שתף קטע נבחר

ליברמן בראיון ל-ynet: "ארדואן הופך לקדאפי"

שר החוץ לא מודאג מהמכות של פסח 2010: איראן דוהרת לגרעין, ר"מ טורקיה תוקף אותנו והפלסטינים מאיימים להקים מדינה. "עברנו את פרעה, נעבור גם את התקופה הזאת", אמר והדגיש שלנשיא אובמה אסור לשגות באשליות

איראן מתקדמת לעבר הגרעין, טורקיה ממשיכה בהתקפות על ישראל, הפלסטינים מאיימים להכריז על מדינה וברק אובמה כועס ודורש פיקוח על הבנייה בירושלים. שר החוץ, אביגדור ליברמן, רואה את כל המכות האלה, אבל נשאר אופטימי. "עברנו את פרעה, נעבור גם את התקופה הזאת", אמר בראיון ל-ynet. "מי שנלחם על עצמאות ועל קיום המדינה. צריך לעמוד מול הלחצים. אין אלטרנטיבה".

 

שר החוץ שמע אתמול (יום ב') את ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן,

תוקף שוב את ישראל, וחושב שהוא "הופך לאט לאט לקדאפי או הוגו צ'אבס". לדבריו, "זו בחירה שלו. הבעיה היא לא טורקיה, הבעיה היא ארדואן". הוא גם לא מתרגש מהכרזות הפלסטינים על הקמת מדינה עצמאית בתוך 24 חודשים. "כל החלטה חד צדדית גם תשחרר אותנו מכל ההתחייבויות", אמר, "מה שבטוח שפתרון ושלום זה לא יביא".

 

לקראת בואו לאזור של השליח האמריקני המיוחד, ג'ורג' מיטשל, סבור ליברמן כי ההסתבכות מול וושינגטון אינה קיימת - למרות שהנשיא ברק אובמה ומחלקת המדינה דורשים תשובות לגבי תביעתם להקפיא את הבנייה בירושלים, להקל על המצור בעזה ולעשות מחוות לנשיא הפלסטיני, אבו מאזן. "לא צריך לראות שום דבר כסבך. צריך לדבר פשוט, בקול צלול, ברור ובהיר. אין מה להתבייש", אמר.

 

שר החוץ הדגיש ואמר כי למרות דרישת האמריקנים, אין בכוונתו לעשות מחוות נוספות לפלסטינים. ממשלת נתניהו "עשתה מספיק מחוות של רצון טוב על מנת ליצור אווירה ונחה מאוד לקראת משא ומתן ישיר. "לא קיבלנו שום תמריץ חיובי בתמורה, אלא רק דרישות נוספות, לחצים והאשמות. מבחינתי הפרק הזה נגמר. אין סיבה לשום מחווה נוספת. עכשיו תורם של הפלסטינים למחוות".

 

אובמה, אל תשגה באשליות

ליברמן גם סבור כי צריך לומר לנשיא ארה"ב דברים ברורים. "אני חושב שצריך להבהיר לאובמה שלא רק שלא מקפיאים בנייה בירושלים, אלא שבתום עשרה חודשים של הקפאה חוזרים לבנות גם ביהודה ובשומרון. שלא יהיו פה שום אשליות". הוא הדגיש שמדובר בעמדה שלו, אך הסביר כי הוא לא חושב ששביעיית השרים תחליט אחרת: "אנחנו אנשים הגיוניים ואחראיים".

 

בהתייחסו למאמץ הבינלאומי לגייס את סין לתמיכה בסנקציות על איראן,

אמר כי "כרגע הדבר הברור היחידי הוא שהאיראנים ממשיכים לפתח את הגרעין שלהם. קיבלנו ידיעות על כך שהם הצליחו להערים על הסנקציות ולרכוש ציוד דרך חברה סינית, והיתה הודעה שלהם על שהם מתכוונים לבנות עוד שני מתקני גרעין. הקהילה הבינלאומית נכשלה בכל המאמצים לעצור את התכנית הזאת. בקצב שהדברים מתקדמים אני לא רואה סיכוי שזה יצליח לעצור את הגרעין האיראני".

 

הוא התייחס לפרסומים ב-ynet על הדאגה בקרב יהדות ארה"ב, מהדיל שנרקם לטענת גורמים במערכת הפוליטית בינו לבין אלי ישי על העברת חוק ברית הזוגיות, בתמורה למתן הגיור לידי ש"ס וזרמים אחרים ביהדות האורתודוקסית. הוא הכחיש כל דיל בנושא, ואמר: "אנו סבורים שיש להעביר את הגיור לרבני הערים. זו עמדתנו. באשר לטענות של יהדות ארה"ב, מדובר כאמור בספקולציות חסרות בסיס. סגן השר דני איילון וח"כ דודו רותם ייצאו במהלך החודש לארה"ב ויסבירו שם את עמדתנו זאת".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. צריך לעמוד בלחצים
צילום: גיל יוחנן
ארדואן. שוב תקף את ישראל
צילום: AP
קדאפי. השראה לר"מ טורקיה?
צילום: AP
מומלצים