שתף קטע נבחר

מסע הנצחה בטבע בעקבות חללי מערכות ישראל

מורשת הקרב של לוחמי השריון, סיפורי הגבורה של לוחמי הפלמ"ח וחטיבת הנגב, סיפורם הטרגי של חיילי אסון המסוקים ושל רבים מלוחמי ישראל שנפלו חקוקים באנדרטאות, בפארקים ובחורשות שהוקמו לזכרם. מנציחים בירוק - חלק שני ואחרון

הבוקר תשמע הצפירה שתעצור הכל: את התנועה בכבישים, את פסי הייצור במפעלים, את פגישות העבודה ושיחות הטלפון. שתי דקות של דומייה שמאחדות עם שלם לרגע נטול מחלוקות, ולאחריו יחלו טקסי האזכרה בבתי העלמין ובאתרי ההנצחה. אנו מקדישים את הכתבה השנייה בסדרה לאתרי הנצחה בפארקים ובחניונים ירוקים.

 

 

אנדרטת עוז 77

בעמק הבכא התחולל אחד מקרבות הבלימה הקשים שידע צה"ל במלחמת יום הכיפורים. במקום ניצבת כיום אנדרטת עוז 77, שהוקמה לזכר הנופלים ולהנצחת מעשי הגבורה בקרבות. גדוד 77 של חטיבה 7 בפיקודו של סגן-אלוף אביגדור קהלני, שניהל באזור זה את קרבות הבלימה, הצליח לבלום את הצבא הסורי, למנוע את פלישתו לישראל ולהדוף אותו חזרה לסוריה.

 

באתר ההנצחה שהוקם במקום לזכרם של הנופלים נשתל עץ לכבוד כל חלל. טנק סורי שנותר בשטח ניצב כעדות דוממת לקרב שהתחולל בעמק. האנדרטה נמצאת על כביש 98, שלושה ק"מ צפונית לצומת בראון.


אנדרטת עוז 77 לזכר לוחמי מלחמת יום הכיפורים (צילומים: רונית סבירסקי)

 

אנדרטת פלס"ר 7

על כביש 98, מול הכניסה לבוקעתא, נמצאת אנדרטת פלס"ר 7. האנדטרה הוקמה לזכרם של 24 לוחמי היחידה שנהרגו במקום ב-9 באוקטובר 1973. האנדרטה עשויה לוח אלומיניום שניצב על בימת בטון. על גבי חלק שנלקח מטנק "צנטוריון" יצקו את שמות הנופלים. בקרבת האנדרטה עומד נגמ"ש פגוע. בחניון עמדות שמע ושולחנות פיקניק.

 

אתר ההנצחה לחטיבת השריון 179

חניון עין זיוון נמצא על כביש 91, מול הכניסה לקיבוץ עין זיוון. במקום הוקם אתר הנצחה לחללי חטיבת השריון 179 שנפלו במלחמת יום הכיפורים. בחניון חורשת עצים ושולחנות פיקניק.

 

חניון יער הלוחמים

חניון יער הלוחמים נמצא בלב יער שניטע מערבית להר שיפון. אתר ההנצחה הוקם לזכר 74 חיילי השריון שנפלו בקרבות מלחמת יום הכיפורים. לזכרו של כל אחד מהחללים ניטע עץ אלון. במקום תצפית נוף פנורמית ושולחנות פיקניק. החניון ממוקם על כביש 91, דרומית לקיבוץ אורטל.

 

"מצפה איתן" לזכרו של איתן בלחסן ז"ל

אתר הנצחה מרשים הצופה אל נופי עמק החולה נחנך ברמות נפתלי לזכרו של רב-סרן איתן בלחסן, מפקד סיירת הצנחנים, שנפל בעת פעילות מבצעית בדרום לבנון בפברואר 1999.

 

האתר שעיצבה האדריכלית רחל בן-דוד משמש גם מצפור אל הרי הלבנון. בימים של ראות טובה ניתן לראות ממנו את הגבעה שעליה נפל בלחסן. במרכז אתר ההנצחה ניצב מגדל בטון עם גרם מדרגות בגובה ארבעה מטרים, ועץ זית שמואר בלילה בפנסים. על גבי מעקה התצפית מוטבעים לוחות עם הסברים וציוני מקום שמתארים את אתרי העמק ורמת הגולן. רצפה מיוחדת מתעדת את מורשת הקרב של סיירת הצנחנים, וקווים לדמותו של בלחסן. מכביש 90 פונים לכביש 886 בצומת כ"ח.


מצפור אל הרי הלבנון. "מצפה איתן" לזכרו של איתן בלחסן

 

אנדרטת חטיבת השריון 37

על גבעה סמוכה לישוב קדיתא, בכביש מירון-צפת, נמצאת אנדרטת חטיבת השריון 37. במבצע סיני איבדה החטיבה 41 מאנשיה, בתוכם מפקדה הראשון, אלוף-משנה שמואל גלינקא. במלחמת ששת הימים נפלו בקרבות על השומרון ורמת הגולן 27 מלוחמי החטיבה. אנדרטת הזיכרון הוקמה בקרבת יער עין זיתים.

 

את פסל-האנדרטה יצרה הפסלת דינה ניר-אבן-טוב, אלמנת איש סיירת החטיבה. האנדרטה מתנשאת לגובה תשעה מטרים על גבעה הצופה מזרחה לעבר צפת, ומערבה להר מירון. האנדרטה עשויה מוטות מתכת היוצרים את האות שין - המסמלת את המלים ששת הימים, שריון, שלום, שמע ישראל והאותיות שדי. סמוך לאנדרטה נמצא קיר הנצחה מאבני המקום, ועליו חקוקים שמות 166 חללי החטיבה. על לוח אבן חקוקות המלים: "לאחינו גיבורי התהילה". מגיעים מכביש 866.

 

אנדרטת אסון המסוקים

אנדרטת אסון המסוקים הוקמה בשאר יישוב. האנדרטה בנויה מסלעי גיר שהובאו מאתרים שונים בגליל, ונראים כמו פסלים שהטבע יצר, ולכל אחד אישיות משלו. הם ניצבים דוממים סביב בריכה עגולה, ובתוכה שקועות אבני בזלת שעל כל אחת מהן מוטבע אחד מ-73 שמות החיילים שנפלו באסון, ללא ציון דרגות.

 

מן הבריכה יוצאת אמת מים שנמשכת לאורך שדרת עצים, עד לנקודה שבה נפל אחד המסוקים. בתוך סבך עצים על גדות נחל ליש, במקום שקרני השמש אינן חודרות מבעד לצמרות, מתגלות אבנים תלויות מן העצים ועל כל אבן שם של חייל. מגיעים מכביש 918.  


סלעי גיר מאתרים שונים בגליל. אנדרטת אסון המסוקים בשאר יישוב

 

מצפה בניה

"מצפה בניה" נמצא על גבול לבנון, סמוך לקיבוץ משגב עם. המצפה מתנשא מעל נופי עמק החולה ומשקיף אל הגולן והלבנון. המצפה הוקם בסיוע קק"ל לזכרו של רב-סרן בניה ריין, שפיקד על צוות לוחמי שריון שנקרא "צוות בניה". הטנק בפיקודו נכנס ויצא מלבנון פעם אחר פעם כדי לחלץ ולפנות פצועים, ולהכניס אספקה - עד שנפגע. בני משפחותיהם של הלוחמים שנפלו קיבלו צל"ש על גבורת בניהם. מגיעים מכביש 886 ופונים ימינה לפני הכניסה למשגב עם.


מתנשא מעל נופי עמק החולה ומשקיף אל הגולן והלבנון. מצפה בניה

 

 

חניון השיירה

"חניון השיירה" נמצא כקילומטר אחד מדרום לצומת כברי על כביש 70. החניון מצויד בשולחנות ובמי שתייה. בחניון אנדרטה להנצחת שיירת יחיעם. הייתה זו שיירה שיצאה ב-27 במרס 1948 להביא אספקה לקיבוצים חניתה, אילון ויחיעם. השיירה נתקלה במארב, ובקרב שהתפתח נפלו 47 מתוך 90 מלוויה. באנדרטה שיחזור של משוריינים, כלי נשק ומפות קרב.

 

אנדרטאות לזכר נופלים

פארק שרת, יער חייל צה"ל - הגישה אליו מכביש צומת שמשון-רמלה בכביש 44. בפארק ארבעה גושי יער: יער לסקוב, יער ההתנדבות, יער נחשון ויער בקוע. בפארק עוברת דרך שלאורכה פינות ישיבה ואנדרטאות לזכר הנופלים במלחמות ישראל.

 

אנדרטת חטיבת הנגב

"אנדרטת חטיבת הנגב" הוקמה לזכר לוחמי הפלמ"ח שלחמו באזור בשנים שקדמו לקום המדינה. את האנדרטה תיכנן ועיצב דני קרוון, ואת הגן עיצב אביו, אברהם קרוון. האתר שוכן בשיפולי גבעות להב, סמוך לבאר שבע, ומתפרש על פני 315 דונם, מתוכם 20 דונם הוקדשו לאנדרטה ולגן ההנצחה.

 

באנדרטה נמצאים מבני בטון גדולים ומרשימים בצורות מופשטות ושונות. המבקרים יכולים לטפס ולהלך בתוך המבנים ולהתרשם מהעיצוב ומהתכנון שלהם. על משטח בטון מרכזי משורטטת מפה המנציחה את שלבי המלחמה על הנגב, קבוצות הלוחמים שלחמו בה, והאסטרטגיות שבהן נקטו. מגיעים מכביש 40 לצומת חטיבת הנגב.

 

אנדרטת נביה מרעי

"דרך השיזף" עוברת ביער יד מרדכי ומגיעים אליה מכביש 3411. הדרך מובילה אל חניון על שם אלוף-משנה נביה מרעי, שהיה סגן מפקד אוגדת עזה. מרעי נולד בכפר הדרוזי חורפיש שבגליל, ונהרג מפגיעת צלף ברצועת עזה באירועי פתיחת מנהרת הכותל ב-1996. באתר חניון ובו נטועים צמד עצי שקמה עתיקים בעלי נוף רחב ומצל. משם ממשיך מסלול המסומן בירוק אל חניון פיקניק נוסף. בחניון שולחנות פיקניק ושלטי הסבר על הנוף האופייני לאזור.


האנדרטה לזכר נביה מרעי (צילום: יעל אילן)

 

אנדרטת חטיבת יפתח

אנדרטת חטיבת יפתח ממוקמת בחניון יגאל אלון על כביש 40 בצומת קמה. בסוף אוגוסט 1948 החליפה חטיבת יפתח את לוחמי חטיבת הנגב אשר פונו להתארגנות ומנוחה. בספטמבר כבשו חיילי החטיבה כמה תלים, בלמו בקרבות קשים את ניסיון המצרים לפרוץ לכיוון מרכז הארץ והשתתפו במבצע יואב לשחרור הנגב. בחורשה הסמוכה לאנדרטה התקינה קק"ל שולחנות פיקניק, מים ושירותים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנדרטת אסון המסוקים בשאר יישוב
צילום: רונית סבירסקי
האנדרטה לזכר בניה ריין
צילום: מיכאל חורי
מומלצים