שתף קטע נבחר

משבר עם יהדות ארה"ב: "ביטחון ישראל על הכף"

בישראל מוטרדים בעיקר ממשבר אובמה-נתניהו, ונוטים להתעלם מהעימות המתפתח מול הרפורמים והקונסרבטיבים בארה"ב. בשיחה עם ynet הביעו מנהיגי ציבור את דאגתם העמוקה מהעברת השליטה על הגיור לאורתודוכסים והזהירו: אם תאבדו את תמיכת הדור הצעיר, ביטחון ישראל בסכנה

בארץ מתרגשים, ובצדק, ממשבר האמון החמור בין ממשל אובמה לממשלת נתניהו, אבל במקביל מתפתח משבר עמוק בין מדינת ישראל לבין יהדות ארצות הברית. גורם שמתמצא במתרחש אמר ל-ynet כי המצב הוא "כמו אונייה המפליגה לעבר קרחון". על רקע זה, מנהיגים יהודים מפעילים את נשק יום הדין שלהם - ומזהירים מפני פגיעה בביטחון ישראל.

 

הבעיות לא התחילו אצל נתניהו. שאלת מיהו יהודי עוברת מדור לדור, וליד האוזן של הישראלים, שרובם משתעממים מהנושא. אל שטח ההפקר הזה חדרו לאחרונה אביגדור ליברמן ואלי ישי, שזוממים מה שנראה כעסקת חקיקה שכוללת את אישור "ברית הזוגיות" של "ישראל ביתנו", תוך העברת הבלעדיות על הגיור בדלת האחורית להכרעת ש"ס והרבנים האורתודוכסים.

 

רגע לפני שאתם נוטשים בפיהוק, כדאי שתדעו שמדובר במשהו שקשור לעתידכם. בארץ רוב

מכריע של הדתיים אורתודוכסי, אולם בארה"ב 85 עד 90 אחוזים מהיהודים הם רפורמים, קונסרבטיבים ואחרים - והם רותחים על ישראל מזעם, או כפי שמגדיר זאת גורם ישראלי בכיר בארה"ב: "הם מרגישים שממשלת ישראל לא סופרת אותם".

 

החקיקה נועדה לפתור מצוקה אמיתית וליברמן רוצה לקיים הבטחת בחירות, אבל נראה שבש"ס זיהו הזדמנות. מבחינת יהדות ארה"ב, זהו שובר שוויון במשחק המתנהל שנים רבות בשאלת מיהו יהודי, אשר מצטרף לדברים אחרים שקורים בארץ שמרחיקים את הדור היהודי הצעיר בארה"ב. מי שחושב שהמשבר בין אובמה לנתניהו הוא הבעיה הגדולה שלנו, שיחשוב פעמיים - אם נאבד את היהודים האלה, נאבד בסופו של דבר גם את תמיכת הבית הלבן, ללא כל קשר לזהות הדייר שם.

 

מפסיקים לשתוק

הרב סטיב וורניק, ראש בתי הכנסת הקונסרבטיביים בארה"ב, הסביר בשיחה עם ynet ש"אם ישראל רוצה להיות מדינת היהודים, היא צריכה להתחיל להיות המדינה של כל היהודים". הרבה הקונסרבטיבית ג'ולי שנפלד הייתה יותר נחרצת והצהירה כי אישור החוק יפגע בביטחון ישראל, לא פחות ולא יותר. ברבנות הראשית אולי מצחקקים, אבל הרבה שונפלד היא אשה חשובה ומנהיגה בקרב יהודי ארה"ב. היא מכהנת כסגנית הנשיא של מועצת הרבנים הקונסרבטיבים ברחבי העולם, גוף הקיים משנת 1901, ומייצגת בדיוק את אותם יהודים אוהבי ישראל, שבארץ זקוקים לתמיכתם הפוליטית והכספית.

 

"מה שקורה זה פגיעה בביטחון ישראל ואני לא אומרת את זה כמטאפורה", אמרה שונפלד ל-ynet, "מרבית הצירים באיפא"ק (השדולה למען ישראל) הם קונסרבטיבים ורפורמים, שפועלים ימים ולילות למען ישראל בארה"ב, אבל כשהאנשים האלה שמגיעים לישראל, מתייחסים אליהם כאל לא יהודים. זורקים עליהם כסאות בכותל. המשטרה עוצרת אותם. אתם צריכים להבין שאיום על יחסינו עם ישראל הוא איום על חוסנה ועל ביטחונה של המדינה".

 

מאמר של הרבה שונפלד בסוכנות הידיעות היהודית (JTA), שפורסם כמעט בכל עיתון יהודי ברחבי ארה"ב, עורר סערה. ישראל נכבשת על ידי מפלגות אולטרה אורתודכסיות זעירות שהקצינו, אבל יהדות ארה"ב שתקה מתוך הנחה ש"שתיקה בנושא כפייה דתית=אחדות=ביטחון ישראל", היא כתבה.

 

עכשיו, מזהירה שונפלד, כי "הדור הצעיר רואה את ישראל כחברה שגוברת בה העריצות והקנאות הדתית. אנחנו חייבים לשנות את הניכור הגובר בין היהודים הצעירים בתפוצות, שלא מוכנים לקבל חברה שמאפשרת למיעוט דתי לאיים בבוז על הערכים היהודים שלהם".

 

מנהיגי הקונסרבטיבים פתחו בכינוס איפא"ק בקמפיין חדש המזהיר שפגיעה ביחסי ישראל והתפוצות תפגע בביטחון. הם הניפו את הדגל הזה בפעם הראשונה במהלך כינוס לפני כשבועיים, בו קבעו משוואה חדשה: עתיד ישראל=ביטחון+חופש דת.

 

הפדרציה של הקהילות היהודיות בארה"ב שיגרה מכתבים לנתניהו וליו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי, והזהירה ש"חוק רותם" ידחוק אותם החוצה וישפיע על הגיור. השגריר בארה"ב, מייקל אורן, מופצץ באימיילים ומכתבים בנושא. למעשה, בימים האחרונים הוא קיבל יותר מכתבים בנושא הגיור מאשר הגיעו לשגרירי ישראל בעשור האחרון בנושא כלשהו, כולל מלחמת לבנון השנייה ומבצע עופרת יצוקה.

 

הגיע הזמן להתמודד 

הרב וורניק מבקש להבהיר לגולשי ynet ש"אנחנו ציונים. חמישים אחוזים מהמשתתפים בכינוס איפא"ק האחרון שבו נאם ראש הממשלה נתניהו הם קונסרבטיבים. אנחנו פרו-ישראלים. מבחינתנו ירושלים היא הבירה שלנו - לא התנחלות. כל מה שאנחנו עושים בא מאהבת ישראל". אחרי ההקדמה הזאת, הוא גורס ש"הגיע הזמן שהמדינה והחברה ישראלית יתמודדו עם שאלת הפלורליזם ביהדות".

 

"חוק רותם" הוא מכה אנושה מבחינתם, אבל גם בלעדיו יהודי ארה"ב שבורים מהתנהלות המדינה בנושאי חוק, צדק ודמוקרטיה בכלל ומהיחס של המדינה כלפיהם בפרט. הם כועסים כשמתברר להם שהכותל המערבי אינו של כל היהודים אלא של אולטרה קיצונים המשתלטים על הרחבה שלו וזוכים לסיוע משטרתי. הם זועמים על השתלטות החרדים על הכותל, כשרבה רפורמית נעצרת בגלל שהיא עוטה טלית, או כשנשים יהודיות רוצות להתפלל ליד הכותל ומורחקות בגסות.

 

יהודים רפורמים ומסורתיים לא מבינים מדוע במדינת חוק דמוקרטית, לא מגינים על זכותם להתפלל בכותל, בעוד שהחרדים משתלטים על הרחבה ומטרידים את העוברים ושבים וכופים עליהם כללי התנהגות. מה שהם רואים זה נשים נעצרות בכותל המערבי ומובלות משם באזיקים בגלל שהעזו להתעטף בטלית, ומנהיגותיהם נעצרות ונחקרות במשטרה; מפגינים יהודים שנעצרים במזרח ירושלים בגלל השתתפותם בהפגנה פוליטית; וחקיקה שמגדירה ארגון שלא למטרות רווח (הקרן החדשה לישראל) כ"פוליטי".

 

נתניהו עסוק מדי 

ראש הממשלה נתניהו אמר בנאומו בכינוס הפדרציות היהודיות, שהתקיים בחודש נובמבר בוושינגטון, כי ישראל היא המדינה של כל היהודים. אבל בעיצומו של המשבר המתרגש ובא, הוא טרם מצא זמן לקבל בלשכתו את הרב אריק יפה, נשיא התנועה הרפורמית בצפון אמריקה - המנהיג היהודי החולש על הזרם הגדול ביותר ביהדות, שכ-40 אחוזים מיהודי ארה"ב מזדהים אתו (33 אחוזים הם קונסרבטיבים ורק 10-12 אחוז אורתודוכסים).

 

לרב יפה אין טענות כלפי ראש הממשלה. הוא מבין שהוא עסוק. נתניהו ביקש לדחות את הפגישה ביום, אבל לרב היה כרטיס טיסה לניו יורק והוא נאלץ לעזוב. הוא הסתובב בכנסת ודיבר עם 15 חברי כנסת שכלל לא ידעו במה מדובר. מבחינת יהדות ארה"ב, הסביר להם יפה, חוק השבות הוא הקשר העיקרי והחיוני של היהודים למדינת ישראל. "כל מי שרוצה לפגוע בנו, ואנחנו רואים את זה ככוונה לפגוע בנו, יוצר משבר שאף אחד לא רוצה ולא צריך".

 

בשיחה עם ynet הסביר הרב יפה כי "מדינת ישראל היא לא מדינת הישראלים. אם כן, אז אין לי שום קשר למדינה. מה שקושר אותי הוא העובדה שזו מדינת היהודים. זה העיקר. הציונות זו תנועה ליהודים. מי שלא מבין את זה, אין לו מושג מה זה מדינת ישראל".

 

הפגיעה בערך הזה מהווה, לדבריו, פגיעה במדינה ובביטחונה. "אין דבר בעולם חשוב יותר למדינת ישראל מיחסים טובים עם אמריקה. זהו הערך העליון. רק כאן יכולים לסייע להגנת המדינה ולהבטיח את עתידה. אין שום סיכוי שהיחסים האלה ימשיכו להיות חזקים בלי יהודי אמריקה. הגישה לישראל היא חיובית כאן, אבל מה שמשפיע זה שאנחנו היהודים אכפת לנו ואנחנו עובדים קשה. אנחנו כוח בשתי המפלגות ויודעים את זה. ברגע שזה יהיה פחות חשוב ליהודים

וירגישו את זה בוושינגטון, זה ישפיע על היחסים בין ארה"ב וישראל". הוא מודה שהדור שלו "שפוט" של ישראל, אבל מזהיר שהדור הצעיר לא מונח בכיסנו. "מי שחושב שהוא יכול להעביר חוק שהיהדות שלי היא לא יהדות, מסתכן בתגובה חריפה".

 

לדברי הרבה שונפלד, "מתייחסים לצעירים שלנו המגיעים לביקור בישראל בחוסר-כבוד, כאילו הם לא יהודים. התשובה של הצעירים היא להסתלק מהארץ. מה שהם רואים זה בעיניהם הפנים של ישראל והם לא אוהבים את מה שקורה. אמרתי בהזדמנויות שונות לחברי הכנסת: אנחנו רוצים לספק לכם את מה שמגיע למדינה - דור יהודי צעיר שמאמין בישראל ובביטחונה, אבל אתם כובלים את ידינו. הצעירים שלנו לא רוצים קשר עם מדינה שלא מכירה בהם כיהודים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרבה שונפלד. "לא מטאפורה"
הרב וורניק. "מדינה של כל היהודים"
נתניהו בכינוס איפא"ק
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים