שתף קטע נבחר

שפעת חזירים: תוקף החיסון פג? מש' הבריאות יאריך

משרד הבריאות הזמין מיליוני מנות חיסון בעלות של 290 מיליון שקלים. בשל ההיענות הנמוכה לחיסון, תוקפם של כמחצית מהם יפוג ביוני הקרוב. המשמעות: עשרות מיליוני שקלים ילכו לאיבוד. הפתרון המסתמן: במשרד הבריאות ינסו להאריך את תוקפם של חלק מהחיסונים כך שיתאימו גם לחורף הבא

כך מתמודדדים בישראל עם ההיענות הנמוכה לחיסון לשפעת חזירים: משרד הבריאות הזמין כמות של שבעה מיליון ו-300 אלף מנות חיסון לשפעת החזירים, אולם ההיענות הנמוכה להתחסנות בישראל הביאה לכך שבעוד חודש עלולים להיזרק כמחציתם - מאות אלפי חיסונים - לאחר שתוקפם יפוג. הפתרון שמצא משרד הבריאות: הארכת תוקפם של החיסונים שפג תוקפם.

 

בעולם משמידים, אצלנו מאריכים תוקף

משרד הבריאות הזמין, כאמור, שבעה מיליון ו-300 אלף מנות חיסון, בעלות של 290 מיליון שקלים. אולם עד כה חוסנו פחות מ-500 אלף איש. בשירותי בריאות כללית

התחסנו קרוב ל-300,000 מבוגרים וילדים. בקופת חולים לאומית חוסנו עד כה 25,000 איש. במכבי חוסנו עד כה 113,875 איש, ובמאוחדת חוסנו 48,900 איש.

 

גם העולם מתמודד עם מיליוני מנות חיסון שתוקפם פג כבר החודש ובמהלך החודש הבא. משרדי בריאות בארצות הברית ובאירופה הודיעו לפני כשבוע כי הם בדרך להשמדתם של עשרות מיליוני מנות חיסון לשפעת החזירים, שעלו למשלמי המיסים מיליארדי דולרים. אצלנו יחליט אגף הרוקחות במשרד הבריאות בשיתוף חברת התרופות באם להאריך את תוקפם של החיסונים לעוד מספר חודשים. אלה צפויים להיוועד בקרוב. לפי דוברת משרד הבריאות, עינב שימרון-גרינבוים, "ישנם חיסונים שתוקפם צפוי לפוג במהלך הקיץ, אך בסבירות גבוהה התוקף יוארך. תוקפם של חלק אחר מן החיסונים הוא לשנתיים". יש לציין כי לא ניתן לבדוק בוודאות מוחלטת אם חיסון שפג תוקפו עדיין שומר על יעילותו.

 

דוברת משרד הבריאות, אולי לא פרסמתם מספיק את חשיבות ההתחסנות? 

- שימרון-גרינבוים: "פרסמנו ללא הרף את חשיבות ההתחסנות בכל ראיון וגם בפרסום נרחב. כזכור ערכנו קמפיין מסיבי בזמן שהתחלואה היתה גבוהה".

 

אבל הקמפיין לא הניב תוצאות. אולי יש מקום לפרסום נוסף?

- שימרון-גרינבוים: "לא היה טעם בקמפיין נוסף כאשר התחלואה ירדה. ההחלטה האם לצאת בקמפיין נוסף תתקבל על ידי הגורמים המקצועיים במשרד ובהתאם למצב התחלואה".

  

האם גם אתם שותפים לההערכות בעולם לפיהם צפויה התפרצות נוספת בקיץ? 

שימרון-גרינבוים: "הנחות המומחים בארץ ובעולם, כולל של ארגון הבריאות העולמי, הן כי הנגיף ישוב. המועד לא ברור והדבר יכול לקרות בקיץ או רק בחורף הבא".

 

קנייה מסיבית, היענות נמוכה

מבצע החיסונים לשפעת החזירים החל ב-20 בדצמבר 2009 לאחר המתנה ארוכה לסיום פיתוח החיסון שגבה מאות קורבנות ברחבי העולם. משרד הבריאות החל בקמפיין מסיבי בזמן ששיעור התחלואה היה גבוה, שכלל גם מודעות בעיתונות ופרסומות בטלויזיה.

  

כדי להגביר את ההיענות הודיע משרד הבריאות, בדומה לשאר המדינות בעולם, כי החיסון יינתן חינם, ללא צורך בקביעת תור או בהפניית רופא. זמן קצר לאחר תחילת המבצע, נראה היה שהציבור בישראל אינו ממהר להתחסן.  

 

אף שעל פי ההערכות צפויה התפרצות נוספת של שפעת החזירים לקראת הקיץ הנוכחי, שיעור המתחסנים לשפעת החזירים נותר כיום נמוך מאוד. בודדים ניגשים להתחסן בימים אלו. גם שיעור ההתחסנות בקרב הצוותים הרפואיים נותר נמוך מאוד, ורבים מהרופאים כלל אינם מפנים את המטופלים להתחסן.     

 

בארגון הבריאות העולמי מודאגים משיעור ההתחסנות הנמוך בעולם. עד כה חוסנו מעל 100 מיליון תינוקות מבוגרים וילדים בחיסון לשפעת החזירים ברחבי העולם. במרכז למניעת מחלות בארצות הברית כבר הודיעו כי בחורף הקרוב יכללו החיסונים לשפעת ולשפעת החזירים בזריקה אחת. יש לציין כי לא ברור אם חיסונים אלה יינתנו בישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היענות נמוכה במיוחד לחיסון
צילום: AFP
מתוך תשדיר של קמפיין החיסונים
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים