שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ביהמ"ש העליון החמיר בתנאי מעצרה של ענת קם
  השופטת פרוקצ'יה דנה בערעור על תנאי מעצר הבית, וקבעה שאלו יוחמרו. מעשי הצעירה שגנבה מסמכים סודיים מלשכת האלוף, פסקה, הם "סטייה חמורה מאחריות בסיסית שאזרח חב כלפי המדינה אליה הוא משתייך". קם נצטוותה להתייצב בתחנת משטרה פעם בשבוע ותהיה חייבת בפיקוח של אביה, אמה, דודתה או אחותה

  ענת קם תישאר במעצר בית - שתנאיו יוחמרו, ובית המשפט העליון קבע היום (ד') שעניינה נוגע ל"עבירות פליליות חמורות, שהעונש הצפוי בגינן עשוי להיות חמור וממשי".

   

  שופטת בית המשפט העליון, אילה פרוקצ'יה, נענתה חלקית לבקשת הפרקליטות והחליטה להחמיר בתנאי מעצרה של קם. היא נאשמת בריגול חמור, אחרי שגנבה בעת שירותה הצבאי אלפי מסמכים מסווגים מלשכת אלוף פיקוד המרכז והעבירה אותם לידי העיתונאי אורי בלאו מ"הארץ".

   

  הפרקליטות ביקשה מבית המשפט לעצור את קם עד תום ההליכים נגדה, ואילו קם ערערה על תנאי חלופת המעצר. השופטת פרוקצ'יה קבעה כי קם תהיה נתונה במעצר בית מלא, 24 שעות ביממה, עד לתום ההליכים נגדה, ותהיה חייבת פיקוח של אביה, אמה, דודתה או אחותה. היא גם תצטרך להתייצב בתחנת משטרה הקרובה לביתה פעם בשבוע.

   

  "סטייה חמורה מאחריות בסיסית למדינה"

  לפי התסקיר שנערך לקם בעקבות דרישת בית המשפט, נקבע ש"קיימים אצל המשיבה קשיים רגשיים שונים העלולים להביאה לפעול בדרך של הכשלה עצמית הקשורה להפרת תנאי חלופת המעצר שהוטלו עליה".

   

  השופטת פסקה כי "המעשים המיוחסים למשיבה מצביעים, לכאורה, על עיוות פנימי עמוק בתפיסת חובותיו של חייל כלפי המערכת הצבאית אותה הוא נדרש לשרת, וסטייה חמורה מאחריות בסיסית שאזרח חב כלפי המדינה אליה הוא משתייך.

   

  "עשיית דין עצמית של חייל, ממניע כזה או אחר, שסופה נטילה בהיחבא של אלפי מסמכים, שחלקם מסווגים בדרגות סודיות גבוהות ביותר, מסירתם לצורך פרסומם ברבים, תוך הפרת חובות סודיות בסיסיות, ותוך נטילה מודעת של סיכון ממשי לפגיעה באינטרסים בטחוניים חיוניים, מהווה הפרה של נורמות פליליות ומשמעתיות מהחמורות ביותר.

   

  "תורמת לכך העובדה כי המשיבה אינה מכה על חטא ולא הביעה חרטה על מעשיה, ולטענתה, היא חדורת מוטיבציה אידיאולוגית בפעולתה.

  בנסיבות אלה, לא הוסר הסיכון כי עלול להיעשות שימוש נוסף במסמכים שטרם נתפסו ועדיין מהלכים חופשי מחוץ לשליטת בעליהם", קבעה השופטת.

   

  בתגובה להחלטה אמר עו"ד איתן להמן המייצג את קם יחד עם עו"ד אביגדור פלדמן, כי "בית המשפט למעשה דחה את לו'ז טענות התביעה וקבע כי ענת תישאר במעצר בית". יועץ התקשורת של ענת קם, ניסים דואק, הוסיף כי "בית המשפט העליון קבע שוב שענת לא מסוכנת לביטחון מדינת ישראל ולכן יכולה להישאר במעצר בית. אולם גם על ההחמרה הקלה הוגשה בקשה לדיון נוסף, כיוון שלצערנו הפרקליטות הביאה בפני בית המשפט עובדות לא נכונות כאילו שענת הפרה את תנאי מעצרה וכאילו יש בידיה עדיין חומרים אסורים".

   

  Read this article in English

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תנאי המעצר יוחמרו. ענת קם
  צילום: זום 77
  סטייה חמורה מאחריות. השופטת פרוקצ'יה
  צילום: זום 77
  מומלצים