שתף קטע נבחר

מצעד החיים בפולין: דגלי ישראל עם סרט שחור

השר הרשקוביץ השתתף בקרקוב בטקס הצדעה לחסידי אומות העולם, והצדיע גם לנשיא שנספה בהתרסקות מטוסו. "הרחובות ריקים, יש כאן אבל כבד", הוא סיפר ל-ynet. מנכ"ל מצעד החיים מבטיח לצעוד כמתוכנן: "ניתן את הכבוד הראוי לצער הפולנים"

בעוד פולין שרויה באבל כבד על אסון התרסקות המטוס שבו נהרגו הנשיא לך קצ'ינסקי, רעייתו, מפקד הצבא ובכירי ממשל רבים, נערך אמש (שבת) בעיר קרקוב טקס הצדעה לחסידי אומות עולם, שבין משתתפיו שר המדע דניאל הרשקוביץ ושר הדתות יעקב מרגי. מחר, יום השואה, ייערך במחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו "מצעד החיים", שיעמוד גם בצל האירועים. בארץ יחלו הערב הטקסים הממלכתיים.

 

הטרגדיה הנשיאותית - עדכונים אחרונים ב-ynet

 

הרשקוביץ נשא בנאומו דברים בשם ממשלת ישראל לזכרם של בכירי השלטון בוורשה, שנספו בהתרסקות ברוסיה. ברוח הודעתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הוא דיבר על "הידידות המיוחדת של הנשיא המנוח עם ישראל", וציין כי "קצ'ינסקי היה, ללא ספק, אחד מידידינו הגדולים. למרות שאי אפשר להשוות את ימינו לתקופת השואה, הרי שניתן לכנותו חסיד אומות עולם".

 

הרשקוביץ סיפר ל-ynet כי ההלם בקרקוב, בירתה העתיקה של פולין, ניכר ברחובותיה שכמעט ריקים מאדם ובתנועה הדלילה בתחבורה הציבורית. "על קרוניות החשמליות ועל בתי העסק הונפו דגלוני פולין כשעליהם סרטים שחורים. אין ספק שיש כאן אווירה של אסון כבד".

 

במקביל, ברוסיה נמשכת חקירת האסון - עליה מפקח לא אחר מאשר ראש הממשלה, ולדימיר פוטין, שבא לזירת ההתרסקות. המטוס הפולני היה בדרכו לטקס בקטין, לציון 70 שנים לטבח הסובייטים בקצינים פולנים. לדברי אנשי תעופה, הטייסים הוזהרו מהערפל הכבד, אך המשיכו בדרכם וניסו לנחות ארבע פעמים.


פוטין מנחם את עמיתו הפולני טוסק במקום ההתרסקות (צילום: רויטרס)

 

שמעו על האסון בזמן התפילה בבית הכנסת

יורם דורי, יועצו של נשיא המדינה, שמעון פרס, ציין גם הוא כי גם ברחובותיה של הבירה המודרנית ורשה, אליה הגיע עם אלפי בני נוער ואזרחים ישראלים לקראת "מצעד החיים", ניכרת תחושה קשה במיוחד.

 "אלפים נהרו אל הכיכר שלפני ארמון הנשיאות עם פרחים בידיהם והדליקו נרות. פולין מנסה לעכל את האסון הכבד. עדיין לא ברור אם וכיצד ישפיע האסון הזה על המצעד, והמארגנים יחליטו על כך בתיאום עם שלטונות פולין".

 

עם זאת, מנהלי המצעד - שבו יצעדו יותר מ-10 אלפים צעירים, יהודים ולא יהודים מ-40 מדינות - מבטיחים כי האירוע יתקיים כסדרו, תוך נקיטת צעדי הזדהות. "באירוע המרכזי ניתן ביטוי לצער, לאבל ולתנחומים לאסון שקרה כאן. גם ככה הגענו לכאן כדי לבקר באתרי השואה ולא לשמוח", ציין מנכ"ל מצעד החיים, אהרל'ה טמיר. "לדגלים שלנו נצמיד סרטים שחורים כדי לתת את הכבוד הראוי לצערם של הפולנים. הנשיא קצ'ינסקי היה ידיד גדול של המצעד וקיבל משלחות. אני אישית פגשתי אותו שלוש פעמים".


ליד ארמון הנשיא בוורשה. "הדמוקרטיה יציבה" (צילום: רויטרס)

 

יו"ר המצעד, שמואל רוזנמן, סיפר שהוא ועמיתיו בדיוק היו בתפילת שבת בבית הכנסת המרכזי בוורשה כששמענו את הידיעה. "הפסקנו את התפילה, נאמר פרק תהילים והמשכנו. זו הייתה תחושה חזקה מאוד לכל המשתתפים שם", אמר ל-ynet.

 

גם הוא חש "אווירה קשה, טרגדיה בקנה מידה אדיר מבחינת הפולנים". רוזנמן ראה רחובות מלאים באנשים שבאו עם נרות זיכרון ופרחים לארמון הנשיא. "הם מניחים אותם על הקרקע - חלקם בוכים ומתפללים, חלקם עומדים בדומייה". 

 

שבח וייס: "אין מקרים כאלה בהיסטוריה"

פרופסור שבח וייס, שהיה שגריר בפולין ומקורב לחוגי השלטון במדינה, אמר ל-ynet שהאסון "כואב לי אישית. הכרתי את האיש מקרוב, רק לפני שלושה שבועות נפגשנו בארמונו, כי היתה פרידה מאחת השרות. היא היתה השרה המקשרת ליהודים. אני הייתי הנואם המרכזי, ואחר כך אכלנו ארוחת ערב. דיברנו על היסטוריה איתו ועם אישתו. הוא ממש חבר. ודאי שזה כאב אישי".

 

לדבריו, "בשביל הפולנים זה אסון כפול - הם קושרים את זה באופן טבעי לקטין. הם יהיו המומים תקופה ארוכה. יש להם תחושה טבעית של קורבנות מול הרוסים. גם המטוס הוא רוסי, בשירות פולין אומנם - וזה מתקשר לסיטואציה קשה של מכת גורל. אין מקרים כאלה בהיסטוריה: חצי מהצמרת של המדינה נקטלת".


פולין באבל - פרחים ונרות מול ארמון הנשיאות (צילום: AFP)

 

וייס ראה בקצ'ינסקי מנהיג שמרן, מגיבורי האומה. "הוא היה יחד עם לך ולנסה בתנועת סולידריות - הם גיבורים לאומיים". כלפי היהודים, יחסו היה חם במיוחד. "אני מזהה מתי אנשים אומרים דברים שצריך לומר באופן דיפלומטי, ומנומס, אבל הוא הוכיח במעשים את חיבתו. הוא סייע להקמת מוזיאון להיסטוריית יהודי פולין. פולין בכלל, באום ובמועצת אירופה ובפרלמנט האירופי - עוזרת לנו. יש להם יסורי מצפון על העבר. הוא היה האיש המרכזי באיחוי הפצעים".

 

ואיך פולין תתמודד? "המדינה עוברת הלם חסר תקדים בדור האחרון", קובע וייס. "אף אחד לא יודע איך יגיב העם על זה. יכול להיות שמתוך הזדהות עם האסון, הוא יחזיר מועמד של המפלגה של הנשיא המנוח לנשיאות.

 זה הלם טוטאלי. אי אפשר לדעת איך ייצאו מזה, אך הדמוקרטיה בפולין יציבה בהחלט".

 

בינתיים, בירושלים טרם התקבלה עד כה החלטה מי ייצג את ישראל בהלוויותו של קצ'ינסקי, ובלשכות הנשיא וראש הממשלה ממתינים לפרסום מועד הטקס וקבלת הזמנות רשמיות. תזמון טקס ההלוויה צפוי ליפול בתזמון בעייתי הן לנתניהו והן לפרס, בשל אירועי יום השואה בישראל.

 

האירועים עצמם ייפתחו הערב ב-20:00 בעצרת הממלכתית בכיכר גטו ורשה ב"יד ושם", שם ינאמו הנשיא וראש הממשלה, ויודלקו שש המשואות על-ידי ניצולים לזכר ששת המיליונים. ברחבי המדינה ייערכו טקסים רבים נוספים.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 10/04/2010 23:02

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר, אטילה שומפלבי וטל רבינובסקי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההמונים יצאו לרחובות ורשה
צילום: AFP
מצעד החיים. יותר מ-10 אלפים משתתפים
צילום: AP
השר הרשקוביץ. "היה ידיד גדול"
צילום: דודי ועקנין
שבח וייס ונשיא פולין הקודם
צילום: AP
גם בשגרירות בתל-אביב הניחו פרחים
צילום: עופר עמרם
צילום: רויטרס
המטוס שהתרסק ברוסיה. "טעות אנוש"
צילום: רויטרס
מומלצים