שתף קטע נבחר

קוצים שלנו

מרים פרץ, אמם של אוריאל ואלירז ז"ל, שנהרגו בלבנון ובעזה, ציטטה את בנה שהתייחס לקוצים שנכנסו לגופו כחייל כ"קוצים של ארץ ישראל". להקת בין השמשות הפכה את המילים לשיר, שיבוצע ב"ערב זיכרון ותפילה"

לכל אחד יש דרך משלו להתייחד ביום הזיכרון עם הנופלים. יש מי שמגיע לטקס המרכזי בכותל, יש מי שהולך ל"יד לבנים" בעיר מגוריו ויש מי שמבכר לשבת ולצפות בתוכניות הטלוויזיה. למי שמעדיף להתחבר ליום הזיכרון באמצעות המוזיקה, השנה מתקיים בפעם השנייה "ערב זיכרון ותפילה", שמשלב שירי זיכרון לצד שירי תפילה מהמקורות.

 

אחד השירים המרגשים ביותר שיבוצעו על הבמה הערב (יום א') יהיה "קוצים של ארץ ישראל", שמבצעת להקת "בין השמשות". מילות השיר מבוססות על משפט שאמר אוריאל פרץ ז"ל, שנהרג בלבנון לפני 12 שנה, ושצוטטו לאחרונה על-ידי אמו, מרים, ששכלה בן נוסף - רב סרן אלירז פרץ ז"ל - בהתקלות עם מחבלים בגבול עזה לפני שבועות אחדים: "עם מכלול הקוצים והצמחים שנכנסו לי לגוף אפשר להקים ערוגה של מטר על מטר, אבל אלו לא סתם קוצים, אלו קוצי ארץ-ישראל". לקראת הערב, ביצעה הלהקה את השיר עבור ynet.

 

סולן "בין השמשות", יוני גנוט, אומר כי "במילים האלו הצליח אוריאל לקחת חוויה מוכרת כל-כך לכל חייל ומפקד, על פניה היום-יומיים והמעיקים, ולראות בתוכה גם את השגב, את השליחות מתוך אהבה ומתוך אמונה שיש לעשות זאת, למרות הקוצים, ולפעמים גם לשלם על זה מחירים קשים.

 

"זו בדיוק הרוח שאנו מנסים לבטא בערב זיכרון ותפילה. לצד הכאב הנוקב של האובדן, ישנה גם איזושהי רוח שבאחווה ובאחדות גם מקבלת את העול הכרוך בזכות הגדולה להימצא לחיות וליצור בארץ הזאת. יש משהו בשירי יום הזיכרון שיכול להיות מדכדך באופן שלא מניח כיוון חיובי לעתיד, משהו שעוסק במוות בלי נגיעה בחיים שיש כתוצאה מאותו קורבן. דרך ההיבט של שירי זיכרון קצת אחרים ושירי תפילה שמחברים לזהות שהיא מעבר לזמן ולמקום, אפשר לבטא חיבור לרצף רחב יותר

של זהות יהודית. זהו עולם חדש הנבנה על-ידי ותוך קשר לעולם הישן".

 

בשנה שעברה הונחה אבן היסוד ל"ערב זיכרון ותפילה" מתוך כוונה להופכו למסורת ולאלטרנטיבה. המטרה היא לחלוק את זכרון הכאב האישי, המשפחתי והלאומי על אובדן החיים, לצד החיבור לעוז רוחם וגדלות הנפש של הנופלים ומשפחותיהם. זאת, תוך תפילה לתקווה ולימים טובים יותר של שלום ושלווה.

 

הערב שונה מטקסים ממלכתיים ומעמיד את הביטוי המוזיקלי בחזית, ללא נאומים. מלבד "בין השמשות" משתתפים בו השנה גם אביב גדג', אברהם טל, "המדרגות" ומיכה שטרית. המנחה היא עלמה זהר. 

 

  • "ערב זיכרון ותפילה", הערב (18.4.10) בשעה 21:00 במרכז וואהל, דרך קרן היסוד רמת אילן. הכניסה בתשלום (40 שקלים).
  • הוקלט וצולם ב"גל קול אולפני הקלטה", ברמת גן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרים פרץ, עם בתה
צילום: גיל יוחנן
בין השמשות
צילום: מיטל כהן-גנוט
גל קול אולפני הקלטה
מומלצים