלת סבב רביעי של סנקציות על הרפובליקה האיסלאמית.

 

"למרבה הצער, אני מאמין כי לא נותרו בידינו אפשרויות מלבד נקיטת סנקציות נוספות נגד איראן, רצוי דרך מועצת הביטחון של האו"ם",

 אמר שר החוץ של קנדה, לורנס קאנון. לדבריו, תוכנית הגרעין האיראנית מהווה "דאגה חמורה", ולכן בכוונתו לדון עם עמיתיו בחלופות העומדות בפניהם לפני נקיטת סנקציות נוספות.

 

שרת החוץ האמריקנית, הילרי קלינטון, ועמיתה הרוסי, סרגיי לברוב, יהיו נוכחים אף הם בכינוס, הנערך ימים ספורים

לאחר השגת הסיכום על חידוש ההסכם בין המדינות לצמצום ארסנל הגרעין שברשותן.

 

עמדתה של רוסיה בכינוס נחשבת משמעותית ביותר על רקע קשריה המסחריים עם טהרן. לברוב אמר לאחרונה כי איראן הניחה לדיאלוג בין הצדדים "לחמוק", והזכיר את דבריו של הנשיא הרוסי, דימיטרי מדבדב, אשר אמר בשבת כי "סנקציות נוספות נגד איראן אינן האופציה הטובה ביותר, אך אין לשלול אותן". 

 

דיפלומטים בכירים במוסקבה אמרו בשבוע שעבר כי נציגי רוסיה וסין קיימו שיחות עם עמיתיהם

ממשרד החוץ האיראני כדי לשכנע את איראן לחתום על הצעת המערב, לפיה איראן תמסור לידי רוסיה 75 אחוזים מהאורניום המועשר שברשותה. שם יועשר האורניום לרמה הנדרשת כדי ליצור מוטות דלק גרעיניים ויוחזר לטהרן.

 

עם זאת, סין ורוסיה, שהן חברות קבועות במועצת הביטחון, הבהירו לארה"ב כי לא יסכימו לתמוך ב"סנקציות שישתקו את איראן". השבוע נערכה שיחת ועידה בין חמש החברות הקבועות וגרמניה במטרה לשדל את רוסיה וסין לאמץ את עמדת המערב. היתה זו השיחה הראשונה בנושא איראן מאז ינואר שבה היתה מעורבת גם סין. בסופה נמסר כי טרם הושגה הסכמה בסוגייה הנפיצה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לברוב. האפשרות "חמקה"
צילום: AFP
מומלצים